Rodzaje lamp a styl mieszkania

Bardzo często podczas remontu zachodzimy w głowę, jaki rodzaj oświetlenia będzie się najlepiej komponował w naszym domu. Na pewno taki, który podkreśli styl i charakter danego pomieszczenia, ale tutaj także istnieje wiele typów lamp, których kształt i rodzaj emitowanego światła może przynieść nam nie lada dylemat.   

Rodzaje lamp a charakter pomieszczenia

Do zbioru lamp należą m.in. żyrandole, kinkiety, lampy stojące, przypodłogowe itp. Te pierwsze zazwyczaj podkreślają cały charakter danego pomieszczenia, ponieważ są okazałe, przez co przyciągają uwagę. W nowoczesnych wnętrzach zazwyczaj wybierane są szklane żyrandole z kryształkami i lustrami, które jeszcze bardziej odbijają światło. Najczęściej posiadają one wiele srebrnych, bardzo błyszczących elementów lub po prostu są bardzo minimalistyczne, czarne lampy bez kloszy z widocznymi żarówkami. Natomiast te, przeznaczone do klasycznych wnętrz są bardziej stonowane, mają opływowe kształty i zdobienia. W zależności od obranej kolorystyki mają także odcienie starego złota, przetartego srebra, i są z kloszami.       

Przeznaczenie a typ lampy

W zależności od typu pomieszczenia zmieniają się także nasze wymagania co do natężenia oświetlenia. Najbardziej potrzebujemy go w kuchni, gdzie przygotowujemy potrawy o każdej porze, a także w miejscach, gdzie planujemy relaks przy książce czy też pracę. W takich pomieszczeniach zazwyczaj decydujemy się na więcej źródeł światła, czyli oprócz lamp sufitowych, również na m.in. kinkiety, lampy stojące, stołowe, itp. Podobnie jest w łazience – tutaj ze względu na codzienną toaletę także musimy mieć dobre oświetlenie. W pomieszczeniach, gdzie potrzebujemy bardziej klimatycznego światła, czyli np. w sypialni, bardzo dobrym rozwiązaniem będą lampy przysufitowe i przypodłogowe. Emitują one bardzo przygaszone światło, dzięki czemu pomieszczenia nabiorą intymnego charakteru.       

Oświetleniowe inspiracje

Zanim dokonamy spontanicznego wyboru lamp, powinniśmy wcześniej zaczerpnąć nieco inspiracji. Bardzo dobrym miejscem do czerpania tego typu pomysłów jest sklep z lampami, nie tylko stacjonarny, ale także internetowy. W tym pierwszym owszem, możemy obejrzeć lampy bezpośrednio, jednak są one najczęściej prezentowane jedna przy drugiej. Natomiast w internecie możemy przy okazji podpatrzeć, jak dana lampa komponuje się w pomieszczeniu o wybranym charakterze. Inspiracje w internecie są także bardzo komfortowe dla nas samych, ponieważ nie wymagają dostosowywania się do godzin otwarcia sklepu, ani dojazdu do danego punktu. Ceny w sklepach online są także atrakcyjniejsze. Poza tym każda przesyłka ze sklepu z lampami powinna być ubezpieczona przed ewentualnym zniszczeniem w transporcie, a klient ma prawo do zwrotu nieużywanego towaru w ciągu 14 dni od zakupu.         

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here