Rodzaj materaca a jakość snu

Każdy z nas lubi dobrze się wyspać. Wysoka jakość naszego snu to podstawowa gwarancja dobrego samopoczucia oraz sprawnego funkcjonowania w ciągu dnia. Na jakość snu ma wpływ szereg czynników, które warto mieć na uwadze; oprócz tak podstawowych jak brak światła, hałasu, czy odpowiednia temperatura, warto także wziąć pod uwagę na czym i pod czym śpimy. W zależności bowiem od naszych indywidualnych preferencji, możemy czuć się mniej lub bardziej wypoczęci po nocy spędzonej na określonym typie materaca. Tej właśnie kwestii pragniemy poświęcić trochę miejsca, wskazując, że takie właściwości materaca jak jego miękkość, materiał wykonania, mechanizm utrzymujący sprężystość, mają istotny wpływ dla komfortu naszego nocnego wypoczynku.

Najważniejsze właściwości materaca, które warto mieć na uwadze

Jeśli komfort snu jest dla ciebie sprawą istotną – warto przed zakupem materaca zwrócić uwagę na sposób jego wykonania. Wśród dostępnych na rynku spotykamy kilka najczęściej występujących modeli.

Przede wszystkim są to materace sprężynowe, zwane również bonnelowymi. Są bardzo popularne i używane przede wszystkim przez osoby dorosłe – zwłaszcza mężczyzn – z uwagi na ich stosunkowo wysoką twardość. Zarazem, są to materace dość żywotne i wytrzymałe, na których możemy spędzać każdą noc przez kilka lat. Z uwagi na ich tendencję do „falowania” w trakcie zmiany pozycji snu, z materacy sprężynowych korzystają przede wszystkim osoby śpiące samotnie.

Nieco podobne do powyższych są materace kieszeniowe. W odróżnieniu od bonellowych, każda użyta w ich konstrukcji sprężyna umieszczona została w osobnej „kieszonce”. Gwarantuje to możliwość dopasowania się materaca do kształtu osoby leżącej bez wywoływania efektu „falowania”. Jest to zdecydowanie jeden z wygodniejszych typów materaca.

Materace lateksowe wykonane są ze sztucznego kauczuku, który zapewnia możliwość jego dopasowania się do kształtu naszego organizmu. Występują w różnych zakresach twardości – co znacząco zwiększa częstotliwość ich nabywania – a także są odporne na zabrudzenia i uszkodzenia. Co równie ważne, na materacach lateksowych nie osadza się kurz, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla osób uczulonych na roztocza.

Materace termoelastyczne wykonane zostały ze specjalnego typu pianki, która w zależności od siły nacisku naszego organizmu, przyjmuje odpowiedni kształt. Są szczególnie polecane osobom cierpiącym na choroby układu krążenia. Z uwagi na obniżony poziom wywieranego nacisku, materac ten nie oddziałuje na największe tętnice w naszym organizmie, które w trakcie snu na innym rodzaju podłoża mogłyby być uciskane.

Wiele osób poszukuje możliwości zakupu tych produktów przez internet, o czym świadczyć mogą chociażby często wpisywane frazy, takie jak materace Kraków. W internecie z łatwością znajdziemy modele termoelastyczne oraz wszystkie inne, którymi jesteśmy zainteresowani.

Materace piankowe to niezwykły typ materacy. Są dedykowane dla osób z problemami z kręgosłupem oraz wadami postawy. Z uwagi na brak sprężyn (zastąpionych materiałem „piankowym”) swobodnie wpasowują się w kształt ciała, ułatwiając nam wygodny, regenerujący sen. Co równie ważne, ten typ materacy jest stosunkowo niedrogi i zdecydowanie łatwo dostępny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here