Regularne spanie na nieodpowiednio dobranym materacu skutkować może zaburzeniem rytmu snu oraz problemami zdrowotnymi. Materac powinien być dopasowany do wagi, wzrostu oraz sposobu spania. Po uwzględnieniu tych wszystkich czynników możemy być pewni tego, że nasz sen będzie komfortowy oraz zdrowy.

Dlaczego warto dobrać materac odpowiedni dla siebie?

Odpowiednia ilość snu gwarantuje nam nie tylko dobre samopoczucie. Regularne wysypianie się jest także bardzo ważne dla naszego zdrowia fizycznego oraz psychicznego. W trakcie spania nasz organizm się regeneruje. By ten proces mógł odbyć się w pełni należy spać odpowiednio długo. W przypadku gdy śpimy zbyt krótko lub nasz sen jest stale przerywany z różnych powodów, organizm w pełni się nie odnowi. Skutkiem tego mogą być problemy z koncentracją, trudności w wymowie, drażliwość oraz obojętność. Często brak odpowiedniej ilości snu powodować może bóle głowy, serca oraz pleców.

Materac gra kluczową rolę podczas snu. Jego zadaniem jest zapewnienie nam odpowiedniego komfortu oraz idealnego nacisku na całe ciało. Skutkiem czego nasz sen będzie zdrowy oraz jakościowy i unikniemy problemów fizycznych oraz psychicznych.

Twardość materaca

Twardość materaca jest pierwszym i najważniejszym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę. To właśnie ten element ma największy wpływ na jakość naszego snu. Twardość powinna być dobrana wedle naszej wagi.

Zbyt miękki materac spowoduje, że kręgosłup podczas snu będzie się wyginał na kształt pałąka, czyli dokładnie w ten sam sposób, jak leżymy na hamaku. Taka pozycja powoduje ścisk przestrzeni pomiędzy dyskami, przez co nie będą one przyjmowały żadnych płynów koniecznych do regeneracji po całym dniu.

Zbyt twardy materac podpiera nasze ciało zaledwie w kilku miejscach powodując tym samym zbyt ich mocny ucisk. Efektem tego jest utrudnienie przepływu krwi co może powodować drętwienie palców i kończyn. Po długotrwałym korzystaniu z takiego materaca istnieje duże ryzyko trwałego uszkodzenia kręgosłupa.

Idealnie dobrany materac względem wagi powinien w jak największym stopniu odciążać kręgosłup i zapewnić mu najbardziej naturalną pozycję podczas odpoczynku.

Typy materaców dzielimy na 3 kategorie wagowe:

H2 – waga ciała do 80 kg;

H3 – waga ciała od 80 kg do 100 kg;

H4 – waga ciała powyżej 100 kg.

Jak dobrać materac do wzrostu?

Drugim czynnikiem, który wpływa na komfort naszego snu jest wielkość materaca. Jego długość należy dobrać w taki sposób, by do naszego wzrostu dodać około 15-20 cm. Komfortowa szerokość dla jednej osoby to około 70 cm.

Drugim czynnikiem, który wpływa na komfort naszego snu jest wielkość materaca. Jego długość liczymy w ten sposób, że do naszego wzrostu dodajemy 15-20 cm. Oznacza to, że jeżeli mierzymy 170 cm, to nasz materac powinien mieć długość 190 cm. Optymalna szerokość dla jednej osoby to około 70 cm.

Przykładowo –  dla singla o wzroście 170 cm powinniśmy wybrać materac o wymiarach 190×70 cm. W przypadku pary będzie to 190×140 cm.

Podsumowanie – jak wybrać odpowiedni materac?

Dobrze odpowiedni materac ma bardzo duży wpływ na jakość naszego snu, a co za tym idzie – na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Dlatego też rozglądając się za materacem dobrym dla siebie powinniśmy pamiętać o dwóch elementach, czyli o twardości i wymiarach. W ten sposób zadbamy o nasze ciało i umysł.

Ostatnim etapem jest oczywiście test. Warto wybrać się do konkretnego sklepu i na własnej skórze sprawdzić, czy dany materac będzie dla nas idealny. Połóżmy się w swojej ulubionej pozycji do zasypiania i sprawdźmy czy kręgosłup ułożony jest w naturalnej pozycji i czy niektóre części naszego ciała nie naciskają zbyt mocno na materac.

Sklep Centrum Materacy w Bielsku-Białej oferuje swoim klientom taką możliwość, dzięki czemu są oni w stanie dobrać materac idealnie do swoich potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here