W sklepach ogrodniczych można odszukać różnego typu akcesoria, które pomogą nam w efektywnej aranżacji swojego podwórka. Jednym z nich są palisady ogrodowe, czyli miniaturowe płotki, służące przede wszystkim do wydzielania przestrzeni rabatek lub zabezpieczania pojedynczych roślin przed kosiarką czy szkodnikami. Ich zastosowanie jednak uzależnione jest głównie od naszej własnej kreatywności, dlatego jeśli tylko ma się w głowie jakiś projekt wykorzystujący palisady ogrodowe, można śmiało podjąć się jego realizacji!
Rodzaje palisad ogrodowych – który spisze się najlepiej?
Na rynku dostępne są różne warianty palisad, zdeterminowane przede wszystkim zastosowanych w ich produkcji materiałem. Wyróżnia się tu przede wszystkim:
- Palisady drewniane – Stylowe, estetyczne, a przede wszystkim dostępne w atrakcyjnych cenach. Świetnie pasują one do niemal każdego ogrodu, lecz wymagają regularnego malowania lub impregnacji, aby nie poddały się warunkom atmosferycznym.
- Palisady betonowe – Chociaż większe projekty z betonowych palisad ogrodowych bywają kosztowne, rozwiązanie to należy do jednych z najtrwalszych i najlepiej wyglądających. Wysokiej jakości beton utrzymuje się przez długie lata, nie wymaga też dodatkowe konserwacji.
- Palisady z tworzyw sztucznych – Zazwyczaj stosuje się wyłącznie ze względów konstrukcyjnych, zasłaniając warstwą ziemi, kamieni lub inną palisadą. Są one lekkie, niezwykle łatwe w montażu i odporne na rozkład, lecz większość osób nie widzi w nich większych walorów estetycznych.
Wybór powinien bazować przede wszystkim na stylu własnego ogrodu, gdyż jak wiadomo, różne palisady ogrodowe będą pasowały do różnych podwórek. Ogólna zasada jest taka, że mniejsze i bardziej kameralne działki lepiej komponują się z elementami drewnianymi, z kolei rozległe posesje, szczególnie te wyposażone w taras lub altanę, doskonale wyglądają z palikami betonowymi.
Palisady ogrodowe drewniane – jak je prawidłowo zamontować i zabezpieczyć?
Jeśli naszą uwagę zwróciły paliki wykonane z drewna, warto jest dowiedzieć się, jak powinna wyglądać ich prawidłowa instalacja. Jeśli właściwie się je zabezpieczy, mogą one posłużyć nam przez wiele lat, zachowując piękny wygląd i pełną wytrzymałość.
Pierwszym krokiem powinno być oddzielenie ich od gruntu. Bezpośredni kontakt z glebą wspomaga procesy gnilne, co absolutnie nie jest tu mile widziane. Aby zapobiec styczności ziemi z palisadą ogrodową, można zastosować folię lub plandekę, zakopując ją na przynajmniej kilkanaście centymetrów pod trawnikiem. Następnie, zaleca się wzmocnić konstrukcję przy pomocy stalowych prętów, aby nie przewróciła się ona pod zbytnim naporem korzeni. Na samym końcu, palisady ogrodowe drewniane powinny zostać pokryte specjalnym laminatem, ochraniającym je przed szkodnikami oraz intensywnymi opadami atmosferycznymi.