Na to, czy płytki ceramiczne będą dobrze się prezentowały, ma wpływ wiele czynników. O czym więc powinieneś pamiętać przed ich położeniem na ścianie bądź podłodze?

Kuchnia, łazienka, korytarz i balkon – co łączy te miejsca? Oczywiście wszechobecna wilgoć, która sprawia, że niezbędne okazują się w nich okładziny ścienne i podłogowe chroniące strukturę budynku przed wodą. Choć rodzajów takich okładzin jest całe mnóstwo, w powszechnym użyciu są właściwie tylko płytki ceramiczne oraz wykonane z kamienia. Nie powinno to dziwić, bo są one nie tylko praktyczne i wytrzymałe, ale też znacząco podnoszą wizualne walory danego pomieszczenia. Oczywiście tylko pod pewnymi warunkami.

Jak dobrać płytki?

Nie ma jednej, prostej recepty na wybór idealnych wybór. Przy podejmowaniu decyzji powinieneś wziąć pod uwagę między innymi:

  • klasę ścieralności – im częściej chodzi się w danym pomieszczeniu, tym wyższą klasę ścieralności powinny mieć płytki; dotyczy to przede wszystkim korytarzy, balkonów i dużych kuchni

  • powłokę antypoślizgową – jest ona bardzo przydatna w pomieszczeniach, gdzie woda często znajduje się na podłodze – w łazience i na balkonie

  • mrozoodporność – niezbędna na balkonie i tarasie

  • wielkość i wzór – co do wielkości płytek, zasada jest prosta: im mniejsze pomieszczenie, tym mniejsze kafle będą się w niej dobrze prezentować; wzór to sprawa indywidualna i zależy przede wszystkim od twojej wizji wystroju mieszkania

Przygotowanie podłoża i płytek

By ściany i podłogi dobrze wyglądały, musisz wcześniej przygotować podłoże. W pierwszej kolejności usuń stare płytki lub farbę oraz wszelkie zabrudzenia, które znacznie zmniejszają przyczepność nowych płytek. Zatroszcz się też o to, by podłoże było idealnie równe, niwelując nierówności za pomocą zaprawy klejowej bądź wylewki samopoziomującej.

Jak ciąć płytki?

W niektórych miejscach konieczne będzie docięcie płytek do określonego wymiaru. Jednak jak ciąć płytki? Wbrew pozorom nie wymaga to fachowych umiejętności i specjalistycznego sprzętu. Najtańsze narzędzia do cięcia płytek kosztują niespełna 10 złotych i są banalnie proste w obsłudze. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jak ciąć płytki?

Jaka zaprawa?

Wybór płytek to nie wszystko. Dla powodzenia prac duże znaczenie ma też dobór odpowiedniej zaprawy. Musi ona być dostosowana do rodzaju płytek oraz warunków panujących w danym pomieszczeniu. W domu zwykle sprawdza się zaprawa uniwersalna. Wyjątkiem są pomieszczenia z ogrzewaniem podłogowym, w których powinieneś zastosować klej elastyczny, dobrze znoszący zmiany temperatury i związane z nimi naprężenia. Na zewnątrz wybierz natomiast klej mrozoodporny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here