Wanna narożna czy prostokątna: którą wybrać?

0
6942

Planujesz remont łazienki i marzysz o długich kąpielach w wannie? Nawet w małych przestrzeniach jej montaż jest możliwy. Wszystko zależy od planu zagospodarowania łazienki. Sprawdź, która wanna będzie najlepsza dla twojego wnętrza: wanna narożna czy prostokątna.

Jaką przestrzenią dysponujesz?

To podstawowe pytanie, które musisz sobie zadać, gdy planujesz zakup wanny. Od tego ile masz miejsca w łazience będzie zależał jej rodzaj, kształt oraz wymiary.

Aby dowiedzieć się ile tak naprawdę posiadasz przestrzeni do zagospodarowania, najlepiej wymierz łazienkę i narysuj jej plan. Pamiętaj, że powinien on zachowywać wszelkie proporcje, a długość ścian, wymiary szafek czy innej zabudowy odwzorowywać rzeczywistość. Jeśli sam nie jesteś w stanie wykonać takiego planu precyzyjnie, poproś o pomoc specjalistę.

Istnieją uniwersalne reguły projektowania przestrzeni łazienek, które powinien znać każdy. Minimalną przestrzeń, której potrzebujesz do wyjścia z wanny i poruszania się liczy się od 55 cm, od ściany do zewnętrznej krawędzi wanny. Biorąc pod uwagę te informacje oraz plan łazienki, możesz wybrać się na poszukiwania wanny. Kiedy najlepiej zainwestować w wannę narożną, a kiedy w wannę prostokątną?

Wanna narożna: kilka wymiarów i rodzajów

Jak sam się przekonasz, asortyment w sklepach z armaturą jest bardzo duży. Z jednej strony jest w czym wybierać, z drugiej strony bez znajomości rodzajów oraz wymiarów wanien ciężko być w 100 procentach pewnym, że kupujesz tą właściwą.

Wanny narożne możemy podzielić na kilka rodzajów. Różnią się one przede wszystkim swoimi wymiarami:

  • Symetryczne

  • Asymetryczne

  • Małe

  • Duże

Przykładowe wymiary:

Mała, symetryczna wanna narożna ma wymiary 120x120cm, a duża 175x175cm. Jeśli szukasz asymetrycznej wanny, duża zajmuje 160x100cm, natomiast mała 140x75cm.

Wielu producentów proponuje również inne wymiary wanien narożnych, dopasowane do potrzeb klientów.

wanna

Wanna prostokątna: klasyczna forma do małej łazienki

Wyróżniamy wiele rodzajów wanien prostokątnych i są one najczęściej spotykane w małych łazienkach. Często pełnią również funkcje prysznica.

Klasyczne wymiary wanien prostokątnych to:

  • Małe: 100x70cm

  • Duże: 195x120cm

Podobnie jak w przypadku wanien narożnych, prostokątne również mają o wiele więcej wymiarów.

Nie zapominaj o swoich potrzebach – sprawdź wszystkie możliwości

Warto pamiętać, że nie tylko wymiary oraz dokładny plan łazienki są potrzebne do wyboru idealnej wanny. Niezależnie od tego, czy chcesz kupić wannę narożną czy prostokątną, warto wziąć również pod uwagę swoje potrzeby i upodobania. Ta kwestia jest indywidualna: każdy z nas ma inne potrzeby. Potrzebujesz dodatkowego miejsca na mydło czy płyn do kąpieli, podparcia na głowę czy łokcie, a może uchwytów ułatwiających wstawanie? Zapytaj w sklepie o taką wannę. Warto zwrócić również uwagę na inny, ekonomiczny wątek. Pamiętajmy, że do dużej wanny wlejesz o wiele więcej wody. Jeśli zależy ci na niższych rachunkach, a kąpieli nie bierzesz zbyt często, zdecyduj się na mniejszą. Z drugiej strony, jeśli cenisz wygodę, potrzebujesz długiego relaksu oraz pozwala na to przestrzeń, wybierz tą większą wannę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here