Z czego produkowana jest taśma pakowa?

0
1187

Taśma pakowa znajduje się praktycznie w każdym domu. Jej praktyczne zastosowanie jest bardzo szerokie. Myśląc o taśmie pakowej, zapewne nie zastanawiasz się nad jej rodzajem czy właściwościami. Dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym przybliżymy poszczególne rodzaje taśmy pakowej. Omówimy także właściwości każdej z dostępnych taśm pakowych.

Co decyduje o właściwościach klejących taśmy pakowej?

U podstaw technologii klejenia leży przede wszystkim odpowiedni dobór substancji klejących oraz doskonała znajomość właściwości fizycznych powierzchni i materiałów, które będą klejone. Musisz wiedzieć, że przyklejanie to cały proces. Podczas tego procesu przynajmniej na jedną z powierzchni działają tzw. siły adhezyjne. Występują one w procesie wnikania w pory i nierówności występujące na powierzchni danego materiału. Nie można także zapomnieć o siłach kohezyjnych, które sprawiają, że taśma trzyma się po przyklejeniu do danej powierzchni. Siły kohezyjne decydują również o estetyce powierzchni po odklejeniu od niej taśmy.

Jakie rodzaje taśm pakowych wyróżniamy?

Znając mechanikę działania taśmy klejącej, możesz zapoznać się z trzema rodzajami klejów, które są używane do produkcji taśmy pakowej:

– solvent,

– holt-melt,

– akryl.

W przypadku kleju solvent jego głównym składnikiem jest naturalny kauczuk. Ta grupa klejów cieszy się dużą popularnością ze względu na szeroki zakres temperatur (od -10 do +60 stopni), w jakim działają. Klej solvent charakteryzuje się stabilnością chemiczną, co znacznie wydłuża jego okres przydatności. Jednocześnie wpływa na trwałość połączenia. Klej typu solvent stosuje się najczęściej do klejenia ciężkich paczek i kartonów. Taśma z klejem solvent nazywana jest powszechnie magazynową. Ze względu na odporność na niską temperaturę jest często wykorzystywana przez producentów mrożonek.

Hot-melt to kauczuk syntetyczny, który jest otrzymywany na drodze sztucznej syntezy chemicznej. Hot-melt jest głównym składnikiem sztucznej gumy. Kleje tego typu można spotkać w elastycznych żelach i piankach. Są także wykorzystywane do produkcji elastycznych tkanin oraz lin. Cechą charakterystyczną tego kleju jest szybkie łączenie się z klejoną powierzchnią. Hot-melt świetnie sprawdza się przy oklejaniu foliowych i kartonowych opakowań.

Trzecim rodzajem kleju jest akryl. Podczas jego produkcji emulsja akrylowa jest łączona ze środkiem sieciującym. Stosując odpowiednie proporcje składników, można uzyskać pożądaną siłę klejenia. Klej akrylowy jest odporny na działanie promieniowania UV oraz procesy starzenia. Zachowuje optymalne właściwości w zakresie temperatur od -10 do +50 stopni.

Na co zwracać uwagę przy zakupie taśmy?

Wybierając taśmę pakową, koniecznie zwróć uwagę, ile taśmy jest nawinięte na rolkę. Pamiętaj, że niektórzy producenci podają długość w yardach zamiast metrów. Niektórzy producenci wykorzystują nieuwagę kupujących, którzy myślą, że taśma pakowa ma 60 metrów. Tymczasem jej długość wynosi 60 yardów, czyli kilka metrów mniej.

Koniecznie sprawdź także, czy taśma pakowa ma odpowiednią szerokość. Do klejenia niektórych materiałów potrzebna jest szersza taśma.

A jeśli chcesz dokładnie przejrzeć, jakie taśmy są dostępne na rynku, to wejść na stronę folie-stretch24.pl. Znajdziesz tam szeroki wybór taśm klejących.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here