ziemia w ogrodzie

Wypielęgnowany ogród jest marzeniem każdego posiadacza kawałka ziemi, czy to na osiedlu, przy domu czy też na działce. Sielankę przebywania w takim miejscu może zakłócić pojawienie się niespodziewanego i niechcianego gościa, a mianowicie kreta. Jego wypłoszenie może być trudne, choć warto wypróbować kilka skutecznych sposobów.

Po pierwsze: ultradźwięki odstraszające krety

Pierwszym, nieinwazyjnym sposobem na odstraszenie kreta jest zastosowanie urządzenia emitującego ultradźwięki, które wbija się w ziemię. Wibracje są nieprzyjemne dla dzikiego lokatora, który zwykle szuka sobie nowego lokum. Krety są niemal ślepe, jednak ich słuch jest absolutny, dlatego nieprzyjemny dźwięk odstraszacza często skutecznie na nie działa. Niska częstotliwość dźwięku jest dla kreta sygnałem do ewakuacji, choć nie dla każdego, a już z pewnością nie na zawsze. Warto zauważyć, że odstraszacze na ultradźwięki można umieścić nie tylko wetknięte w kopiec, ale również w krecich tunelach.

Po drugie: naturalni wrogowie kreta

Są takie rośliny, które wydzielają zapach, który wybitnie nie odpowiada kretom. Należą do nich aksamitka, czarny bez, bazylia, czosnek, a także komosa. Zatem warto sadzić je w swoim ogródku. Wtedy jest szansa, że kret znajdzie sobie inne lokum. Niektórzy ogrodnicy ząbki czosnku wrzucają do krecich korytarzy, a właściwie nasączają nimi szmaty. Sprawdza się także gnojówka z czarnego bzu bądź gałązki żywotnika. Nie trzeba samodzielnie przygotowywać naturalnych barier. Świetnie sprawdzą się odstraszające olejki, które można zakupić w sklepie. Warto podkreślić, że mają one zniechęcić i zmusić kreta do odwrotu, a nie pozbawić go życia, wszak jest pod ochroną, a poza swoją niszczycielską siłą, jednak spulchnia glebę.

Po trzecie: pionowa siatka na krety

Jedną z możliwości jest wykonanie zapory w postaci pionowej siatki na krety. Wykonuje się ją z metalu i wkopuje do głębokości kilkudziesięciu centymetrów tuż przy ogrodzeniu. Jeśli jednak siatka znajduje się tylko z jednej strony, to kret z łatwością znajdzie niefrontowe przejście w którym się pojawi z charakterystycznym prezentem w postaci kopca. Jednak tak już zupełnie na poważnie kret może uczynić niemałe spustoszenie w ogrodzie, a pionowa siatka nie zawsze jest dla niego zaporą. Dlaczego tak się dzieje? Mianowicie kret może przekopać się pod nią. Nic zatem nie dadzą misternie ocynkowane niewielkie oczka siatki, jeśli gryzoń i szkodnik będzie miał na tyle dużo determinacji by pokonać tę barierę. Oczywiście nie znaczy to, że decydując się na takie rozwiązanie stoi się na straconej pozycji, niemniej jednak nie daje ona 100% pewności, że się uda.

Po czwarte: pozioma siatka na kreta

Wyproszenie kreta z posesji czasem wymaga pewnych nakładów finansowych, włącznie z ponownym aranżowaniem ogródka, jeśli chce się go pozbyć na dobre. Zatem należy ściągnąć darń i założyć siatkę na krety wykonaną z polipropylenu. Poszczególne modele różnią się wielkością oczek. Tych najmniejszych nie należy wybierać, jeśli chce się uprawiać rośliny. Oczka średniej wielkości także są zaporą dla kreta, a jednocześnie nie ma przeciwwskazań, by rosły tam np. kwiaty. Siatka na kreta musi zostać położona najwyżej 10 cm poniżej powierzchni gruntu. Po jej równomiernemu rozłożeniu, można wysypać ziemię. Jest to najskuteczniejsza metoda na te małe stworzenia i jak do tej pory nie wymyślono czegoś lepszego i nieinwazyjnego dla nich. Taki element nie jest widoczny w ogrodzie, a jednocześnie chroni go na długie lata. Siatka na krety jest odporna zarówno na mróz, jak i ostre słońce.

Oczywiście w walce z kretem można zdecydować się na deratyzację i nie jest to działanie nielegalne. Niemniej jednak warto się zastanowić czy rzeczywiście chcemy pozbawiać życia kreta, czy może jednak zastosować sposób bardziej pracochłonny, ale jednak niezwykle skuteczny i nie zmniejszający populacji tych zwierząt. Warto pamiętać, że poziom siatka na krety jest bardzo skuteczna, jednak nie może zostać zamontowana zbyt nisko, gdyż to powoduje, że kret przekopie się nad nią. Warto zatem wybierać odpowiednie produkty i wynajmować profesjonalne ekipy do montażu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here