Pościel lniana

Pościel lniana wielu z nas wydaje się synonimem luksusu lub ekstrawagancji. Wiele osób miało okazję spać pod pościelą lnianą wyłącznie w czasie pobytu w hotelu. Tymczasem, pościel lniana, choć mniej popularna niż jej bawełniane odpowiedniki, nie jest wcale ani bardzo droga, ani trudno dostępna. Poniżej udzielamy kilku podpowiedzi dla osób planujących zakup pościeli lnianej – dowiesz się jak odpowiednio należy o nią zadbać oraz w czym tkwi wyjątkowość snu pod kołdrą lnianą.

Pościel lniana – jak o nią zadbać?

Len to materiał naturalny, o wyjątkowo korzystnych właściwościach. Szczególnie dobrze wypada w kontakcie ze skórą, dlatego właśnie produkuje się z niego wyposażenie wykorzystywane w czasie snu. Jego zdecydowaną zaletą są także parametry estetyczne. Pościel lniana prezentuje się bardzo elegancko i szykownie, na jej powierzchni powstają przyjemne dla oczu marszczenia, a kolorystykę cechuje głębia barw. Ponadto – len jest wytrzymały. Jest odporny na odkształcenia, rozciąganie i przetarcia materiału.  

By jednak pościel lniana zachowała swoje właściwości jak najdłużej warto o nią odpowiedni zadbać. Przede wszystkim – len należy prać osobno, szczególnie zwracając uwagę by nie wchłonął barw innych tkanin. Warto też odwrócić pościel na lewą stronę na czas prania oraz wybrać program stosunkowo krótki, z temperaturą na poziomie 30 stopni. Dzięki temu, len zachowa swoje parametry przez długi czas.

Odradzamy też używanie środków zmiękczających, intensywnych wybielaczy lub innych środków czyszczących o intensywnym działaniu. Lepszym wyborem będzie zwykły proszek do prania, delikatny płyn piorący lub po prostu – mydło. Zaleca się również rezygnację z wirowania (lub wyjątkowo krótki program wirowania), a zamiast tego – wysuszenie tkaniny rozciągniętej na świeżym powietrzu.

Dobrym pomysłem jest też prasowanie pościeli lnianej. Szczególnie – gdy pościel jest wciąż lekko wilgotna. Ponadto, polecamy przechowywać ją w koszach metalowych lub półkach, w których będzie zapewniona stała cyrkulacja powietrza.

Pościel lniana – najważniejsze cechy i przeznaczenie

Len to materiał powstający z roślin o tej samej nazwie. Włókna lniane są wyjątkowo długie i wytrzymałe, lecz nieco trudniejsze w przędzeniu niż np. bawełna. Uzyskany w ten sposób materiał jest wytrzymały i odporny na rozciąganie, a także – przyjemny w dotyku.

Pościel lniana jest dedykowana do stosowania przede wszystkim w kresie wyższych temperatur. W jego włóknach zawarta jest niewielka ilość powietrza, co przeciwdziała niepotrzebnemu przegrzewaniu organizmu. Ponadto, len jest w dużym stopniu higroskopijny – nawet po wchłonięciu dużej ilości wody wciąż pozostaje suchy w kontakcie ze skórą. Na podkreślenie zasługuje też fakt, że len łatwo odprowadza zaabsorbowaną wilgoć.

Zdecydowaną zaletą są także wrażenie dotykowe powstające w kontakcie z pościelą lnianą. Poszewka na kołdrę wykonana z tego materiału jest miękka w dotyku, a także delikatnie chłodna. Dzięki temu, nawet w okresie wysokich temperatur, sen pod pościelą lnianą będzie regenerujący i odświeżający.

Na koniec warto podkreślić niezwykle atrakcyjne właściwości aseptyczne i antyalergiczne – w pościeli lnianej o wiele trudniej rozwijają się kolonie bakterii i grzybów (niż np. w pościelach bawełnianych), a tym samym przeciwdziałają powstawaniu reakcji uczuleniowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here