Jeżeli zdecydowałeś się na zakup szklanej kabiny prysznicowej, musisz zwrócić uwagę na wiele czynników, które będą odpowiedzialne za wygodę użytkowania oraz estetykę łazienki. Najważniejszym elementem jest rzecz jasna szkło, z którego kabina będzie wykonana. Producenci proponują wiele rodzajów tego materiału, dlatego warto najpierw określić swoje potrzeby, uwzględniając zarówno aspekty praktyczne, jak i walory dekoracyjne.

Szklana kabina prysznicowa typu Walk In to rozwiązanie dające ogromne możliwości – możesz optymalnie dopasować ją do metrażu i charakteru łazienki oraz uzyskać rozmaite efekty wizualne czy wrażenia optyczne. Wspólnie z wykonawcą stworzysz indywidualny projekt, dzięki któremu w pełni wykorzystasz przestrzeń i dopasujesz zabudowę prysznica do charakteru pomieszczenia. Zanim jednak wybierzesz model i rodzaj szkła, przemyśl dokładnie, czego oczekujesz od kabiny. Jakie więc szkło wybrać – przejrzyste, matowe, barwione, ornamentowe czy piaskowane?

Szkło Float – przejrzyste

Szkło przejrzyste Float jest transparentne i w pełni przezroczyste, ale wpada w delikatny odcień zieleni, który widoczny jest zwłaszcza na krawędzi – jest to naturalna barwa materiału. Jednakże poprzez obniżenie poziomu żelaza w masie szklanej uzyskuje się całkowicie bezbarwne szkło nazywane OptiWhite. Przejrzyste rodzaje szkła to klasyczne rozwiązania, które cieszą się największą popularnością wśród użytkowników. Klarowność materiału pozwala na uzyskanie efektu optycznego powiększenia niewielkiej łazienki, sprawia wrażenie przestronności oraz pięknie eksponuje glazurę czy elementy armatury.

Szkło matowe (satynowe)

Szkło matowe, określane również jako satynowe, charakteryzuje efekt zmatowienia/mgły – nie jest ono przezroczyste. Uzyskuje się je poprzez trawienie kwasem jednej ze stron tafli. Materiał przepuszcza światło i jednocześnie w pełni pozwala zachować intymność. Polecane jest szczególnie tym, którzy cenią sobie walory praktyczne. Wewnętrzna część kabiny prysznicowej pozostaje gładka, dzięki czemu łatwo się ją czyści, a dodatkowo osady nie są widoczne na zmatowionej powierzchni.  Ten rodzaj szkła jednak nie powiększy wizualnie łazienki, więc zdecydowanie częściej wybierany jest przez właścicieli dużych pomieszczeń.

Szkło Timeless

Timeless to antykorozyjny rodzaj szkła, którego właściwości zostały opracowane z myślą o kabinach prysznicowych. Tafle są pokryte przezroczystą powłoką, którą stanowią tlenki metali nanoszone magnetronowo. Zapobiega ona powstawaniu przebarwień, zapewnia szybsze spływanie wody, a co za tym idzie ogranicza powstawanie zacieków i nalotów, a także sprawia, że wraz z upływem czasu szkło nie traci swej przezierności. Kabina prysznicowa wykonana ze szkła Timeless jest również łatwiejsza w czyszczeniu.

Szkło barwione

Szkło barwione to szkło przezroczyste o odcieniu grafitu, brązu czy rzadziej koloru niebieskiego lub zielonego. Posiada właściwości przeciwsłoneczne, jednakże stosuje się je przede wszystkim ze względu na walory estetyczne. Pozwoli stworzyć ciekawy efekt wizualny wzbogacający aranżację łazienki. Obudowa prysznica z tego rodzaju szkła nie powiększy optycznie pomieszczenia i nie zapewni użytkownikom intymności.

Szkło ornamentowe

Ten rodzaj szkła jest półprzezierny i pokryty wytłoczonym wzorem. Zdobioną powierzchnię uzyskuje się poprzez walcowanie – wyciska się na niej ornament – natomiast druga strona tafli zostaje gładka. Kabina prysznicowa wykonana z tego rodzaju materiału stanowi dekorację łazienki, zapewnia intymność, ale niestety nie stworzy efektu przestrzenności. Na szkle ornamentowym zabrudzenia nie są widoczne, a jej czyszczenie może być kłopotliwe jedynie po stronie wzoru.

Szkło piaskowane lub grawerowane

Piaskowanie i grawerowanie pozwala na uzyskanie matowych wzorów na szkle przejrzystym. Pierwsza metoda polega na użyciu strumienia piasku pod wysokim ciśnieniem, a druga – na skierowaniu wiązki lasera na taflę szkła. Producenci oferują szeroki wybór wzorów i umożliwiają stworzenie indywidualnego projektu, dzięki czemu naszą łazienkę może zdobić spersonalizowana kabina prysznicowa, dopasowana np. do motywu znajdującego się na glazurze. Stopień intymności i widoczności osadów wapiennych zależy od wielkości wzoru.

Wielość rodzajów szkła pozwala na stworzenie kabiny dokładnie odpowiadającej Twoim potrzebom – powyższe wskazówki warto jeszcze uzupełnić o konsultację z producentem i wykonawcą, którzy z pewnością pomogą w wyborze rodzaju szkła na kabinę prysznicową.

Źródło: Republika Szkła – Drzwi przesuwne szklane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here