Ptaki, szczególnie te żyjące w mieście, tylko z pozoru są nie szkodliwe. O uciążliwości tego sąsiedztwa nie trzeba długo przekonywać. Najczęściej ich odchody szpecą elewacje budynków, a zniszczone rynny i gzymsy to tylko niektóre ze szkód, jakie powoduje ptactwo. Jednym z rozwiązań tego problemu może być instalacja specjalnego systemu zabezpieczeń przed ptakami. System ten ma na celu stworzenie ochronnej bariery uniemożliwiającej siadanie i gniazdowanie ptaków w miejscach, w których ich obecność jest niepożądana. Warto zaznaczyć, że metody odstraszania w żadnym stopniu nie krzywdzą zwierząt, a jedynie ograniczają dostęp do wybranych przez nie obiektów. Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć budynek przed ptakami? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie rozwiązania są najlepsze.

Problem ptaków w miastach

Największym problemem polskich miast są ptaki. Najbardziej kłopotliwe pozostają gołębie, które w doskonały sposób przystosowane są do życia w aglomeracjach, dlatego ich liczba nieustannie wzrasta. Spośród gatunków chronionych najczęściej spotykana jest odmiana gołębi miejskich. Naukowcy udowodnili, że wraz z odchodami zwierząt przenoszone są groźne dla ludzi, chorobotwórcze drobnoustroje, w tym bakterie i pasożyty. W gniazdach niewątpliwie można znaleźć wiele organizmów – poprzez pchły, aż po larwy i muszki. Gołębie rozsiewają niebezpieczne zarazki, które mogą powodować, np. zapalenie opon mózgowych, toksoplazmozę czy choroby układu oddechowego. Jednak zagrożenia zdrowotne to nie jedyny problem, który stwarzają gołębie. Ptaki zanieczyszczają swoimi odchodami dachy budynków, gzymsy, parapety, pomniki, fontanny i szereg innych obiektów publicznych. Ponadto, mają one odczyn kwaśny, co dodatkowo wpływa na niszczenie elewacji. Zanieczyszczenia pozostawione przez gołębie wymagają regularnego czyszczenia, a to dodatkowy wydatek. Lekceważenie problemu może doprowadzić do konieczności przeprowadzenia generalnego remontu. Zatem, jeśli chcemy, aby piękna elewacja była wizytówką naszego domu, zamontujmy specjalistyczne zabezpieczenie przeciw ptactwu.

gołąb miejski

Metody zabezpieczenia przed ptakami

Siatki na ptaki

Gołębie czy inne ptaki można wyłapywać lub przesiedlać, jednak najlepszą metodą walki z uporczywymi zwierzętami jest odpowiednie zabezpieczenie budynków polegające na montażu elementów odstraszających. Jednym z nich są siatki na ptaki. Siatki zabezpieczające o różnych wielkościach oczek są przeznaczone do ochrony przed obecnością ptaków głównie w przestrzeniach półotwartych. Doskonale sprawdzą się przy zabezpieczaniu wnęk, podcieni, naroży, konstrukcji dachu oraz innego rodzaju załamań elewacji. Przydadzą się także do ochrony dolnych części wiat, daszków czy innych, zbliżonych wyglądem miejsc. Najczęściej tworzone są z odpornego i wytrzymałego na działanie warunków atmosferycznych materiału – polietylenu. Warto zaznaczyć, iż siatki te można montować na wiele sposobów. W ofercie firm znajdziemy siatki o wielu rozmiarach i możliwościach montażu, w tym gotowe zestawy, które można samodzielnie przymocować np. w celu ochrony balkonu.

Kolce na ptaki

Ptaki potrafią szybko zawładnąć naszą przestrzenią i zniechęcić do przebywania na balkonie czy tarasie. Kolce przeciw ptakom dostępne są w wielu wariantach, zróżnicowane między innymi pod względem gęstości kolców czy sposobem ich rozstawienia. Dzięki temu, jesteśmy w stanie wybrać opcję, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Ich zadaniem jest odstraszanie ptaków, które traktują kolce jak naturalną przeszkodę, którą należy ominąć. Z uwagi na to, że elementy kolców ułożone są naprzemiennie, nadają się do zastosowania na dużych powierzchniach. Kolce na ptaki wykonane są z poliwęglanu i wysokiej jakości stali nierdzewnej, co sprawia, że są skuteczne i trwałe. Jednocześnie, z racji tempo zakończonych kolców są w pełni bezpieczne i nie okaleczają zwierząt. Kolce na odstraszanie gołębi oraz innych ptaków świetnie zabezpieczają parapety, gzymsy, elewacje oraz balkony. Podobną funkcję pełnią spirale zabezpieczające. Odstraszacze tego rodzaju są od wielu lat stosowane w Unii Europejskiej i nie tylko, gdzie zdobyły ogromną popularność ze względu na skuteczność.

Montaż takich kolców z uwagi na wysokość nie jest zadaniem łatwym, najlepiej więc skontaktować się z firmą specjalizującą się w pracach na wysokościach jak np. Skalar. Założenie kolcy nie będzie stanowić dla nich żadnego problemu a Ty pozbędziesz się intruzów. 

Listwy zabezpieczające

Listwy zabezpieczające z kolcami zabezpieczają balustrady i inne wąskie powierzchnie przed ingerencją ptaków. Stożkowe, w pełni bezpieczne kolce są szeroko rozstawione, co gwarantuje skuteczną ochronę przed niepożądanym sąsiedztwem. Bogata oferta każdej firmy pozwala na dyskretną ochronę wielu miejsc – poprzez płoty, murki aż po gzymsy i parapety. Listwy to ochrona nie tylko przed ptakami, ale również przed zwierzętami, takimi jak kuny czy wiewiórki. Listwy najczęściej wykonane są z polietylenu. Materiał ten jest wytrzymały i odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne, w tym mróz, śnieg czy deszcz, a także na promieniowanie UV. Przy zabezpieczeniu szerszych powierzchni, należy zamontować kilka listw obok siebie. Oprócz tego, produkty można dowolnie przycinać do mniejszych długości czy szerokości, a ich montaż nie sprawia problemu.

Ruchome pręty

Innym, również skutecznym rozwiązaniem są tzw. ruchome pręty. Elementy te służą przede wszystkim do ochrony parapetów oraz barierek balkonowych. Co więcej, sprawdzą się także w wielu innych miejscach – w zależności od potrzeb. Ruchome pręty budowane są z dwóch równoległych względem siebie prętów z metalu, oddalonych od siebie w odległości 50 cm. W momencie, gdy ptak chce lądować na powierzchni zabezpieczonej w ten sposób, pręty uginają się i obracają, co uniemożliwia zwierzęciu spoczynek w owym miejscu. Ostatnimi czasy popularne stało się także urządzenie „Daddi long legs”, którego zadaniem jest ochrona przed większymi ptakami. Produkt ten znajduje zastosowanie w głównej mierze na łodziach, latarniach ulicznych, powierzchniach dachów i wielu innych. Ruchomy odstraszacz ptaków swoim wyglądem przypomina pająka i ma mechanizm obracania się wokół własnej osi pod wpływem wiatru, co uniemożliwia osiadanie się ptaków.

Zabezpieczenia wizualne

Do jednej z najpopularniejszych i najtańszych form, jaką stanowi ochrona przed ptakami. W ofercie firm najczęściej znajdziemy naklejkę z sylwetką wielkiego, drapieżnego ptaka. Produkt ten doskonale sprawdzi się zabezpieczając oszklone biurowce – budynki przed rozbijaniem się o nie lecących z dużą prędkością gołębi i innych ptaków żyjących w miastach. Metoda ta wykorzystywana jest także w przypadku ekranów akustycznych wzdłuż tras szybkiego ruchu i poza miastami, jak również na wszelkich innych przeszklonych powierzchniach, skąd chcemy wypłoszyć ptactwo.

lecące ptaki w mieście

Podsumowanie

Niewątpliwie, dla wielu z nas obecność ptaków jest prawdziwym kłopotem. Ten problem jest uciążliwy, szczególnie dla mieszkańców dużych miast, w których stada upodobały sobie przesiadywanie na określonych elementach budynków. Konsekwencją osiadania nieproszonych gości są zanieczyszczenia, powodujące szkody na elewacjach. Obecność ptaków ma związek z rozprzestrzenianiem się niebezpiecznych bakterii i chorób, w tym ptasiej grypy. W takich przypadkach konieczne jest umiejętne wypłoszenie intruzów przy użyciu specjalnych systemów. Siatki, listwy zabezpieczające czy kolce na ptaki żadnym stopniu nie krzywdzą zwierząt. Korzystając z dostępnych zabezpieczeń zyskamy nienaganny wygląd budynku, który poniekąd jest wizytówką mieszkających.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here