Projekty domów z poddaszem użytkowym cieszą się stale sporą popularnością w gronie budujących. Nie wszyscy jednak podzielają entuzjazm wynikający z posiadania poddasza, najczęściej z powodu okrojonej przestrzeni i trudności w zagospodarowaniu powierzchni pod skosami.

Choć nie można odmówić racji tym argumentom, to trzeba przyznać, że poddasze tworzy w domu niepowtarzalny klimat i dodaje uroku całej inwestycji.

Decydując się na takie rozwiązanie trzeba jednak mieć świadomość, że aranżując poddasze trzeba będzie zmierzyć się z koniecznością wyboru odpowiednich okien. Tak jak w przypadku „zwykłych” tak i w oknach połaciowych wybór jest ogromny. Przy czym okna dachowe są dość specyficzne, właśnie ze względu na miejsce, w którym się znajdują.

Okna dachowe nie tylko powinny zapewnić odpowiednią ilość światła, ale również zapewnić odpowiedni widok, bezpieczeństwo i komfort użytkowania. W przypadku okien połaciowych wybierać można w oknach obrotowych, które są otwierane wokół osi obrotu, okna uchylno-obrotowe, otwierane wokół osi lub uchylane do góry oraz okna wyłazowe – otwierane na bok. Od niedawna na rynku dostępne są także okna panoramiczne, złożone z trzech przesuwnych skrzydeł sporych rozmiarów. Wybór rodzaju otwierania w dużej mierze uzależniony jest od wysokości, na której okna dachowe będą umieszczone, a także od wielkości i rodzaju pomieszczenia. Ogólnie przyjmuje się zasadę, że 1 metr kwadratowy przeszklenia naświetla około 10% powierzchni podłogi (8-10 metrów kwadratowych). Ważne jednak by brać pod uwagę powierzchnię samej szyby, a nie całego okna.

Jeśli na poddaszu znajduje się łazienka lub garderoba, bądź też inne pomieszczenie tzw. „pomocnicze” doświetlenie może być nieco mniejsze. Natomiast gdy adaptujemy poddasze na pokój dzienny odpowiednia ilość i wielkość okien oraz ich rozmieszczenie jest niezmiernie ważne.

Okna dachowe otwiera się właściwie normalnie – przy pomocy klamki, mocowanej na górze bądź na dole skrzydła lub przy użyciu specjalnego uchwytu. Gdy okna zamontowane są bardzo wysoko lub w trudno dostępnych miejscach, dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie napędu, który sam będzie otwierał i zamykał skrzydło.

Wybierając okna dachowe warto wziąć pod uwagę wygodę i komfort użytkowania, bezpieczeństwo oraz względy estetyczne. Trzeba pamiętać o tym, że są one również istotnym elementem wpływającym na wygląd domu, zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz. Ważne jest by okna dachowe były spójne z pozostałymi oknami w domu oraz z bryłą budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here