Okno jako element praktyczny i dekoracyjny mieszkania

Okazuje się, że okna jako jeden z podstawowych elementów wyposażenia domowej przestrzeni, pełnią nie tylko funkcję praktyczną. Oczywiście, pozwalają na docieranie naturalnego światła do wnętrz czy dopływ świeżego powietrza, natomiast nie ma wątpliwości, że mogą również stanowić motyw dekoracyjny mieszkalnej strefy. Ozdobę stanowi nie tylko stolarka okienna, ale również zawieszone w oknach firany oraz zasłony. Sprawdź, jakie sprawdzą się najlepiej. 

Okna a styl urządzania wnętrza 

Okna i cała strefa okienna powinna być spójna z aranżacją “czterech kątów”. Uniwersalną opcją jest wybór okien w białych ramach, chociaż coraz większą popularnością cieszy się drewniana stolarka okienna i ramy brązowe. 

Co więcej, szczególną uwagę warto zwrócić na zawieszane firany czy zasłony oraz karnisze, bo to właśnie te elementy mogą nadawać wnętrzu charakterystyczny styl i klimat. 

W pokojach dziecięcych sprawdzą się kolorowe, wzorzyste zasłonki, nierzadko wybór pada na te z bajkowym akcentem. W salonach idealne będą zasłony jasne, które optycznie powiększą całą przestrzeń, zaś w sypialni lepsze będą w tonacji ciemnej, nieprzepuszczającej światła, które są nieco mroczne, ale nadają przytulności. 

Wybór firan i zasłon krótkich albo długich jest najczęściej podyktowany indywidualnymi preferencjami oraz gustem inwestora. Nie ma jednak wątpliwości, że pod uwagę zawsze bierze się kolory ścian czy innych elementów wyposażenia pokoju, aby całe wykończenie tworzyło spójną całość. 

Praktyczny aspekt funkcjonowania okien

Przez okno do wnętrza docierają promienie słońca i świeże powietrze. Nie ma jednak wątpliwości, że nie zawsze naturalne światło jest preferowane w nadmiarze. Większość właścicieli nieruchomości stawia więc na zaciemniające zasłony, szczególnie w sypialniach. Doskonale sprawdzają się również rolety rzymskie zaciemniające, które są dodatkowym dekorem i pozwalają stworzyć elegancki, wręcz luksusowy design. Rolety rzymskie będą idealnym wyborem do salonu w stylu nowoczesnym albo glamour, mogą stanowić dekor we wnętrzach klasycznych i tych retro, wszystko zależy od wyboru ich rodzaju. Zawsze jednak są w pełni praktyczne i pozwalają korzystać z okien przy należytym komforcie. 

Pamiętaj, że okna są wizytówką Twojego domu i warto dbać o ich aranżację. W przestrzeni mieszkalnej zajmują sporą część wyposażenia, dobrze jest więc idealnie dopasować ją do całości wykończenia. Wybór elementów dekorujących okno wcale nie jest prosty, ponieważ znaczenie ma nie tylko design, ale również kwestie praktyczne. Bez względu na kolorystykę czy wzornictwo, zawsze stawiaj na najlepszą jakość wykonania. O ile firanki możesz z łatwością wymienić, tak montowane na stałe rolety pozostaną w nieruchomości na długo. Nie ma jednak wątpliwości, że są jedną z najlepszych opcji na zapewnienie wygody w ramach codziennego funkcjonowania w domu. Dają dostęp do światła albo zaciemniają wnętrze w razie takiej potrzeby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here