wapno na trawnik

Każdy kto ma swoje własne podwórko i jest posiadaczem trawnika wie, że jest wiele metod zadbania o niego, często bardzo prostych, ale skutecznych. Przekopując się przez natłok informacji na temat sposobów pielęgnacji trawnika na pewno trafimy w końcu na termin taki jak wapno na trawnik. O co właściwie chodzi i kiedy stosować wapnowanie? Jest to metoda, której warto poświęcić chwilę, bo jeśli sprawdzimy co to dla nas oznacza, to możemy dojść do wniosku, że metoda ta będzie idealna dla nas i dla naszych potrzeb, a nasz trawnik dzięki temu tylko zyska.

Przygotuj się do zabiegu.

Zanim przystąpimy do wapnowania trawnika, musimy przede wszystkim określić, czy na pewno jest to zabieg odpowiedni dla naszego trawnika. Wapno stosuje się tylko w przypadku dużego zakwaszenia gleb, więc musimy to zmierzyć, ponieważ może później okazać się, że wapnowanie wyrządzi więcej szkody niż pożytku. Warto stosować wapno, aby zmniejszyć zakwaszenie gleby, ponieważ zbyt kwaśne środowisko wpływa negatywnie na wygląd trawnika oraz sprzyja pojawianiu się mchu oraz chwastów. Wapno na trawnik sprawia, że współczynnik pH zmniejsza się, niepożądane rośliny obumierają, a trawa znowu zaczyna dobrze wyglądać i rosnąć jak należy.

Kiedy stosować wapno na trawnik?

Jeżeli uda nam się dokonać pomiaru gleby i stwierdzimy, że jest ona zbyt kwaśna, więc wapno na trawnik może być niezbędne, to musimy też wziąć pod uwagę jaki termin do przeprowadzania wapnowania jest najlepszy. Należy zabrać się za to poza okresem wzrostu traw, czyli najlepiej wiosną – od końca lutego do marca lub ewentualnie jesienią – od października do początku listopada. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że wapno na trawnik spełni swoja funkcję i osiągniemy optymalny efekt.

Pamiętaj o specjalistach.

Jeżeli brak nam pewności czy powinniśmy zastosować wapno na trawnik lub mamy problem z jego wyborem, to lepiej powierzmy to zadanie fachowcom aby nie zniszczyć swojego trawnika. Osoby o  odpowiedniej wiedzy będą w stanie określić czy gleba, na której rośnie nasz trawnik ma pH pozwalające na przeprowadzenie wapnowania i czy na pewno jest ono konieczne. Jeżeli zakwaszenie gleby jest wysokie, to z pewnością po zastosowaniu wapna na trawnik, zniknie część naszych problemów, które z tego wynikały. Wapnowanie pozwoli nam na eliminację czynników, które negatywnie wpływają na wzrost trawy, a co za tym idzie – na jego wygląd.

wapnowanie trawnika - czy warto

Ciesz się pięknym trawnikiem.

Stosowanie wapna na trawnik pozwala na utrzymanie jego pięknego wyglądu oraz pozbycie się wszelkich niechcianych chwastów, czy też mchu, który porasta trawnik i wygląda nieestetycznie. Poprawia również stopień zakwaszenia i żyzność gleby, na której rośnie trawnik. Warto zgłębić wiedzę na ten temat, bo decydując się na wapnowanie trawnika, możemy być pewni, że dzięki tej prostej metodzie możemy osiągnąć naprawę dobre efekty, które utrzymają się przez dłuższy czas, a my będziemy mogli cieszyć oczy piękną i zieloną trawa na naszym trawniku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here