stare meble, renowacja, odnowa
stare meble, renowacja, odnowa

Twój salon, kuchnia lub sypialnia potrzebują przeprowadzenia szybkiej metamorfozy? Najprostszym sposobem jest oczywiście wymiana starych mebli na nowe ale co zrobić w sytuacji kiedy z trudnych przyczyn finansowych jest to aktualnie nie możliwe? Dzisiaj dowiesz się jak ze starego mebla zrobić nowoczesny i stylowy, praktyczny element dekoracyjny.

Nie spisuj starych mebli na straty, zamiast inwestować w nowe, udaj się na zakupy do marketu budowlanego po niezbędne materiały i własnoręcznie nadaj nowe życie swoim zniszczonym mebelkom – gwarantujemy, że radość z posiadania tak oryginalnej komódki lub szafy będzie podwójna!
Jak w prosty sposób nadać starym meblom „drugie życie”? O tym dowiesz się już za chwilę!

Pomaluj!

To jedna z najbardziej popularnych metod na odświeżenie wyglądu starych, zniszczonych mebli. Radykalna zmiana koloru lub podkreślenie naturalnej barwy drewna z pewnością odmieni wygląd każdego elementu wyposażenia a tym samym cały wystój pomieszczenia.
Jednymi z najlepszych farb do malowania mebli są farby kredowe, są one nieco droższe od tych tradycyjnych ale zdecydowanie dużo lepsze. Wysychają szybciej a dodatkowo nie wymagają wcześniejszego przygotowania malowanej powierzchni.
Oprócz farb kredowych na rynku dostępne są akrylowe, olejne, ftalowe – w różnych kolorach i o różnym wykończeniu. Przed ich użyciem powierzchnię mebla należy dokładnie oszlifować, usunąć resztki lakieru oraz farby, odkurzyć,2-3 krotnie pomalować a następnie całość zabezpieczyć przy użyciu lakieru lub wosku.

Oklej!

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się samoprzylepne okleiny meblowe. Cena jednej rolki to koszt niecałych 30 zł. Oklejanie powierzchni jest czynnością banalnie prostą i szybką. Jedyne co należy zrobić to (tak samo jak w przypadku malowania) odpowiednio przygotować powierzchnię. Przed oklejeniem mebel należy dokładnie umyć i wysuszyć. Kolejny etap to dokładne wygładzenie powierzchni oraz jej odtłuszczenie i oklejanie.

Wymień obicia!

Ta metoda sprawdza się rewelacyjnie w przypadku foteli, krzeseł, kanap, sof oraz puf, których obicia wraz z biegiem czasu zostały zniszczone, poprzecierane, odbarwione itp. Tapicerowaniem mebli możesz zająć się samodzielnie lub korzystając z usług profesjonalisty.

Oczywiście dużo tańszym rozwiązaniem będzie samodzielne wymienienie starych obić na nowe. Jedyne czego potrzebujesz to materiał, gąbka, kombinerki oraz zszywacz tapicerski. Tapicerowanie jest dosyć czasochłonnym zajęciem, które wymaga skupienia oraz dokładności. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Jak tapicerować meble?” – gorąco zachęcamy Cię do zapoznania się z jego treścią. Znajdziesz tam wiele ciekawych informacji oraz praktyczny poradnik jak prawidłowo „krok po kroku” należy wymienić tapicerkę.

stare meble jak nowe

Zakup nowe gałki lub uchwyty

Niekiedy stare meble są w dalszym ciągu w dobrym stanie, potrzebują jedynie wprowadzenia niewielkich zmian kosmetycznych. Najlepszym sposobem wówczas będzie zakupienie nowych gałek lub uchwytów – niby niewielka rzecz a różnica będzie diametralna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here