Rynek armatury łazienkowej oferuje wiele nowoczesnych rozwiązań skierowanych do nawet najbardziej wymagających inwestorów. Bez odpowiednio dobranych baterii łazienka nie będzie spełniała swojej funkcji, a zawodne tanie krany mogą wymagać wymiany co jakiś czas. Z pewnością warto wybrać takie, które będą zarówno estetyczne, ekonomiczne i będą nam służyć wiele lat.

W odniesieniu do miejsca zamontowania baterie do łazienki możemy podzielić na bidetowe, prysznicowe, umywalkowe i wannowe. Kluczową kwestią, bo mającą wpływ zarówno na funkcjonalność, jak i wrażenia estetyczne, jest natomiast sposób zamontowania baterii. Wśród dostępnej na rynku armatury łazienkowej dostępne są baterie: 

  • sztorcowe (np. bateria sztorcowa Kludi Logo Neo),
  • ścienne (np. bateria ścienna Kludi Bozz),
  • natynkowe (np. jednouchwytowa bateria wannowo-natryskowa Kludi Zenta),
  • podtynkowe (np. podtynkowa bateria wannowo-natryskowa Kludi E2 w kolorze chrom),
  • wolnostojące (np. wolnostojąca bateria wannowo-natryskowa Kludi Ambienta).

Jaki sposób montażu wybrać? 

Każde z powyższych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Baterie sztorcowe są montowane bezpośrednio na urządzeniu, jeśli rury doprowadzające wodę kończą się poniżej urządzenia sanitarnego. Ta opcja montażu umożliwia wykorzystanie w kreatywny sposób ściany nad wanną bądź umywalką (np. zamontowanie praktycznej półki), ale bateria sztorcowa może się okazać trudniejsza do utrzymania w czystości. Najbardziej powszechnie stosowanym rozwiązaniem pozostają wciąż baterie ścienne, montowane natynkowo lub podtynkowo (gdy na zewnątrz widoczne pozostają tylko uchwyty i wylewka, a korpus baterii ukryty jest w ścianie). Rozwiązanie podtynkowe sprawia, że niewątpliwie mamy mniej elementów do wyczyszczenia, natomiast warto zainwestować w naprawdę solidny, bezawaryjnie działający produkt, bowiem ewentualna wymiana będzie się wiązała z koniecznością rozkuwania ściany. Bateria wolnostojąca to opcja stosowana przede wszystkim w przypadku baterii wannowych. Wówczas bateria montowana jest obok wanny, np. na podłodze, i pełni funkcję elementu dekoracyjnego. Takie rozwiązanie znajdziemy przede wszystkim w łazienkach urządzonych w stylu retro bądź w stylu tradycyjnym. Może się okazać trudniejsze do utrzymania w czystości od standardowej baterii, ale niewątpliwie jest wyjątkowo efektowne.

Jeden, dwa czy trzy uchwyty? 

Wydawałoby się, że bateria jednouchwytowa (mieszakowa), wyposażona w jedną dźwigienkę, za pomocą której regulujemy temperaturę i strumień wody, jest obecnie najpopularniejszym modelem (np. jednouchwytowa bateria wannowo-natryskowa Kludi Objekta). W ostatnich latach wracają jednak do łask baterie dwuuchwytowe, a więc tradycyjne baterie posiadające dwa osobne pokrętła – do ciepłej i zimnej wody (np. bateria z pokrętłami Kludi Adlon). Tego typu baterie montuje się zazwyczaj we wnętrzach aranżowanych w stylu retro bądź industrialnym. Natomiast wśród najnowszych dostępnych rozwiązań są baterie bezdotykowe uruchamiane za pomocą czujnika ruchu (po włożeniu rąk pod wylewkę) oraz samozamykające się, wyposażone w przycisk zamiast klasycznego uchwytu. Dwa ostatnie modele z pewnością najlepiej sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych, a także wszędzie tam, gdzie liczy się przede wszystkim funkcjonalność i wygoda użytkowania. Przykładem może być ścienna bateria elektroniczna Kludi Zenta. Wybierając armaturę, należy pamiętać, że jest to jeden z elementów wyposażenia, który ma największy wpływ na poziom zużycia wody. Montując baterię jednouchwytową z perlatorem, możemy zaoszczędzić wedle różnych szacunków nawet do 30%. Bateria jednouchwytowa pozwala szybko wyregulować temperaturę i siłę strumienia wody, a perlator sprawia, że nawet lekki strumień wydaje się silniejszy. Armatura jednouchwytowa dzięki swojej budowie jest także wytrzymalsza i rzadziej się psuje.

Wydajność baterii 

Niezwykle ważnym parametrem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając armaturę łazienkową, jest wydajność przepływu. Niektórzy producenci, jak Kludi, podają szczegółowo takie informacje, dzięki czemu możemy dobrać armaturę dostosowaną idealnie do naszych potrzeb. Baterię o wyższych parametrach warto zamontować w przypadku wanny, co pozwoli na szybkie napełnienie jej wodą, a baterię o mniejszej wydajności – nad umywalką – co pomoże z kolei zaoszczędzić i obniżyć zużycie wody. Warto pamiętać, że baterie podtynkowe mają większy przepływ, natomiast najmniejszy baterie jednouchwytowe – model sztorcowy. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest przycisk quick Stop, którego naciśnięcie powoduje wypłynięcie dokładnie określonej ilości wody (w przypadku Kludi – od 0,2 do 1,9 litra). 

Baterie Kludi zachwycają nie tylko funkcjonalności i solidnością wykonania, ale także estetyką. Wśród propozycji producenta znajdziemy armaturę w stylu rustykalnym, nowoczesnym purystycznym, klasycznym, organicznym i soft puryzm. Armatura łazienkowa Kludi to gwarancja najnowszych trendów w aranżacji łazienki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here