Kiedy myślimy o wykończeniu łazienki, drewno nie jest zazwyczaj naszym pierwszym wyborem. W tym pomieszczeniu wciąż królują płytki ceramiczne, ale warto to zmienić. Drewno jest przytulne, doskonale wytłumia dźwięki i pozwala powietrzu swobodnie cyrkulować. Trzeba jednak pamiętać, że powinno być ono twarde, odporne na działanie wody oraz zmiany temperatur. Jakie gatunki sprawdzą się w łazience? Jak zabezpieczyć drewniane podłogi i ściany?
Drewno to piękny, wytrzymały i oryginalny surowiec, który doskonale sprawdzi się nie tylko w salonie czy pokoju dziecięcym, ale również w łazience. Egzotyczne podłogi drewniane i panele naścienne, takie jak bambus czy teak, doskonale radzą sobie w pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgotność. Dzięki swojej oleistej strukturze nie chłoną wody, nie rozwarstwiają się i nie wybrzuszają, a ponadto zachowują pierwotny kolor. Jeżeli zostaną dodatkowo odpowiednio zabezpieczone, ich urokiem będziemy cieszyć się przez wiele lat.
Jakie gatunki drewna wybrać?
W sklepach znajdziemy przeróżne gatunki drewna, które różnią się między sobą twardością, kolorem, strukturą usłojenia oraz wytrzymałością. Kluczowym parametrem w przypadku podłóg łazienkowych jest kurczliwość. Drewno podatne na działanie wody ulega odkształceniom, a na jego powierzchni pojawiają się pęknięcia, w których rozwijają się chorobotwórcze pleśnie oraz grzyby. Właśnie dlatego w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będą deski z drewna egzotycznego. Jest ono nie tylko odporne na działanie wody, ale także niezwykle atrakcyjne kolorystycznie. Na szczególną uwagę zasługuje merbau o rubinowym odcieniu, ciepła cynamonowa jatoba oraz zmieniające kolor pod wpływem słońca iroko. Z europejskich gatunków poleca się dąb i modrzew. Ciekawe podłogi oraz ściany drewniane, które sprawdzą się w łazience, dostępne są w sklepie Dobre Dla Domu.
Propozycje kolorystyczne
Drewno na ściany oraz podłogę może być gładkie, porowate, o mocno zarysowanym usłojeniu i w niemal każdym odcieniu. To surowiec, który doskonale komponuje się z naturalnym kamieniem, płytkami ceramicznymi, szkłem oraz surowymi dodatkami ze stali szlachetnej. Do łazienek w stylu rustykalnym pasuje jasne drewno o miodowym odcieniu, np. Bambus Creme (ok. 200 zł/m²), a w aranżacjach kolonialnych najlepiej sprawdzi się merbau o matowym wykończeniu. Wnętrza nowoczesne pokochają gładki bielony dąb, natomiast w okazałym pokoju kąpielowym urządzonym w stylu retro królować będą gatunki ługowane, przecierane lub bejcowane na różne odcienie brązu, a nawet błękitu czy zieleni.
Jak zabezpieczyć ściany i podłogi?
Drewno europejskie z natury źle znosi dużą wilgotność powietrza, dlatego warto je zabezpieczyć impregnatem chroniącym przed grzybami domowymi oraz pleśnią. Gatunki egzotyczne można natomiast poddać olejowaniu. Jest to zabieg mający na celu zwiększenie wytrzymałości drewna i podkreślenie jego naturalnego uroku. Olej – bezbarwny lub wzbogacony pigmentem – wnika w podłoże, ale nie tworzy na nim sztywnej powłoki, która mogłaby być podatna na uszkodzenia. Należy go nakładać na gorąco, pamiętając o tym, aby wcześniej wykonać test wybarwienia, ponieważ efekt może odbiegać od naszych wyobrażeń. Na ścianach, które są mniej eksploatowane, a zatem mniej wymagające niż podłoga, można zamontować fornirowane płyty wiórowe bądź lite drewno. Muszą być one, rzecz jasna, odpowiednio zaimpregnowane przeciw wilgoci, a następnie pokryte warstwą lakieru. Ponieważ ściany nie mają kontaktu z nogami, kapciami oraz meblami, nie będzie się on zbyt szybko ścierał.