Węgiel można kupić tani lub dobry. Tańszy zazwyczaj oferuje dużo gorsze parametry i słabą jakość, dlatego kupując go musisz liczyć się z konsekwencjami, do których może doprowadzić jego użytkowanie. Zobacz jak rozpoznać pułapki taniego węgla i jak się przed nimi ustrzec.

Wskaźnik popiołu

Warto używać węgla, który ma jak najniższy wskaźnik popiołu, np. 6%. Im mniej popiołu wydziela węgiel, tym lepiej i bardziej całkowicie się spala, co oznacza, że zapewnia twojemu domowi więcej ciepła. Tani węgiel poznasz między innymi po dużej, procentowej ilości popiołu. Oprócz strat w materiale opałowym, popiół to także więcej pracy dla operator kotła, ponieważ trzeba go regularnie czyścić i utylizować.

Wskaźnik siarki

Tani węgiel rozpoznasz też po wysokim wskaźniku siarki (od 0,5%), której emisja do atmosfery nie tylko fatalnie wpływa na środowisko naturalne, ale także powoduje szybsze wyniszczenie twojej instalacji grzewczej.

Wilgotność

Bardzo ważny czynnik, na który powinieneś zwrócić wagę, kupując opał. Tani węgiel będzie miał sporą procentową zawartość wilgotności (powyżej 15%), co wiąże się z dwoma następstwami dla ciebie. Po pierwsze węgiel wilgotny jest cięższy niż suchy, więc pamiętaj, że w cenie węgla otrzymujesz również wodą. Po drugie wilgotny materiał opałowy szybciej zniszczy twój kocioł, ponieważ przyczyni się do jego korozji.

Fizyczne właściwości węgla

Najłatwiej jest dostrzec fizyczne różnice między węglami, porównując dwa ziarna tego samego gatunku, np. dwa orzechy wysokokaloryczne, pochodzące od różnych dostawców. Jednak nie każdy ma taką możliwość, warto więc pamiętać, że tani węgiel będzie bardziej kruchy, będzie brudny (tzn. będzie zawierał kamień i przerosty), nie będzie smoliście czarny, tylko szarawy i będzie matowy (charakterystycznym wyznacznikiem węgla wysokiej jakości jest błyszcząca powłoka).

Węgiel przez internet

Kupno węgla przez internet jest coraz bardziej powszechną praktyką. Z jednej strony producenci muszą mieć się na baczności, ponieważ niezadowolony kupiec może szybko i bez wysiłku wstrząsnąć forami internetowymi, skutecznie psując opinię o sprzedawcy. Z drugiej strony jeśli zamawiasz od nowego dostawcy, nie możesz ocenić fizycznego wyglądu węgla przed transakcją i może się okazać, że tani węgiel przez internet przyniesie więcej strat niż korzyści. Tutaj dobrym rozwiązaniem może być kupno pojedynczego worka na próbę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here