Uszczelka prysznicowa – obowiązkowa w każdym prysznicu
Na ile istotnym elementem w łazience są uszczelki prysznicowe? Owszem, może się wydawać, że niezakryta szczelina między brodzikiem a ścianami prysznica lub nieszczelność drzwi kabiny to nieistotny problem. W rzeczywistości jednak wycieka tamtędy sporo wody, a wiadomym jest, jak uciążliwym problemem może być zalana podłoga. Dlatego do zabezpieczenia pryszniców stosuje się różnego typu uszczelki. W asortymencie marki Steigner znajduje się kilkadziesiąt różnych modeli – można więc dopasować uszczelkę do każdej dostępnej na rynku kabiny prysznicowej.
Problem urodzaju, czyli jak wybrać uszczelkę?
Podstawowym kryterium podziału uszczelek jest kształt kabiny. Można mianowicie mówić o kabinach zaokrąglonych (czy też półokrągłych, a w zasadzie mających kształt wycinka koła) oraz prostokątnych. Nie dziwi więc fakt, że na ścianki, które nie są proste, montować należy gięte uszczelki. Wymaga tego sztywność konstrukcji – nie da się swobodnie dopasować uszczelki prostej do ścian o kształcie innym niż prosty. Warto zwrócić uwagę, że w niektórych prysznicach część ścian (np. drzwi) jest zaokrąglona, a część prostokątna.
Z kolei osobną kategorią są uszczelki magnetyczne. Ich zastosowaniem jest uszczelnianie drzwi, montuje się je więc na krawędziach drzwi (w przypadku drzwi jednoskrzydłowych na drzwiach i ścianie). Dzięki paskom magnetycznym o sile przyciągania 24 N/cm zamknięcie skrzydeł drzwi skutkuje dociśnięciem uszczelek do siebie – tworzy to przeszkodę nie do przejścia dla wody. Przy wyborze uszczelek magnetycznych należy zwrócić uwagę na kąt łączenia się drzwi. W ofercie marki Steigner znaleźć można modele dostosowane do wszystkich standardowych kątów styku, czyli 90°, 135° oraz 180°. Przy tym warto zaznaczyć, że można dobrać dwie uszczelki (na dwoje skrzydeł drzwi) z różnych modeli, aby dostosować kąt styku (rozwiązanie popularne szczególnie przy kącie 135°).
Oczywiście równie podstawowym kryterium doboru uszczelek, co kształt kabiny, jest grubość ścian prysznica. Nie determinuje to aż tak wyboru samego modelu, ponieważ część uszczelek posiada szersze i węższe wersje, mimo to należy jednak zmierzyć ten wymiar przeglądając ofertę. Najczęściej przy konkretnym typie uszczelki grubość ścianki może wahać się o 1-2 cm. Mówiąc ogólnie, w asortymencie marki Steigner znaleźć można uszczelki pasujące do szkła grubości od 3,5 mm do nawet 11 mm.
Czym różnią się między sobą uszczelki do kabiny prysznicowej?
Jeden rzut oka na grafikę prezentującą wszystkie kształty uszczelek prysznicowych Steigner wystarczyłby do pogubienia się w tej mnogości modeli. Najłatwiej oczywiście dobrać typ najbardziej podobny do starej, zużytej uszczelki, która zamontowana była wcześniej. Warto jednak przyjrzeć się bliżej różnicom występującym pomiędzy poszczególnymi modelami.
W każdej uszczelce występuje część sztywna i bardziej miękka, najczęściej nieco odstająca. Twardy profil wykonany jest z PVC o twardości 80 Shʾa D, natomiast delikatniejsze elementy, zwane skrzydełkami, ociekaczami lub piórami, z PVC o twardości 70 Shʾa D.
Sztywne części mają jak najlepiej trzymać się ścianki kabiny. Są więc wyposażone w wypustki, które uniemożliwiają ześlizgiwanie się, a jednocześnie pozwalają na dopasowanie się do grubości szkła w pewnym stopniu. Z kolei zadaniem skrzydełek jest ochrona przed wydostawaniem się wody. Zaprojektowane są tak, aby zasłaniać szczelinę powstającą między brodzikiem a ścianami prysznica. Dzięki temu ani woda bezpośrednio skierowana w tamte rejony, ani spływająca po ścianach kabiny (do czego w szczególności służą występujące w niektórych modelach boczne ociekacze), nie przedostanie się na zewnątrz i nie zaleje podłogi w łazience. Przy wyborze modelu uszczelki prysznicowej trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość wspomnianej wyżej szczeliny.
Jakość wykonania i komfort użytkowania
Zastosowanie PVC do produkcji uszczelek jest doskonałym rozwiązaniem, które pozwala na długie lata użytkowania. Uszczelka prysznicowa z polichlorku winylu jest oczywiście w pełni odporna na działanie wody i wilgoć, a ponadto na środki chemiczne (szczególnie ważna cecha przy czyszczeniu prysznica), promienie UV, wysokie i niskie temperatury, ozon oraz parę wodną o temperaturze nawet do 150°C.
Montaż uszczelki jest bardzo prosty. Wystarczy wcisnąć element na wyczyszczoną i wysuszoną powierzchnię szkła. Jeżeli tarcie jest zbyt duże, poleca się posmarowanie szyby np. płynem do naczyń, a jeżeli zbyt małe (uszczelka ześlizguje się) – nałożenie na krawędź ścianki cienkiego paska przezroczystego silikonu. Warto pamiętać, że raz założonej uszczelki nie da się potem przesunąć.
Uszczelki do kabiny prysznicowej sprzedawane są w różnych rozmiarach. Wiadomo jednak, że czasem konieczne może być ręczne dostosowanie długości poprzez przycięcie. Nie stanowi to problemu – twardsza część może zostać przecięta za pomocą zwykłej piłki ręcznej, a do miękkiego ociekacza wystarczą nożyczki lub nożyk.
Dbałość o szczelność prysznica – kluczowa w każdej łazience
Prysznic, po skorzystaniu z którego za każdym razem zastać można widok mokrej, zalanej podłogi, jest z pewnością bardzo istotnym mankamentem. Należy więc szybko sobie z tym poradzić, a nierzadko rozwiązaniem może okazać się wymiana zużytych uszczelek na nowe, bardzie efektywne i estetyczne. Tego rodzaju proste usprawnienie to nie tylko komfort kąpieli, lecz także większa higiena i czystość łazienki. Przy trwałości i jakości, jaką prezentują uszczelki do kabiny prysznicowej Steigner, można zażegnać problem nieszczelnego prysznica na wiele lat.