Pleśń, grzyby, bakterie i inne drobnoustroje, są obecne w naszym otoczeniu na co dzień. Zachodzą jednak czynniki, które sprzyjają ich rozwojowi. To z kolei, jest niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Ozonowanie to coraz bardziej popularny sposób odświeżania i dezynfekcji mieszkań, domów, biur i lokali usługowych. Czy już o niej słyszeliście?
Co to jest ozon?
Ozon to jedna z odmian tlenu. Przez większość osób kojarzony jest głównie z ochroną naszej planety przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Ale to zdecydowanie niejedyna zaleta tego naturalnego składnika atmosfery.
Ozon powstaje w wyniku reakcji fotochemicznych i bioelektrycznych, czyli w skutek działania promieni słonecznych lub w wyniku wyładowań atmosferycznych. Pozostawia charakterystyczny, metaliczny zapach taki sam, który możemy wyczuć po burzy z intensywnymi piorunami. Postęp technologiczny sprawił, że możliwa jest produkcja ozonu w specjalnych generatorach i wykorzystywanie jego dobroczynnych właściwości do poprawy jakości życia.
Dlaczego warto ozonować pomieszczenia?
Ozonowanie to ciągle mało znana forma oczyszczania mieszkań i powierzchni użytkowych z groźnych dla zdrowia i życia mikroorganizmów. Ale ci, którzy ją poznali, są pozytywnie zaskoczeni efektem.
Ozonowanie ma na celu usunięcie z pomieszczeń wirusów, bakterii, roztoczy oraz grzybów. Efektem przeprowadzonych prac, jest otoczenie wolne od czynników szkodliwych. Ozonowanie jest zdecydowanie wskazane również w sytuacjach, gdy w pomieszczeniu przebywało wiele osób chorujących na choroby zakaźne. Dodatkową zaletą ozonowania jest eliminowanie nieprzyjemnych zapachów.
Ozonowanie nie wymaga mechanicznego oddziaływania na pomieszczenie. Dzięki temu umożliwia usunięcie mikroorganizmów i przykrych zapachów z miejsc trudnodostępnych, takich jak dywany, zasłony lub obicia tapicerskie. Jest to procedura która przynosi szybki i długotrwały efekt.
Co prawda podczas przeprowadzania ozonowania w pomieszczeniu powinny znajdować się wyłącznie specjaliści, którzy się go podejmują, to jednak nie jest ono szkodliwe dla zdrowia. Przeciwnie – po zakończeniu procesu i wywietrzeniu pomieszczenia, można w krótkim czasie i bez przeszkód, wrócić do jego normalnego użytkowania.
Jak często powinno się ozonować pomieszczenia?
Niemożliwe jest określenie uniwersalnej częstotliwości ozonowania pomieszczeń mieszkalnych lub biurowych. Przy jej określaniu należy wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak przeznaczenie pomieszczenia oraz osobiste preferencje osób z niego korzystających.
Pomieszczenia o zwiększonej ekspozycji na czynniki szkodliwe i nieprzyjemne zapachy należy ozonować częściej. Do pomieszczeń takich można zaliczyć na przykład przestrzenie biurowe, w których na co dzień przebywa dużo osób.
Kolejnym przykładem pomieszczeń, które warto częściej poddawać procesowi ozonowania są pomieszczenia, w których przebywają dzieci. Maluchy są zdecydowanie bardziej narażone na choroby wywołane wirusami i bakteriami, dlatego usuwanie z ich otoczenia tych niekorzystnie oddziaływujących na zdrowie mikroorganizmów, powoduje zmniejszenie ryzyka występowania infekcji.