Pomysł na nową aranżację? Okno ma znaczenie!

Okno to swego rodzaju łącznik między światem zewnętrznym i wewnętrznym – ta cecha ma przełożenie na to, w jaki sposób zagospodarowujemy okna w różnych pomieszczeniach. Inaczej będzie wyglądało okno w salonie, inaczej w sypialni, jeszcze inaczej prezentuje się okno kuchenne czy okno w biurze. Dekoracje okien w kamienicach także różnią się od minimalistycznych, dużych powierzchni okien w apartamentowcach. Niezależnie od tego, jakie okno chcemy zaaranżować, możemy skorzystać z wielu możliwości, jakie daje nam rynek produktów dekoracyjnych.

Zasłony, firany, rolety

Tradycyjne dekoracje okien – zasłony i firany – nadal cieszą się dużym zainteresowaniem, o czym możemy się przekonać przeglądając katalogi prezentujące niezliczone kolekcje tego rodzaju materiałów. W ostatnich latach na popularności zyskują także rolety. Doceniamy ich funkcjonalność, komfort, jaki nam dają oraz uniwersalność estetyczną, która to cecha ma szczególne znaczenie w wystroju wnętrz. Dzięki niej rolety można dopasować do różnych stylów – klasycznego, minimalistycznego, a nawet rustykalnego.

W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, rolety możemy wyeksponować (jako dekorację okna) albo nadać im funkcję neutralnego tła dla innych elementów wystroju. Aby rolety dobrze spełniały swoje zadania, warto wybrać modele wykonane z najlepszej jakości materiałów, odpornych na zabrudzenia, osadzanie się kurzu i na działanie promieni słonecznych, które – w przypadku tańszych rolet – powodują płowienie kolorów.

Wybór rolet jest obecnie bardzo duży, aby dokonać zakupu optymalnej rolety, warto zdecydować się na oferty producentów, zyskamy wówczas nie tylko niższą cenę, ale również profesjonalne doradztwo i możliwość zamówienia rolety w wymiarach niestandardowych. Przykładowo, w serwisie Rolety.eu znajdziemy rolety w czterech różnych systemach. To najpopularniejsze rolety wolnowiszące, a także rolety w kasecie, w kasecie z prowadnicą i w kasecie aluminiowej Superior. 

Sporym zainteresowaniem cieszą się także rolety 3D i niebanalne rolety-plisy, charakterystyczne dla stylu śródziemnomorskiego, który od pewnego czasu zdobywa sobie również miejsce nad Wisłą. Tego typu rolety prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie w przestronnych pokojach z dużymi, prostymi oknami.

Rolety oferowane są w wielu wersjach kolorystycznych. Szczególnym powodzeniem cieszą się kolory naturalne (beże, kolory inspirowane drewnem), choć nie można również zapominać o barwach intensywnych i cieszących się obecnie największym zainteresowaniem roletach w pasy (typu Dzień-Noc) doskonale zarządzających intensywnością światła w oknie.

Jeśli chcemy, by roleta przepuszczała go jak najmniej, warto wybrać modele wzbogacone o specjalną, gumową warstwę.

Karnisze w nowym wydaniu

Niezależnie od tego w jaki sposób udekorujemy okno. Jeśli chcemy, aby ramy takiej aranżacji stanowiły zasłony i nie wyobrażamy sobie okna bez firanek, nadal niezastąpionym elementem wystroju okna będzie karnisz.

Dzisiejsze karnisze w znacznym stopniu różnią się od tych, które popularne były jeszcze kilkanaście lat temu. Wybór karniszy jest o wiele większy. To m.in. karnisze matowe oraz błyszczące, w wielu kolorach i odcieniach, różnej grubości i z dodatkiem wielu modeli końcówek, dzięki którym karnisze mogą się stać elementem współtworzącym niebanalny wystrój. 

Najmodniejsze kolory karniszy to: chrom, nikiel, chrom matowy, tytan, a także – świetnie komponujące się z minimalistyczną aranżacją czerń oraz biel. Do wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym polecane są np. antyczna stal czy mosiądz. Nowoczesne karnisze można montować zarówno na ścianie, jak i na suficie. Systemy ścienne sprawdzają się w dużych pokojach, natomiast sufitowe polecane są do mniejszych pomieszczeń. Ten sposób montażu karnisza pozwala wizualnie zwiększyć przestrzeń. 

Na uwagę zasługują także karnisze kwadratowe. Ze względu na ten nietypowy kształt, karnisz kwadratowy stanowi doskonałą oprawę dla minimalistycznych okien w apartamentach i biurach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here