Wybierając kolor na ściany w pokoju warto uwzględnić – oprócz oczywiście indywidualnych upodobań kolorystycznych – istotne czynniki, które mogą mieć wpływ na funkcjonalność pomieszczenia i to, jak dobrze będziemy się czuć w odnowionym pokoju.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim – należałoby wziąć pod uwagę rodzaj aktywności, jaka będzie dominować w pokoju, usytuowanie okien względem stron świata, kolorystyka mebli i innych elementów wyposażenia. Poza tym – pamiętajmy, że moda na kolory jest równie zmienna jak inne wnętrzarskie tendencje. Jak wybrać, by kolor był bezpieczny i na tyle uniwersalny, by ostateczny efekt nie był kiczowaty, tandetny i nie wyszedł z mody za kilka miesięcy? Odpowiedź jest prosta: sięgajmy po barwy pastelowe, pozbawione nadmiernej intensywności, a przy tym nadające wnętrzom wrażenie przestrzeni i lekkości.

Pastele sprawdzą się właściwie w każdym pomieszczeniu. W pokoje z oknami od północy wniosą dozę światła niezbędną dla komfortu przebywania w nich w ciągu dnia, ale równie dobrze wpasują się też w klimat pokojów dobrze doświetlonych poprzez duże okna od strony południowej. Podobnie w przypadku wnętrz o różnych funkcjach – dobrze dobrany, jasny i stonowany kolor to rozwiązanie świetne i w salonie dla całej rodziny, i w gabinecie do pracy, i w pokoju dziecka w każdym wieku. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by stosować pastele w sypialniach, użyć ich w kuchni czy przedpokoju.

Ściany w wielu barwach.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie tego samego koloru we wszystkich pomieszczeniach mieszkania – ten manewr sprytnie nada poczucie przestrzeni w przypadku skromnego metrażu, a w przestronnym lokum stworzy wrażenie elegancji i porządku. Ale pastele mogą też występować w towarzystwie bardziej intensywnych barw, dopełniając je, a w razie potrzeby nieco łagodząc ich moc. W ten sposób można podkreślić na przykład podział pokoju na strefy funkcjonalne, a nawet podkreślić wybrane elementy wyposażenia wnętrza. Delikatne pastele będą też świetnym tłem dla charakterystycznych, zwracających uwagę mebli czy wyeksponowanych na ścianach kolekcji obrazów.

Łagodne, pastelowe kolory w pokoju to bezpieczne rozwiązanie, które trudno zepsuć, ale warto pamiętać, że pastele… to też kolory. Trzeba więc dobrze przemyśleć ich zestawienie z meblami, stolarką okienną i drzwiową, rodzajem podłogi, a także – jeśli chcemy połączyć na ścianach dwa lub więcej odcieni – starannie dobrać barwy tak, by efekt finalny był przyjemny dla oka, naturalny i sprawiał, że w spędzanie czasu w pokoju będzie komfortowe.

Zapraszamy po więcej pastelowych inspiracji do wnętrz na Tikkurila.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here