Farby, tapety i płytki ceramiczne – to nadal najczęściej występujące materiały do wykończenia ścian. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się również panele ścienne wykonane z płyt MDF. Czy ta nowoczesna boazeria może wkrótce dorównać powszechnie stosowanym metodom wykończenia wnętrz? Zobacz, czym charakteryzują się panele MDF, jakie są ich zalety i jak należy je montować.

Panele ścienne są kojarzone głównie z boazerią znaną z lat 80. i 90. ubiegłego wieku, która jeszcze kilka lat temu była uważana za szczyt złego smaku, w związku z czym wiele osób usuwało ją ze swoich ścian. W ciągu ostatnich sezonów duży rozgłos zyskały jednak aranżacje inspirowane naturą, gdzie chętnie wykorzystuje się drewno i materiały drewnopodobne. Panele MDF idealnie wpasowują się w ten trend.

Czym są panele ścienne MDF?

Panele MDF są wykonane z płyt pilśniowych, czyli drewnianych włókien połączonych ze sobą pod wpływem wysokiej temperatury i dużego ciśnienia. Nazwa MDF (Medium Density Firebord) oznacza ustaloną, średnią gęstość płyty, mieszczącą się w granicach 1100–3600 kg/m3. Materiały o gęstości powyżej 4000 kg/m3 są już oznaczane jako HDF (High Density Fibreboard) – najczęściej używa się ich do produkcji paneli podłogowych.

Panele ścienne MDF występują w najróżniejszych kolorach i wzorach. To właśnie dlatego są tak chętnie wykorzystywane we wnętrzach inspirowanych naturą. Płyty te mogą bowiem przypominać drewniane deski o wyraźnym usłojeniu. Na stronie Dobre Dla Domu znajdziesz panele imitujące wiele rodzimych i zagranicznych gatunków drzew, takich jak jesion, sosna, dąb, klon, wiśnia, olcha, grusza czy buk.

Jakie są zalety paneli ściennych MDF?

Dzięki szerokiej palecie kolorów panele ścienne MDF są bardzo uniwersalne. Można nimi ozdobić wnętrze zarówno w stylu nowoczesnym (w tej sytuacji najlepiej sprawdzą się panele bielone), jak i klasycznym (w tym wypadku lepsze będą deski brązowe, złote lub kremowe).  Pasują one również do pokojów w stylu rustykalnym, glamour, skandynawskim oraz etno.

Ponadto panele ścienne MDF:

  • nie wymagają lakierowania – ani żadnych innych zabiegów konserwatorskich;
  • są trwałe – materiał MDF jest dużo twardszy niż niektóre gatunki drewna, takie jak sosna, brzoza, jodła, a nawet orzech;
  • można łatwo i szybko czyścić – nie musisz używać specjalnych środków do MDF, wystarczą zwykłe ściereczki nasączone wodą lub preparat usuwający kurz oraz zabrudzenia;
  • stanowią dodatkową izolację termiczną – a dodatkowo odgradzają od hałasu z otoczenia i lepiej blokują dźwięki wydostające się z pomieszczenia.

Jak wygląda montaż płyt ściennych MDF?

Panele MDF montuje się bardzo łatwo. Przede wszystkim przed ich położeniem nie musisz szlifować ścian z drobnych nierówności – deski idealnie je zakryją. Większym problemem mogą być duże wgłębienia lub pękający w kilku miejscach tynk. W takim wypadku lepiej najpierw wyrównać i wygładzić powierzchnię ściany.

Panelami nie wolno także zakrywać pojawiającej się pleśni! Najpierw trzeba ją całkowicie usunąć.

Montaż paneli MDF na ścianie odbywa się w kilku krokach.

  1. Budowa konstrukcji nośnej z drewnianych listew przyczepionych do ściany kołkami rozporowymi. Listwy zależy układać zawsze prostopadle do kierunku montażu paneli, w odstępach nie mniejszych niż 40 cm. Jeśli więc np. chcesz ułożyć boazerię pionowo, listwy powinny zostać przyczepione poziomo.
  2. Montaż wentylacji poprzez umiejscowienie w wybranych punktach listew dystansowych, oddzielających elementy konstrukcji od ściany, oraz listew podkładowych w narożnikach i przy drzwiach oraz oknach.
  3. Montaż pierwszego panelu – deskę należy przybić u góry gwoździem, wyrównać, a następnie umieścić całkowicie w listwie. Pomiędzy panelem a ścianą, podłogą i sufitem należy zostawić niewielką szczelinę dylatacyjną.
  4. Układanie pozostałych paneli ściennych poprzez dołączanie ich kolejno do poprzedniego panelu za pomocą mocujących klamr i wszywek lub gwoździ.
  5. Zamontowanie ostatniego panelu, który powinien być dokładnie wyrównany i dociśnięty. Na koniec należy zostawić ok. 10 mm szczelinę. Później możesz ją przykryć listwami wykończeniowymi i kątownikami.

Chciałbyś wykorzystać w swoim domu panele ścienne MDF? Wejdź na stronę Dobre Dla Domu i zobacz, który kolor boazerii będzie dla Ciebie najlepszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here