Oświetlenie to najczęściej ostatni element aranżacji wnętrz. Chcemy, by lampy pasowały do pozostałych elementów wystroju. O oświetleniu należy jednak pomyśleć znacznie wcześniej i zaplanować odpowiednie rozmieszczenie gniazdek oraz podpięć pod lampy sufitowe. Dzięki temu później można uniknąć przedłużaczy, dodatkowych kabli, a nawet kucia ścian.
Wybierając lampy do nowoczesnych wnętrz trzeba zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, estetykę, ale także na funkcjonalność. Dobrze skomponowane oświetlenie ma bardzo istotny wpływ na wzrok, nastrój a nawet bezpieczeństwo użytkowników. W krótkim kompendium wiedzy podpowiadamy na co należy zwrócić szczególną uwagę.
Wszystko co musisz wiedzieć o oświetleniu
Najlepszym oświetleniem dla oczu jest światło naturalne, dlatego pomieszczenia, w których spędzamy dużo czasu powinny maksymalnie wykorzystywać światło dzienne. Pokój przeznaczony do pracy powinien mieć okna od strony południowej i zachodniej, by jak najpóźniej włączać oświetlenie sztuczne. Najczęściej pomieszczenia pełnią kilka funkcji, więc najlepiej jest zaplanować kilka źródeł światła. Dobrze dobrane oświetlenie zapewnia komfort pracy i wypoczynku.
Barwy światła a samopoczucie
Generalnie rozróżniamy trzy barwy światła:
- zimna – powyżej 5000 K (Kelwinów),
- ciepła – poniżej 3000 K,
- neutralna – między 3000 a 5000 K.
Barwa zimna wpływa pobudzająco, mobilizuje do działania, dlatego najlepsza jest do pomieszczeń przeznaczonych do pracy, lokali handlowych, hal produkcyjnych. Długie przebywanie w pomieszczeniach oświetlonych światłem zimnym może wywoływać rozdrażnienie a nawet depresję.
Światło ciepłe na właściwości relaksujące, odprężające. Przy takim świetle dobrze się odpoczywa po całym dniu pracy. Doskonale nadaje się do lokali gastronomicznych, sypialni, pokojów dziecięcych.
Najczęściej stosujemy światło neutralne, które jest najbardziej zbliżone do naturalnego światła dziennego.
Designerskie rozwiązania w oświetleniu
Coraz częściej urządzamy wnętrza w stylu nowoczesnym i nie ma znaczenia, czy są to mieszkania w starym budownictwie, czy w luksusowych apartamentowcach. Minimalizm, geometryczne kształty, przełamywanie kolorów dodatkami, duża wolna przestrzeń, to najbardziej charakterystyczne cechy współczesnych trendów w aranżacji wnętrz. Takimi wyznacznikami kieruje się jeden z polecanych miejsc z oświetleniem do nowoczesnych wnętrz sklep Abanet oferując szeroki wybór możliwości dostosowania oświetlenia do różnych pomieszczeń.
W parze z tym idzie wzornictwo wyposażenia wnętrz. Dominują materiały naturalne, przede wszystkim szkło, metal, drewno, papier. Lampy do współczesnych wnętrz nie tylko wykorzystują najnowsze wzornictwo, ale także najnowsze rozwiązania technologiczne.
Lampy ledowe
Ceny energii elektrycznej, zanieczyszczenie środowiska przyczyniły się do rozpowszechnienia oświetlenia LED. Początkowo serca Polaków podbiły taśmy ledowe, dzięki którym szybko i łatwo można było uzyskać zmianę aranżacji wnętrza.
Obecnie technika LED bardzo się rozpowszechniła. Dostępne są nie tylko taśmy i żarówki, ale także kinkiety, lampy stojące, wiszące. Ciekawą propozycją są lampy LED konfigurowalne, które można samodzielnie zaprojektować z dostępnych elementów i dostosować je do wnętrza.
Oświetlenie salonu
Salon jest sercem każdego domu, spędzamy w nim najwięcej czasu. To w nim przyjmujemy gości, spędzamy czas z dziećmi, oglądamy telewizję lub kino domowe, przeglądamy prasę, czytamy książki. Każda z tych czynności wymaga innego światła, dlatego w salonie jego źródeł powinno być kilka.
Światło centralne
Głównym źródłem światła w salonie jest oświetlenie sufitowe, tradycyjnie jest to żyrandol umieszczony na środku. Z powodzeniem można go jednak umieścić bezpośrednio nad stołem lub zamienić na dwie, trzy lampy sufitowe.
Dodatkowe źródła światła
Kinkiety i lampy stojące są doskonałym sposobem na oświetlenie strefy wypoczynkowej w salonie. Lampa stojąca ustawiona za fotelem lub sofą zapewni komfort czytania, natomiast kinkiety dobrze spradzą się przy oglądaniu telewizji. Kinkiety punktowe można wykorzystać również do podkreślenia ciekawych elementów aranżacji salonu, np. współczesnej grafiki.
Światło w kuchni
Kuchnia to przede wszystkim miejsce przygotowywania i spożywania posiłków. Planując jej oświetlenie trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na oświetlenie blatów roboczych oraz zlewu. Nawet rano, zwłaszcza w pochmurne dni, znacznie ułatwi przygotowanie śniadania dla całej rodziny. W tej roli najlepiej sprawdzą się taśmy LED lub lampki halogenowe. Światło powinno mieć barwę białą zimną. Jako centralne źródło światła doskonale sprawdzą się plafony rozmieszczone na całej długości kuchni lub jeden plafon umieszczony nad stołem.
Kuchnia z wyspą
Innej aranżacji źródeł światła wymaga kuchnia z wyspą. Główne źródło powinno być umieszczone bezpośrednio nad nią, resztę przestrzeni doświetlamy w zależności od funkcji i potrzeb.
Sypialnia strefą odpoczynku
Sypialnia jest przestrzenią bardzo intymną, spędzamy w niej minimum 8 godzin. To czas poświęcony przede wszystkim na odpoczynek, regenerację sił i chwile spędzone z partnerem. Główna lampa powinna mieć świato bardzo ciepłe, wręcz żółte. Nie tylko nie będzie męczyło wzroku, ale szybko wprowadzi odpowiedni nastrój.
Lampki nocne
To niezbędne wyposażenie każdej sypialni. Najlepiej ustawić je na nocnych szafkach po obu stronach łóżka, ale jeżeli jest zbyt mało miejsca można zastąpić je kinkietami na ścianie. Trzeba pamiętać, by wyłączniki znajdowały się w zasięgu ręki. Jeżeli lubimy trochę poczytać przed zaśnięciem (niezdrowy nawyk dla wzroku i kręgosłupa) to najlepsze będą lampki z możliwością regulowania kąta padania światła, tak by nie przeszkadzało ono drugiej osobie.
Do oświetlenia znajdującej się w sypialni garderoby doskonale będą się nadawały małe lampki halogenowe lub LED. Pozwolą na łatwe i szybkie znalezienie ubrania, równocześnie ich światło nie obudzi partnera.
Oświetlenie łazienki
To miejsce, w którym możemy w pełni zrealizować własną pomysłowość. Kąpiel w wannie to czas relaksu, który może być pogłębiony dzięki kolorowemu oświetleniu dopasowanemu do kolorystyki płytek. Światło musi być ciepłe, rozproszone i przyciemnione.
Oświetlenie dodatkowe
Centralne źródło światła w łazience odgrywa mniejszą rolę niż w innych pomieszczeniach. Lampa powinna być tak dobrana, by nie rzucała cienia. Najlepsze pod tym względem są plafony sufitowe.
Lustro łazienkowe musi być oświetlone dodatkowo, by ułatwić szybkie golenie, wykonanie makijażu. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie kilku lampek halogenowych lub LED wzdłuż górnej ramy lustra. Światło będzie wtedy jednako padać na twarz, nie będzie się załamywać i nie będzie rzucać cieni, dobrze jest też pomyśleć o oddzielnym wyłączniku.
Oświetlenie miejsca pracy
Gabinet, biuro wymagają szczególnie starannego doboru oświetlenia. Poza lampą główną należy prawidłowo oświetlić biurko. Najkorzystniejsze jest światło dzienne, dlatego trzeba je tak ustawić, by siedzieć przodem do okna. Podczas pracy przy świetle sztucznym lampkę należy tak ustawić, by podczas pisania nie powstawał cień. Osoby praworęczne powinny mieć ją po stronie lewej, a leworęczne po stronie prawej.
Podczas pracy z komputerem źródło światła powinno znajdować się za monitorem, wtedy nie będzie się w nim odbijało światło. Kontrast między światłem monitora a światłem sztucznym powinien być jak najmniejszy, by nadmiernie nie męczyć oczu.
Oświetlenie pokoju dziecięcego
Musi być dostosowane do wieku dziecka. Innego oświetlenia wymaga pokój dla przedszkolaka a innego dla nastolatka. W obu przypadkach musi być centralne źródło światła oraz lampki nocne. Dla maluchów mogą mieć kształt ulubionych bohaterów bajek, dla starszaków nowoczesne formy z wizerunkami idoli. Dla maluchów trzeba zadbać dodatkowo o bardzo stonowane oświetlenie nocne, ponieważ większość z nich boi się ciemności. Takie światło może świecić się całą noc lub czasowo.
Dla dzieci w wieku szkolnym trzeba zaplanować nie tylko biurko szkolne, ale także właściwe jego oświetlenie. W okresie nauki wzrok jest bardzo eksploatowany i najbardziej narażony na uszkodzenie.
Oświetlenie wnętrz a bezpieczeństwo
Montując oświetlenie w domu trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Wszystkie gniazdka muszą być zabezpieczone przed dziećmi (zaślepki), kontakty i podłączenia przed działaniem wilgoci. Istotne znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców ma oświetlenie schodów i korytarzy. Najlepiej sprawdzają się tu lampy z czujnikem ruchu.
Planując oświetlenie w mieszkaniu trzeba mieć świadomość, że musi być ono dostosowane do funkcji poszczególnych pomieszczeń i zapewniać komfort pracy, a przede wszystkim optymalne warunki dla wzroku, a to oznacza kilka źródeł światła dla każdego pomieszczenia..