Styl industrialny - sposób na eleganckie wnętrze

Mieszania urządzone w stylu industrialnym to jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Zachwyt budzą zarówno duże, otwarte przestrzenie, jak i przemyślany minimalizm, w którym kluczowe znaczenie ma naturalna cegła, beton oraz umiejętnie wyeksponowane instalacje. Styl industrialny to doskonały wybór dla prawdziwych amatorów ponadczasowej elegancji. Jak umiejętnie wprowadzić go do swojego mieszkania?

Styl industrialny – jak to się zaczęło?

Historia stylu industrialnego zaczęła się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, kiedy wiele ówczesnych przedsiębiorstw upadło, pozostawiając po sobie jedynie duże, opuszczone budynki, w których niegdyś mieściły się fabryki, hale magazynowe i produkcyjne.

Na początku zamieszkiwali je artyści, którzy jednocześnie pracowali tam, a niekiedy również organizowali wystawy swoich dzieł. Moda na wnętrza w stylu industrialnym na dobre trafiła do Polski dopiero w latach 90. – w tym czasie, w wyniku dynamicznych zmian gospodarczych wiele fabryk zamknięto i stopniowo zaczęto przerabiać je na mieszkania.

Dziś natomiast nie tylko prawdziwe pofabryczne lofty, ale także domy jednorodzinne czy mieszkania w kamienicach, a niekiedy również blokach (!) coraz chętniej aranżowane są zgodnie z tym stylem.

Styl industrialny: ekskluzywna przestronność

Wysokie i otwarte przestrzenie, które płynnie i elegancko się ze sobą zazębiają to bez wątpienia jedna z najważniejszych cech stylu industrialnego. Niekiedy zdarza się, że np. kuchnia, salon oraz sypialnia stanowią wspólną przestrzeń, co dodatkowo potęguje wrażenie ekskluzywności. Poszczególne strefy wystarczy oddzielić od siebie przy użyciu różnych lamp, kolorów, mebli wypoczynkowych czy dekoracyjnych przepierzeń.

Wskazówka

Surowe materiały i styl industrialny to duet idealny! Zadbaj więc o to, by w Twoim domu, inspirowanym pofabrycznym klimatem nie zabrakło:

– czerwonej lub bielone cegły,

– betonu (zwłaszcza architektonicznego),

– drewna (na podłogach lub w formie mebli i dekoracji).

 

Eleganckie wnętrza industrialne – kolory

Biele, szarości i beże złamane czerwienią surowej cegły oraz subtelnym połyskiem wszechobecnej stali – takiej palety kolorów nie powinno zabraknąć w mieszkaniach prawdziwych zwolenników stylu loftowego. Aby spotęgować efekt przestrzeni, pomaluj ściany białą farbą, dla urozmaicenia całej aranżacji – pokryj betonem architektonicznym, bądź wyeksponuj piękno chłodnej cegły, która sama w sobie stanowi efektowną dekorację. Pamiętaj również, by w Twoim domu nie zabrakło drzwi industrialnych (szczegółowe informacje znajdziesz na: https://www2.porta.com.pl/data/download/LOFT_PORTA_2019.pdf) z okleiną imitującą naturalne drewno oraz czarną, matową ościeżnicą, która znakomicie podkreśli surowość pofabrycznego stylu. Eleganckie drzwi wewnętrze w takim wydaniu będą nie tylko funkcjonalnym elementem aranżacji, ale staną się ciekawym dodatkiem, spójnym ze stylistyką całej aranżacji.

 

To ważne!

Metal świetnie współgra z klimatem industrialnym. Choć dawniej widoczny był głównie pod postacią rur i odsłoniętych instalacji elektrycznych, dziś znakomicie sprawdzi się jako wykończenie mebli (zwłaszcza wypoczynkowych), dużych, wiszących lamp czy kwietników, które pięknie wyeksponują Twoje rośliny.

 

Styl industrialny – jakie dodatki i dekoracje?

Aby nieco ocieplić wnętrze, postaw na elegancką, drewnianą podłogę, dekoracyjne poduszki w żywych kolorach, efektowny obraz lub miękki fotel w niebanalnym odcieniu, który będzie świetnie kontrastować z chłodnym betonem i bielą. Warto również urozmaicić aranżację roślinami w donicach. Postaw na modną monsterę, paproć lub rozłożyste palmy – intensywna zieleń ich liści przyniesie ukojenie zmęczonym oczom i będzie pięknym dopełnieniem wnętrza.

Na etapie poszukiwania odpowiednich dodatków do domu, nie zapominaj, że w pofabrycznych przestrzeniach najlepiej prezentuje się prostota oraz minimalizm. Jeśli chcesz pięknie rozświetlić mieszkanie, koniecznie zainwestuj w duże, druciane lampy wiszące lub stojący model – koniecznie z metalowym kloszem, który znakomicie wpisze się w surowy klimat pofabrycznych przestrzeni. Nie masz pomysłu na odpowiednią lampę? Kilka zwykłych żarówek na widocznych, „niedbale” wiszących kablach stworzy nastrojowe oświetlenie, które możesz wykorzystać zarówno w salonie, kuchni, jak i w łazience.

Lubisz antyki i dodatki „z duszą”, których blask minął wiele lat temu? Wykorzystaj je w swoim domu! Stare przedmioty z dawnych epok pięknie prezentują się w przestrzeniach industrialnych, dlatego nie bój się wyeksponować zakurzonego aparatu fotograficznego, antycznego gramofonu lub maszyny do szycia, przerobionej na elegancki stolik kawowy. Tego typu elementy sprawią, że nowoczesny styl pięknie połączy się z klimatem dawnych lat.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here