Ogrzewanie podłogowe – czy warto?

0
1419

Ogrzewanie podłogowe nie jest nową technologią – stosuje się je już od wielu lat, jednak wiele osób mimo wszystko decydowało się na bardziej tradycyjne metody ogrzewania. Dynamiczny rozwój technologii, a także moda na minimalizm w wystroju wnętrz sprawiły, że w ostatnich latach ogrzewania podłogowego nie można już nazwać niszową metodą ogrzewania. Często można spotkać się z pytaniem, czy warto w nie zainwestować. W takim razie co przemawia na korzyść ogrzewania podłogowego?

Co przemawia na korzyść ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością we współczesnym budownictwie, głównie z uwagi na zamiłowanie do minimalizmu i bardziej otwartych przestrzeni. Jak wskazuje sama nazwa, jest ono w całości ukryte pod podłogą i nie zajmuje żadnego miejsca w pomieszczeniu. Nie wymaga także regularnej konserwacji, odpowietrzania i czyszczenia, jak w przypadku tradycyjnych grzejników.

Wielu użytkowników ogrzewania podłogowego chwali przede wszystkim wywoływane przez nie wrażenie ciepłych stóp (przy tym trzeba wskazać, że sama posadzka nie powinna mieć podwyższonej temperatury). Jest to wygodniejsze i lepsze dla zdrowia niż ogrzewanie przede wszystkim głowy i korpusu, które ma miejsce przy wykorzystaniu zwykłych grzejników. Nie da się jednak ukryć, że ogrzewanie podłogowe nie jest najtańszą inwestycją.

Jeśli zaś chodzi o często powtarzany argument, że ogrzewanie podłogowe powoduje puchnięcie nóg, to obecnie nie ma on przełożenia na rzeczywistość. Taka sytuacja może wystąpić jedynie, jeśli instalacja została niepoprawnie skonfigurowana i nagrzewa do większej temperatury niż powinna.

Na co należy zwracać uwagę, decydując się na ogrzewanie podłogowe?

Jeśli podjęliśmy już decyzję i chcemy wykorzystać w naszym domu lub mieszkaniu ogrzewanie podłogowe, jest coś, o czym powinniśmy pamiętać. Chodzi tutaj o jakość materiałów, jakie zostaną przez nas wykorzystane. W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, które bywają dość duże i rzucają się w oczy, ogrzewanie podłogowe jest całkowicie niewidoczne. Dzięki temu oszczędzamy sporo miejsca w pomieszczeniu, ale możemy z drugiej strony w związku z tym poczuć pokusę, aby oszczędzić na materiałach – w końcu nikt nie będzie ich oglądał. Nie będzie to jednak dobra decyzja.

Żeby ogrzewanie podłogowe działało wydajnie, bez awarii i problemów, a jego instalacja była prosta i szybka, wybrana przez nas rura do ogrzewania podłogowego musi cechować się wysoką jakością. Kluczowe są przede wszystkim cechy takie, jak elastyczność i wytrzymałość, nie bez znaczenia jest również odporność na korozję. Dobre rury do ogrzewania podłogowego, które znajdziemy na przykład tutaj: https://synco.pl/oferta/rury-do-instalacji-wewnetrznych/, powinny także zawierać barierę dyfuzyjną. Sprawi to, że będą one zabezpieczone przed przenikaniem tlenu do ich wnętrza.

Grzejniki kanałowe – alternatywa dla ogrzewania podłogowego

Za ciekawą alternatywę dla ogrzewania podłogowego, atrakcyjną przede wszystkim dla zwolenników minimalizmu, można uznać grzejniki kanałowe. Nie są one całkowicie niewidoczne, ale też nie zajmują miejsca w pomieszczeniu, ponieważ również wbudowane są w podłogę i jedyne, co świadczy o ich obecności, to zasłaniająca je kratka.

Grzejniki kanałowe ogrzewają pomieszczenia na zasadzie konwekcji, a w lato mogą posłużyć jako swego rodzaju klimatyzacja. Jako że są podatne na kurz i zabrudzenia, w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego, wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here