Projekty domów jednorodzinnych skupiają dużą grupę projektów. Znaleźć  wśród nich można projekty małych ,średnich i dużych domów o zróżnicowanym programie użytkowym. Projekty charakteryzuje bogaty wybór, zróżnicowany pod względem funkcjonalności, formy oraz stylu, które przekładają się na koszt inwestycji.

Kluczowe wytyczne przy wyborze projektu

Dla Inwestora wybór projektu domu jest bardzo ważną decyzją, stąd już na początku warto uwzględnić kluczowe wytyczne, które pozwolą zawęzić zakres poszukiwań i pozwolić na znalezienie projektu spełniającego wszystkie wymagania i oczekiwania. Przy wyborze przede wszystkim należy kierować się budżetem i programem funkcjonalnym, który najlepiej odpowie na potrzeby wszystkich użytkowników. Kolejnym aspektem będą warunki działki budowlanej oraz warunki zabudowy, które mogą szczegółowo określić wytyczne odnoszące się do wyglądu projektowanego budynku. Warto także wziąć pod uwagę lokalizację względem stron świata – nasłonecznienie ma ogromy wpływ na nasze samopoczucie i warto przemyśleć jak światło naturalne będzie się rozkładać w naszym domu.

Podstawowy podział projektów domów jednorodzinnych

W naszej kolekcji projektów domów gotowych znaleźć można projekty domów parterowych, z poddaszem użytkowym i piętrowe. Projekty podzielono na grupy domów z podpiwniczeniem oraz bez podpiwniczenia. W zależności od potrzeb projekty uwzględniają garaż jedno- oraz dwustanowiskowy, a także domy bez garażu.

Domy jednorodzinne

Źródło zdjęcia: https://wybieramprojekt.pl/szukam-projektu-domu-jednorodzinnego/

Szczegółowe cechy domu

W trakcie procesu powstawania projektu i aranżacji domu jednorodzinnego projektanci świadomie podchodzą do szczególnych sytuacji i problemów, przed którymi stoi Inwestor. Zwracana jest szczególna uwaga na sferę projektowania odnoszącą się do wyzwań jakie stawiają działki małe bądź wąskie a także działki o pochyleniu wymagającym podpiwniczenia.

Z uwagi na różnorodne potrzeby wytypowano liczne kategorie umożliwiające selekcję projektów domów jednorodzinnych: domy małe dla dużej rodziny(domy do 120 m2 z obrysem na planie prostokąta z dachem dwuspadowym), domy tanie w budowie (zwarte bryły oparte na planie prostokąta, często domy parterowe czy z zaadaptowanym poddaszem ), domy które umożliwiają dalszą rozbudowę czy domy energooszczędne (brak mostków cieplnych, dobra wentylacja, materiały budowlane niwelujące straty ciepła). Odrębną kategorię stanowią domy jednorodzinne budowane w technologii drewnianej.

Uwzględniono także kategorie odnoszące się do kształtu dachu domu z podziałem na budynki o dachach płaskich, jednospadowych, dwuspadowych i dachu wielospadowym (konstrukcja dachu jest jednym z czynników, które mogą mieć większy wpływ na wartość inwestycji).  Dla Inwestorów zdecydowanych co do formy budynku można wybrać projekt domu w stylu tradycyjnym, dworkowym, górskim oraz nowoczesnym.

Funkcjonalność programu użytkowego

W wyborze projektu domu jednorodzinnego poza istotną  kwestią, jaką stanowi forma jest także funkcja. Funkcjonalność domu jednorodzinnego ma kluczowy wpływ na to, jak jego mieszkańcy będą się w nim czuć i żyć na co dzień. Świadomość potrzeb poszczególnych użytkowników już na wstępie może wykluczyć część projektów i pomóc znaleźć ten, który zapewni spełnienie potrzeb wszystkich mieszkańców.

Z tego powodu możliwe jest zawężenie poszukiwań do szczegółowych wytycznych odnoszących się do funkcjonalności domu i szczegółów programu użytkowego. Podstawową wytyczną może być wybór metrażu domu : w podziale ogólnym: do 100 m², od 100 m² do 200 m²,oraz powyżej 200 m². Można również uszczegółowić poszukiwania o bardziej zawężone powierzchnie.

Kolejnym pomocnym aspektem może być uszczegółowienie poszukiwań o poszczególne rozwiązania, które mają znaleźć się w projekcie:  duży salon czy wejście od południa. Można też rozważyć bardziej rozbudowane rozwiązania funkcjonalne i uwzględnić w projekcie dużą kotłownie, dodatkowy pokój na parterze(gabinet, pokój gościnny), czy też taras nad garażem. Warto też zajrzeć do kolekcji lubiane i sprawdzone, gdzie znaleźć można najchętniej wybierane projekty domów jednorodzinnych.

Więcej znajdziesz tutaj: https://wybieramprojekt.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here