Jaka jest optymalna temperatura w domu? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Inna jest tolerancja cieplna naszego organizmu w lato i zimę. W miesiącach letnich, gdy za oknami panują upały nasz organizm przyzwyczaja się do wyższej temperatury. Odwrotnie jest zimą, gdy organizm lepiej toleruje chłód.

Odpowiedź na tak postawione pytanie zależy także od rodzaju pomieszczenia. W sypialniach temperatura powinna być niższa niż w pomieszczeniach dziennych, gdyż sen w zbyt ciepłym pomieszczeniu nie zapewnia należytego wypoczynku. Podobnie jak w sypialni, również w kuchni ilość dostarczanego ciepła może być mniejsza, gdyż jest to pomieszczenie dodatkowo ogrzewane podczas gotowania.

Generalna zasada jest taka, że temperatura w domu powinna zapewniać domownikom komfort termiczny. W dużym uproszczeniu jej wartość powinna zawierać się pomiędzy 18 a 22 stopniami Celsjusza.

W jaki sposób zadbać o optymalną temperaturę?

Żeby odpowiednio ogrzać pomieszczenia późną jesienią, zimą i wczesną wiosną należy wyposażyć dom w odpowiednia instalację grzewczą. Grzejniki z zaworami termostatycznymi są już w zasadzie standardem. Jednak zakres regulacji jest mało precyzyjny. Dlatego warto skorzystać z bardziej nowoczesnego rozwiązania jakim są czujniki, które automatycznie regulują dopływ ciepła do grzejników. Czujniki te mierzą temperaturę w pomieszczeniu i na przykład zmniejszają wydajność instalacji w przypadku dużego nasłonecznienia.

Jednak nowoczesna instalacja grzewcza jest rozwiązaniem częściowym, gdyż nie zapewnia obniżenia temperatury w pomieszczeniu w przypadku upałów. Wtedy przydaje się instalacja klimatyzacyjna. Odpowiednio zaprojektowany i zamontowany układ klimatyzacji w domu zapewnia komfort termiczny nawet podczas najcieplejszych dni. Specjalne sterowniki klimatyzacji pozwalają na osiągnięcie pożądanej temperatury i zapewniają w pomieszczeniach przyjemny chłód.

Temperatura to nie wszystko

Równie ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza. Jej optymalna wartość to 40-60 procent. Przy takiej wilgotności ludzie czują się najlepiej. W przypadku zbyt niskiej wilgotności, obserwowanej szczególnie w miesiącach zimowych, wysuszeniu ulega śluzówka nosa i gardła, co może powodować trudności w oddychaniu. Zmniejszeniu ulega również odporność. Warunki takie są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, które podatne są na częstsze infekcje.

Zbyt wysoka wilgotność to też problem. Powoduje ona ból głowy i gorsze samopoczucie. W wielu przypadkach może prowadzić do chorób górnych dróg oddechowych. Ze zbyt wysoką wilgotnością mamy do czynienia szczególnie w miesiącach letnich. Pamiętać należy również o odgrzybianiu klimatyzacji, szczególnie po sezonie zimowym, kiedy mniej się jej używa. Zagrzybione urządzanie może negatywnie wpływać na zdrowie.

Nie należy również zapominać o wietrzeniu pomieszczeń. Pomaga to zarówno w uzyskaniu odpowiedniej wilgotności jak i zapewnia dopływ świeżego powierza. Pomieszczenia powinno się wietrzyć nawet kilka razy dziennie, z tym że powinna to być czynność krótka i intensywna. Pomieszczenia należy wietrzyć niezależnie od pory roku, gdyż zapewnia ono podniesienie komfortu domowników i paradoksalnie może się przyczynić do zmniejszenia kosztów ogrzewania.

Źródło: No Problem – Klimatyzacja do domu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here