Okno dachowe

Okna dachowe to świetne zwieńczenie aranżacji pomieszczenia na poddaszu. Jeśli pragniesz uczynić je bardziej przytulnym, a dodatkowo zwiększyć jego użyteczność, wówczas warto rozważyć montaż właśnie okna dachowego. Zdecydowanie zwiększy poziom nasłonecznienia, a ponadto może przyczynić się do stabilizacji termicznej w okresie zimowym. Wpadające przez okno światło będzie ogrzewać wnętrze, czynią je jeszcze bardziej przytulnym. Poniżej przyglądamy się ofercie okien dachowych oraz podpowiadamy jakie ich rodzaje znajdziesz w sklepach. 

Dostępne i zalecane rodzaje okien dachowych 

Okna dachowe pełnią kilka kluczowych funkcji praktycznych, o których warto pamiętać w trakcie zakupów. Warto zwracać uwagę na te cechy konstrukcyjne i użytkowe okien, które zwiększają ich użyteczność oraz czynią maksymalnie ergonomicznymi. Pierwszą podstawową sprawą jest wielkość okna, które powinno być dopasowane do możliwości lokalowych oraz Twoich potrzeb. Dobrze naświetlone wnętrze to podstawowy warunek możliwości przyjemnego spędzania w nim czasu. 

Aby okno było łatwe w użytkowaniu, warto zwrócić uwagę na sposób jego zamykania i otwierania. Najczęściej stosuje się okna dachowe uchylne ku dołowi lub górze. Okna takie posiadają specjalny mechanizmy stabilizujące i spowalniające w czasie poruszania. Znajdziesz też okna otwierane na oścież – podobnie jak w konwencjonalnych okiennicach – a także modele obrotowe. Te ostatnie wybierane są coraz częściej, a w opinii użytkowników stanowią wysoce praktyczne urozmaicenie w porównaniu do klasycznych rozwiązań. 

Warto też zwrócić uwagę na sprawy czysto techniczne. Miejsce ulokowania klamki jest ważne z uwagi na wygodę osób korzystających z danego pomieszczenia. Klamka powinna być ulokowana na dolnej części ramy okiennej, co pomoże w obsłudze okna w przypadku osób o niskim wzroście. 

Osobom pragnącym przez okno wydostawać się na dach polecamy wybierać specjalne wyłazy dachowe, na przykład marki Fakro. Wyłazy są bezpieczne, wytrzymałe i stabilne. Ponadto pełnią te same funkcje co zwykłe okna dachowe, od których są zresztą nierozróżnialne dla niewprawionego odbiorcy. Okno Fakro to wybór osób poszukujących rozwiązań praktycznych oraz ergonomicznych. 

Okna dachowe na lata – oraz jak je znaleźć? 

Kluczową cechą każdego okna dachowego są wykorzystane w produkcji materiały. Mają one wpływ na wytrzymałość okna, jego odporność na szkodliwe oddziaływania oraz żywotność. Najczęściej, okna wykonuje się z drewna, aluminium lub tworzyw sztucznych. Polecamy wybór przede wszystkim tych modeli, w których pojawiają się profile aluminiowe ulokowane od zewnętrznej strony. Będą stabilnym zabezpieczeniem, odpornym na procesy korozji oraz inne formy degradacji.

Znajdziesz także okna dachowe dedykowane do pomieszczeń o podwyższonym poziomie wilgoci. Okna takie są pomalowane specjalną odmianą lakieru poliuretanowego, niemal całkowicie zabezpieczającą przed szkodliwym oddziaływaniem czynników pogodowych i biologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here