Oświetlenie LED-owe jest stosunkowo często wybierane ze względu na oszczędność, ale i możliwość stworzenia niebanalnej aranżacji. Praktycznie w każdym wnętrzu, w którym zagoszczą produkty oświetleniowe wykorzystujące technologię LED, uzyskuje się charakterystyczny klimat, przyjazną atmosferę i ozdobę pomieszczenia. Technologia LED w oświetleniu stanowi bardzo zaawansowane i nowoczesne źródło światła. Możemy zatem mówić o dużej liczbie zalet takiego rozwiązania, ale i pewnych wadach.

Zalety diod LED, na które warto zwrócić uwagę

Jednym z elementów, który decyduje o wyborze diod LED, jest ich niewielki rozmiar. W porównaniu do chociażby tradycyjnych żarówek, są wręcz malutkie. To pozwala na zastosowanie ich w miejscach trudno dostępnych. Wszędzie tam, gdzie tradycyjne oświetlenie nie jest możliwe do zastosowania. Do tego oszczędności i to niemałe, ponieważ diody LED wykazują bardzo dużą sprawność. Oznacza to, że straty powstałe podczas przetwarzania prądu elektryczne w światło, są bardzo małe.

Mają możliwość świecenia na określony kolor, bez stosowania dodatkowych filtrów czy też luminoforów. Dają zatem szansę na stworzenie ciekawej aranżacji wnętrza, uzyskanie efektu dekoracyjnego, a do tego uzyskiwane barwy są najbardziej nasyconymi, spośród dostępnych technologii, znajdujących swoje miejsce w oświetleniu.

Markowe produkty oferują żywotność na poziomie 30-100 tysięcy godzin. Co więcej, nie oznacza to, że po podanym przez producencie czasie świecenia, zgasną tak nagle, jak tradycyjna żarówka. Stracą moc świecenia o około 30%, ale dalej będą oferować światło, tyle że słabsze.

Jeszcze jeden bardzo istotny dla nas aspekt to właściwości, jakie oferuje oświetlenie led AZzardo.com.pl. Mianowicie odporność na uszkodzenia, wilgoć, ale i niską temperaturę. Do tego brak substancji chemicznych, które są szkodliwe dla środowiska.

Wady

Wykazują dużą wrażliwość na przepięcia i przekraczanie dopuszczalnego prądu pracy. Pod względem mechanicznym są zatem bardzo odporne na uszkodzenia, ale już pod względem elektrycznym, nietrudno o zniszczenie. Trzeba więc dbać o naprawdę wysokiej jakości zasilacz, który jest drogi, ale niezbędny oraz elektronikę stabilizującą bądź ograniczającą prąd.

Przyjdzie nam zmierzyć się z wadą, w postaci praktycznie braku możliwości współdziałania ze ściemniaczami. Do tego choć same diody LED są minimalnych rozmiarów, to ich wewnętrzna temperatura nie może przekraczać ~85º, stąd niezbędne jest dodatkowe chłodzenie. Niekiedy również stosowanie opraw o sporo większych gabarytach.

Ostateczny werdykt

Nie da się ukryć, że diody LED to niemała liczba wad. Jednakże porównując je do liczby oraz charakteru zalet, z powodzeniem można stwierdzić, że ta idąca wciąż do przodu technologia, jest warta uwagi.

Zyskujemy na połączeniu funkcjonalności, z możliwością oświetlenia trudno dostępnych miejsc oraz okazją, by właśnie z pomocą diod LED i wybranych produktów oświetleniowych, stworzyć unikalną aranżację. Na miarę każdego nowoczesnego czy też klasycznego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here