Okno dachowe to może i wygodne rozwiązanie, ale to mycie! – czy faktycznie mycie szyb okien połaciowych jest takie trudne? Jakie rozwiązania można zastosować, by mycie okien dachowych było szybkie i łatwe?

Okna dachowe brudzą się bardziej – prawda czy fałsz?

Jedną z dość powszechnych tez na temat okien dachowych jest przekonanie, że okno takie brudzi się szybciej niż tradycyjne i w związku z tym wymaga częstszego mycia. Jaka jest prawda? Otóż jest to zależne od kilku czynników: typu okna, lokalizacji budynku i rodzaju wykorzystanej szyby.

Najważniejszym czynnikiem jest lokalizacja. W miejscach z większą niż standardowo ilością smogu i zanieczyszczeń przemysłowych, okno dachowe faktycznie może brudzić się bardziej niż okno pionowe, bo odrobinę mocniej osiadać będzie na nim sadza i inne produkty spalania. W miastach problemem często są dodatkowo zanieczyszczenia powodowane przez ptaki (gołębie bądź wróble). Na podobny problem napotykają również nierzadko mieszkańcy nadmorskich miejscowości (zanieczyszczenia przez mewy). Jeśli jednak porównamy stopień zabrudzeń okien dachowych i tradycyjnych poza ośrodkami przemysłowymi, to poziom zanieczyszczeń okien dachowych wcale nie jest większy, a w sezonie zimowym, w wyniku ściągania przez śnieg zabrudzeń z powierzchni okna może być nawet mniejszy.

okno_dachowe_velux

Typ okna dachowego również ma znaczenie, choć w większej mierze chodzi tu o zabrudzenia ram. Przy zakupie okna dachowego warto zwrócić uwagę na ilość szczelin i zakamarków w ramie okna. Im ich mniej, tym łatwiej będzie się czyścić okno.

Jeśli chodzi o rodzaj zastosowanej szyby, to i tu można aktywnie wpływać na redukcję zanieczyszczeń. Wystarczy zainwestować w szybę samoczyszczącą ze specjalną powłoką, wykorzystującą efekt katalizy (fotorozkładu zanieczyszczeń) i spychania ich przez ściekającą wodę.

Mycie okien dachowych z górnym i dolnym otwieraniem

Od wewnątrz okna myje się tak, jak każde inne okno. Przy oknie z górnym otwieraniem zazwyczaj nie ma potrzeby stosowania żadnej drabinki, gdyż jest ono zamontowane na wysokości umożliwiającej jego swobodne otwieranie. Szybę od zewnątrz myje się dzięki obróceniu okna (oś obrotu okien z otwieraniem górnym znajduje się zazwyczaj w połowie lub 2/3 wysokości okna).

Nieco więcej trudności nastręcza okno dachowe z dolnym otwieraniem tzw. uchylne, w których oś obrotu jest umieszczona w górnej krawędzi ramy. Takie okno, w celu otwarcia podnosi się do góry, zatem dostęp do zewnętrznej szyby jest mocno utrudniony. Aby możliwe było mycie tych okien w wygodny sposób zaleca się ich montaż po dwa. Wtedy mając jedno okno otwarte a drugie zamknięte, można bez większych problemów umyć powierzchnię zewnętrzną okna. Montaż tego typu okien pojedynczo, jeśli nie mamy bezpiecznego dostępu do szyby od strony dachu, może sprawić, że mycie okna będzie kłopotliwe i lepiej przy montażu pojedynczego okna zdecydować się na system uchylno – obrotowy.

Okna dachowe z systemem łatwego mycia szyb                    

Bezproblemowe mycie okien dachowych zapewniają okna dachowe z systemem łatwego mycia szyb. Polega ona na możliwości obrócenia okna o 180 stopni w płaszczyźnie pionowej i zablokowania jego pozycji specjalną zasuwką. W tej pozycji można wygodnie umyć okno taką samą techniką, jaką stosuje się do mycia okna wewnątrz, a po zakończonym myciu, odblokować okno i ponownie obrócić o 180o. W tego typu system wyposażone są okna zarówno z górnym jak i uchylno-obrotowym otwieraniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here