śruby

Co tak naprawdę kryje się za hasłem „konwersja norm”? Tego – i dużo, dużo więcej – dowiesz się z naszego artykułu. Wszystko na konkretnych przykładach elementów złącznych wraz ze szczegółowym omówieniem.

Dokładniej mówiąc, podchodzimy do tego tematu przez pryzmat śrub i norm, które ich dotyczą. Dlatego jeśli chcesz się dowiedzieć nieco więcej, czytaj dalej. Przyjemnej lektury!

Sprawdź, jakie są rodzaje norm, dotyczących śrub

Śruby mogą spełniać różnego rodzaju normy. To gwarancja bezpieczeństwa ich użytkowania oraz cenna informacja, będąca potwierdzeniem ich jakości. W przypadku akurat tych elementów złącznych mówimy o normach ISO, DIN oraz PN. Przejdźmy zatem do ich szczegółowej charakterystyki…

PN to skrót od Polskiej Normy, opracowanej przez Polski Komitet Normalizacyjny. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyna norma, z którą możemy mieć styczność w naszym kraju. Otóż w Polsce można się natknąć także na ISO, czyli na normę stworzoną przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (International Organization for Standardization) oraz na DIN, czyli normę ustaloną przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny (Deutsches Institut für Normung).

Jak to wygląda w praktyce? Otóż każde z powyższych oznaczeń literowych ma również te liczbowe. To np. „ISO 7380”, które odnosi się do śruby z łbem kulistym z gniazdem sześciokątnym albo „DIN 7984”, określający śrubę imbusową z obniżonym łbem.

Przeczytaj także: https://magazyntuiteraz.pl/kotwy-kolki-i-sruby-do-czego-sluza/

Na czym tak naprawdę polega konwersja pomiędzy normami?

Konwersja norm sprowadza się do zamiany jednej normy w drugą albo i w trzecią. W ten sposób, jeśli przedstawiciel ekipy remontowej, która ma na przykład wyremontować dom, poprosi o zakup śruby z łbem sześciokątnym z gwintem na całej długości trzpienia, to – w ramach właśnie wspomnianej tu konwersji – w gąszczu wielu innych elementów złącznych będzie ją można odnaleźć pod oznaczeniami „DIN 933”, „PN 82105” lub „ISO 4017”. Na jakiej podstawie? Otóż dlatego, że właśnie na takie znaczniki wskazuje w tym przypadku tabela konwersji norm.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty na stalmut.pl. Może zainteresują Cię także elementy mocujące do fotowoltaiki? Sprawdź w takim wypadku ofertę dostępną na mafot.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here