Wraz z nastaniem wiosny wszystko budzi się do życia, z zimowego snu. Topnieje zalegający na polach śnieg, a dni stają się coraz dłuższe. Codziennie można zauważyć zmiany w otaczającym nas świecie. Dookoła zieleni się trawa i rozkwitają pąki pięknych, pachnących kwiatów. To niewątpliwie jedna z najpiękniejszych pór roku.

Kiedy zima dobiega końca można zauważyć pierwsze oznaki wspomnianej pory roku. Pierwsze rośliny pojawiają się, kiedy tylko mróz przestanie być odczuwalny. Na ogół ma to miejsce już pod koniec marca. Wspaniała aura powoduje, że coraz częściej zaczynamy wychodzić do przydomowego ogrodu. Ogrzewające promienie słoneczne potęgują w nas chęć do planowania zasiewów. Chcemy, aby nasza parcela była zadbana i zachwycająca, przepełniona wszelkimi barwami, które wniosą do niej wiele radości oraz sprawią, iż miejsce to będzie jedyne w swoim rodzaju.

Zaplanuj swój ogród

Podstawą do stworzenia wymarzonego zakątka jest dobry plan. To idealna pora roku, aby zabrać się za jego organizację. Na wstępie należy przemyśleć, w jakim stylu chcemy urządzić swoją parcelę. Tak, aby wszystko ze sobą istotnie współgrało, a miejsce mogło stać się przydomową oazą spokoju. Ważne jest odpowiednie dobranie roślin do rodzaju gleby. To umożliwi nam utrzymanie okazałej i zdrowej hodowli.

Kolejną fundamentalną kwestią jest wybór przeznaczenia oraz funkcji działki. Dodatkowo, powinniśmy uwzględnić czas, jaki możemy poświęcić na jej pielęgnację. Jeżeli nie mamy zbyt dużo czasu, nie powinniśmy wybierać kwiatów czy krzewów, które są bardzo wymagające. Przed ich ostatecznym kupnem warto rozplanować zasiew, jak również uwzględnić czynniki, takie jak m.in stopień nasłonecznienia czy wilgotność.

Jeżeli marzymy o pięknym ogrodzie obok domu, a nie do końca czujemy się na siłach aby samodzielnie go zaaranżować i wykonać, z pomocą przychodzą nam profesjonalne usługi ogrodnicze, realizowane przez specjalistów. Korzystając z takiej możliwości masz pewność, że po zakończeniu prac, Twój ogród będzie wyglądał pięknie i zachwycał swoim niepowtarzalnym urokiem. Szczegóły realizacji ustalane są z właścicielem. Możesz sam zdecydować jakie rośliny chcesz posadzić w ogrodzie, doświadczony fachowiec z pewnością chętnie Ci doradzi.

Pierwsze oznaki wiosny

Przebiśniegi to jedne z pierwszych kwiatów zapowiadających nadejście wiosny. Rośliny te pojawiają się już w marcu. Tak więc, jeśli chcemy zaprosić tę wczesną porę roku na swoją parcelę, powinniśmy zdecydować się właśnie na tego rodzaju kwiaty. Nie wymagają one szczególnej pielęgnacji, gdyż są bardzo odporne na czynniki zewnętrzne. Oprócz tego nie potrzebują podlewania ani nawożenia. Najlepiej rozwijają się w wapiennej, lekko wilgotnej glebie.

Znacznie więcej uwagi potrzebują rośliny, które zaczynają kwitnąć w kwietniu. W szczególności potrzebują nawożenia. Do jednych z najchętniej sadzonych kwiatów

w tym okresie należą floksy, inaczej zwane płomykami. Istnieje 60 odmian tego gatunku. Jednak nie każdy z nich przyjmie się równie dobrze na określonej glebie. Popularna jest odmiana floksa szydlastego, która dorasta na wysokość 10-15 cm. Charakteryzuje się cienkimi, licznymi pędami, na których kwitną drobne kwiaty, zazwyczaj w kolorze fioletowym. Pędy pokładają się na ziemi tworząc niepowtarzalne kobierce w ogrodzie.

pędy floksa szydlastego

Kwiaty cebulowe

Tulipany, hiacynty i krokusy – to najpopularniejsze wiosenne kwiaty z gatunku cebulowych. Sadzi się je na przełomie września i października, w dobrze nasłonecznionym miejscu. Dzięki temu rozkwitają jako pierwsze, tuż na początku owej pory roku. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji, bowiem nie potrzebują nawadniania ani nawożenia. Występują w wielu odmianach kolorystycznych. Aby uzyskać niezwykłą rabatę wystarczy posadzić kilka odmian obok siebie, tworząc tym samym barwny dywan.

Do innych powszechnie znanych kwiatów cebulowych, pojawiających się na naszych działkach wraz z nastaniem najpiękniejszej pory roku, należą m.in: występujące w wielu odmianach szafirki, zawilec koronowy, szachownica cesarska, cebulice, śniedek czy puszkinia cebulicowata.

czerwone tulipany
Czerwone Tulipany
szachownica cesarska
Szachownica Cesarska

 

Pachnące krzewy

Oprócz barwnych kwiatów idealnym uzupełnieniem do naszej działki będą różnorodne krzewy. To dzięki nim miejsce to nabierze niepowtarzalnego uroku.

Najpopularniejszym z takowych krzewów jest forsycja, która kwitnie już od pierwszych dni wspomnianej pory roku. Krzew ten charakteryzuje się żółtymi kwiatami, które stanowią atrakcyjną ozdobę dla określonej parceli.

W tym samym czasie swoje kwitnienie zaczyna również magnolia. Krzew ten niewątpliwie zachwyci każdego swoim wyglądem. Najczęściej jego kwiaty przybierają barwę jasnego różu, co nadaje delikatności danemu miejscu. Poza tym w tym okresie pięknie dorasta rododendron. Rodzi on liczną ilość dekoracyjnych, przepięknie prezentujących się kwiatów, występujących w różnych kolorach.

forsycja
Forsycja
krzew magnolii
Krzew Magnolii

Byliny

W późniejszym okresie wiosny, zazwyczaj w maju, sezon kwitnienia rozpoczynają byliny ogrodowe. Rośliny te dzięki swojemu długotrwałemu kwitnieniu są w stanie zagwarantować zdumiewający i świeży wygląd naszej parceli nie tylko w tym czasie, ale i przez cały rok.

Najczęściej spotykana bylina ogrodowa to bergenia sercolistna. Charakteryzuje się rodzeniem grubych pędów, które spierają się na ziemi. Dodatkowo obradza w masywne liście, a na samym szczycie rodzi fascynujące pąki kwiatowe w kolorze ciemnoróżowym. Krzew ten przystosowuje się do każdych warunków ogrodowych i nie jest wymagający.

Świetnie nada się dla początkującego hodowcy kwiatów.

Ciemiernik wschodni to rodzaj byliny, która także jest bardzo często wybierana do ozdoby działki. Wyróżnia się bardzo wczesną porą kwitnienia. Ponadto cały rok – nawet zimą zachowuje zielony kolor liści, co jest całoroczną dekoracją dla naszej parceli. Jego kwiaty w formie dzwonkowatej wznoszą się nad pędy liści, co sprawia, iż są pięknie wyeksponowane. Występuje w wielu barwach. To zjawiskowa roślina, jednak należy mieć na uwadze, że jest ona trująca. Niewskazany jest jej zasiew w miejscach odwiedzanych przez dzieci.

kwiaty bergenii sercolistnej
Kwiaty Bergenii Sercolistnej

 

ciemiernik
Ciemiernik

 

Drzewa owocowe

Poza ozdobnymi kwiatami czy krzewami, jedna z najpiękniejszych pór roku oznacza również kwitnienie drzew owocowych.

Drzewa jabłoni czy wiśnia sabina bez wątpienia będą prezentowały się pięknie w naszym ogrodzie. Nie licząc ekscytującego wyglądu, kwitnące, śnieżnobiałe pączki charakteryzują się niezrównanym zapachem. Z pewnością wniosą do naszej działki wiele radości. To jedna z naturalnych oznak wiosny.

kwiaty wiśni
Kwiaty Wiśni

Podsumowanie

Wspomniana pora roku wnosi do naszego ogrodu wiele radości. Wiosenne widoki kwitnących kwiatów i krzewów to wspaniały, niezastąpiony czas. Zazwyczaj pełnowymiarowymi plonami możemy cieszyć się już pod koniec kwietnia. Barwne rabaty z całą pewnością rozweselą naszą parcelę. Rośliny sprawią, że w danym miejscu zapanuje spokój i harmonia. Ogród stanie się dla nas miejscem letniego wyciszenia i relaksu. Dlatego już wiosną należy pomyśleć, jakie kwiaty chcemy podziwiać w swoim ogrodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here