Zastawa porcelanowa – piękno dla twojego domu

Zastawa stołowa pełni wyjątkową funkcję w każdym domu. Przede wszystkim – jest używana w celu podania i zjedzenia posiłków; w niektórych gospodarstwach domowych zastawy używa się codziennie, w innych tylko w czasie odświętnych spotkań. Zastawa stołowa powinna jednak pełnić nie tylko funkcje praktyczne, lecz ponadto – estetycznie się prezentować i sprawiać, że każdy posiłek będzie wyglądał jak podany w drogiej restauracji. W tym celu często stosuje się naczynia porcelanowe, które mają wiele atutów. Przede wszystkim porcelana jest krystalicznie biała – im bielsza tym szlachetniejsza – dzięki czemu wygląda schludnie, elegancko i pasuje do niemal wszystkich stylów wystroju wnętrz. Szczególnie chętnie z zastawy porcelanowej korzystają fani stylu minimalistycznego oraz klasycznego. W zależności od rodzaju lub braku zdobień, zastawa porcelanowa może dodać wnętrzu elegancji, stworzyć odświętną atmosferę, a także rozświetlić wygląd stołu. Poniżej przedstawiamy kilka porad, skierowanych do osób planujących zakup porcelany.

Porcelana – czym się kierować podczas zakupu?

Zastawy porcelanowe spotykamy coraz częściej w polskich domach. Jest to klasyczna forma zastawy stołowej, dotąd kojarzona przede wszystkim ze stylem klasycznym. Obecnie porcelana przeżywa swoją drugą młodość i jest produkowana w nowych, dostosowanych do nowoczesnych gustów fasonach. Należy podkreślić, że ten typ zastawy nie należy do najtańszych. Nie powinno to jednak zniechęcać do zakupu; zdecydowaną zaletą porcelany jest jej wyjątkowa trwałość, dzięki czemu jej zakup jest inwestycją na długie lata.

Wiele osób przystępujących do zakupu porcelany poszukuje porad w zakresie oceny jakości poszczególnych produktów. Radzimy przede wszystkim wziąć pod uwagę wygląd porcelany – ocenić jej kolor (im jaśniejszy, tym wyższej jakości materiał został wykorzystany do jej stworzenia) oraz przejrzystość (przez talerz porcelanowy powinniśmy widzieć zarys słońca). Jeśli porcelana jest w kolorze szarym – odradzamy jej zakup. Najprawdopodobniej została stworzona z gorszych jakościowo mieszanek.

Istotna jest także grubość poszczególnych naczyń. Porcelana jest materiałem niezwykle trwałym, odpornym na uszkodzenia mechaniczne, oddziaływanie wysokich temperatur i substancji chemicznych. Z tych powodów, nawet najcieńszy talerz porcelanowy może z łatwością pełnić swoje funkcje podczas podawania posiłku. Naczynia grubsze są zazwyczaj cięższe oraz bardziej odporne na upadki. Porcelana wykonana z materiałów najwyższej jakości jest wypalana w temperaturze nawet 1500 stopni C. Dzięki temu, jej powierzchnia jest odporna na zarysowania, nawet gdy osoby z niej korzystające spożywają posiłki używając najostrzejszych noży.

Wybierając porcelanową zastawę musimy zwrócić uwagę na umieszczone na poszczególnych naczyniach zdobienia. Najlepszym rozwiązaniem jest wybrać po prostu to, co nam się podoba. Najpiękniejsza i zarazem najdroższa jest zastawa malowana ręcznie, przedstawiająca klasyczne zdobienia kwiatowe lub filigranowe, skomplikowane struktury. Szczególnie pięknie przedstawiają się bogate serwisy kawowe lub herbaciane, wyposażone w kształtne filiżanki, klasyczne czajniczki i świeczniki, udekorowane zachwycającymi oko zdobieniami.

Szczególną popularnością cieszy się porcelana Ćmielów, produkowana od przeszło 200 lat. Naczynia porcelanowe Ćmielów zdobione są ręcznie tworzonymi wzorami; spotkamy zarówno klasyczne wzory kwiatowe, regularne motywy podkreślające krawędzie naczyń, jak i współczesne, abstrakcyjne wzornictwo. Naczynia porcelanowe Ćmielów produkowane są tradycyjnymi metodami przez zawodowych specjalistów. Osobom poszukującym możliwości zakupu porcelany Ćmielów polecamy zapoznać się z ofertą sklepu internetowego: hurtowniaporcelany.pl, w którego ofercie znajduje się niemal 200 wyrobów porcelanowych pochodzących z Ćmielowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here