Wykonywanie prac na dużych wysokościach obarczone jest zawsze dużym ryzykiem. Pracownicy, sprzęt i dochodzące do tego warunki atmosferyczne, wpływają na to, że stopień trudności tych prac jest bardzo duży. Aby więc zminimalizować ryzyko strat oraz zadbać o bezpieczeństwo ludzi i sprzętu, należy wykorzystywać najlepsze rozwiązania na rynku. Drabiny, rusztowania itp., tracą miejsce bytu na nowoczesnych budowach czy fabrykach. Dziś ich miejsce zajmują podnośniki nożycowe, które zapewniają ochronę dla ludzi i materiałów. Dzięki regulowanemu zasięgowi, a także dużej wytrzymałości, można wybrać idealny sprzęt dla potrzeb danej inwestycji i pracy. Dodatkową zaletą jest ich mobilność.
Podesty nożycowe – podział
Podnośniki nożycowe dzieli ze względu na ilość dźwigników nożycowych, wykorzystywanych w celu uniesienia platformy, na:
– podnośniki jednonożycowe,
– podnośniki dwu i trzynożycowe,
– podnośniki wielonożycowe.
1. Podnośniki jednonożycowe to podesty ruchome, posiadające jedną parę dźwigników nożycowych. Cechuje je bardzo duży udźwig, sięgający nawet 10 000 kg. przez co często wykorzystywane są jako windy stacjonarne. Mają jednak zasadniczą wadę, jest nią stosunkowo mały wysięg, mieszczący się w granicach 0,6- 1,8 m.
2. Podnośniki dwu i trzy- nożycowe, charakteryzują się dużo mniejszym udźwigiem, ale imponującym zasięgiem w górę, który wynosi nawet 4,5 metrów wzwyż. Często używane w magazynach i halach produkcyjnych.
3. Podnośniki wielonożycowe czyli podesty podesty wykorzystywane jako windy transportowe. dzięki unikalnej konstrukcji nożyc, rozmieszczonych tak aby współpracując równomiernie ze sobą, zapewniały większą stabilność a także wytrzymałość całej platformy.
Podnośniki nożycowe klasyfikowane są jako sprzęt specjalistyczny, wykorzystywany dziś już powszechnie w fabrykach, magazynach ale też na placach budowy. Obecnie nie można mówić o dużej inwestycji bez odpowiedniego zaplecza maszyn, w skład którego wchodzą również podnośniki nożycowe zapewniające sprawne przemieszczanie się ludzi i sprzętu.