Salon z jadalnią

Salon połączony z jadalnią to rozwiązanie nie tylko funkcjonalne, ale też sprzyjające zacieśnianiu więzi rodzinnych i towarzyskich – stąd chętnie wybierają je nie tylko właściciele mieszkań w blokach. Tylko jak urządzić salon z jadalnią, by aranżacja była zarówno praktyczna, jak i stylowa i harmonijna?

Funkcjonalna aranżacja salonu z jadalnią

Jadalnie stanowiące integralną część salonu to trend, który towarzyszy nam już od wielu sezonów. Na połączenie dwóch funkcji w jednym pomieszczeniu najczęściej decydują się właściciele niewielkich mieszkań, którzy chcą optymalnie zagospodarować każdy skrawek przestrzeni. Nie jest to jednak regułą, gdyż właściciele dużych mieszkań i domów także chętnie wybierają taki projekt. Salon z jadalnią jest bowiem rozwiązaniem bardzo praktycznym i wygodnym, które umożliwia spędzanie większej ilości czasu z bliskimi czy komfortowe przyjmowanie gości.

Funkcjonalna aranżacja salonu z jadalnią

Funkcjonalność wnętrza jest jednak w znacznym stopniu uzależniona od jego odpowiedniego wyposażenia. Jak umeblować salon z jadalnią? Sercem każdej strefy jadalnianej jest oczywiście stół. Jeśli dysponujesz stosunkowo małą powierzchnią, zwróć uwagę przede wszystkim na stoły rozkładane – zajmują niewiele przestrzeni, a w razie potrzeby można je szybko i łatwo rozłożyć, zapewniając wygodne miejsca do siedzenia dla większej liczby osób.

Do wyboru masz również stoły nierozkładane o różnych gabarytach, więc z łatwością znajdziesz model pasujący zarówno do Twoich potrzeb, jak i metrażu pomieszczenia. Jeśli masz liczną rodzinę lub często miewasz gości, wartą rozważenia propozycją są stoły na 6 osób (6 krzeseł), które zapewniają optymalną przestrzeń, a tym samym komfort każdej osobie.

Jak urządzić salon z jadalnią? Zadbaj o spójność

Bardzo ważnym aspektem, o jakim trzeba pamiętać podczas urządzania salonu z jadalnią, jest spójność aranżacji. Dzięki temu przestrzeń – choć łączy w sobie dwie różne funkcje – stworzy harmonijną, estetyczną całość. Zastanawiając się, jak zaprojektować salon z jadalnią, zachowaj przede wszystkim konsekwencję w doborze barw. Na nieco większą dowolność możesz natomiast pozwolić sobie przy wybieraniu wzorów – motywy z przysłowiowych różnych bajek nadadzą każdej ze stref wyjątkowy charakter, ale za sprawą spójnej kolorystyki stworzą stylową kompozycję.

Jak urządzić salon z jadalnią

Jak zaaranżować salon z jadalnią i oddzielić obie strefy?

Mimo że salon z jadalnią z założenia ma łączyć strefę dzienną z jadalnianą, nie brakuje osób, które chcą je symbolicznie rozdzielić. Jak urządzić salon z jadalnią w bloku lub domu, w którym obie te części będą odseparowane? Ciekawym pomysłem może być postawienie niewysokiej ścianki między strefą dzienną a miejscem przeznaczonym do spożywania posiłków. Będzie ona dobrym rozwiązaniem we wnętrzach utrzymanych w różnych stylach – od skandynawskiego, przez klasyczny, po shabby chic. Inna opcja to designerski ażurowy panel, na przykład o geometrycznym kształcie – lepiej sprawdzi się on jednak w pomieszczeniach nowoczesnych oraz glamour.

Mały salon z jadalnią – jak urządzić?

Często na przeszkodzie do realizacji aranżacyjnych planów staje niewielka powierzchnia. Nie każdy bowiem ma salon z jadalnią 30 m2 – aranżacje wnętrz o mniejszym metrażu mogą być jednak znakomitym źródłem inspiracji. Zatem jak urządzić mały salon z jadalnią? W tym przypadku istotnym aspektem będzie optymalne usytuowanie stołu, które najlepiej uzależnić zarówno od wielkości mebla, jak i układu pomieszczenia.

Mały salon z jadalnią

Jeśli salon jest połączony z aneksem, doskonałym rozwiązaniem będzie ustawienie stołu na pograniczu części wypoczynkowej i kuchennej. Umożliwi to symboliczne oddzielenie stref w salonie, a zarazem – stworzenie spójnej, funkcjonalnej i harmonijnej aranżacji. A jak urządzić mały salon z jadalnią w bloku, w którym metraż nie pozwala na takie rozmieszczenie mebli? Świetnym pomysłem może być bufet lub ustawienie stołu w taki sposób, by stał się przedłużeniem ciągu szafek kuchennych – dzięki temu przejście między poszczególnymi strefami będzie bardzo płynne, a przestrzeń będzie wizualnie uporządkowana. Inna opcja to postawienie stołu przy oknie – taki układ zapewni dopływ dużej ilości naturalnego światła, więc mebel może Ci służyć nie tylko do spożywania posiłków, ale też pracy czy zabawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here