Ogrodzenie panelowe rodzaje

Ogrodzenia panelowe cieszą się wciąż rosnącą popularnością wśród tych posiadaczy domków, budynków firm czy działek, którzy planują swoje posesje oddzielić od sąsiednich. I fakt ten nie powinien chyba nikogo dziwić – taki model ogrodzenia jest  bardzo trwały i ładnie się prezentuje, ale jego montaż jest bezproblemowy. W zależności od wybranego modelu taki typ ogrodzenia może dawać nam bardzo szerokie możliwości aranżacyjne, a nawet całkowicie zasłaniać nas od świata zewnętrznego. 

Przeglądając ofertę producenta, u którego zdecydowaliśmy się zamówić ogrodzenie najczęściej znaleźć możemy aż trzy rodzaje tego typu ogrodzeń. Każde z nich składa się z tych samych elementów – paneli, słupków oraz betonowej podmurówki. Czym się charakteryzują, jakie są rodzaje ogrodzeń panelowych i jaki wybrać do domu? Oto wszystko, co musicie wiedzieć na ten temat.

ogrodzenie betonowe

Czym wyróżnia się ogrodzenie panelowe?

Jak już wspomnieliśmy, wszystkie ogrodzenia panelowe mają podobną budowę. Do ich części składowych należą:

  • słupki – w zależności od modelu, używa się słupków metalowych o kwadratowym przekroju albo słupków betonowych. Stanowią one niejako podporę dla kolejnego z elementów, którym są panele;
  • panele ogrodzeniowe – wykonane mogą być z metalu, drewna lub betonu i wypełniają przestrzenie między słupkami, podobnie jak zwykła siatka ogrodzeniowa;
  • podmurówki – to wąskie i cienkie betonowe elementy o długości odpowiadającej długości paneli. Układane bezpośrednio na gruncie, tworzą barierę dla roślinności oraz zwierząt domowych i wolnożyjących.

Dzięki takiej budowie ogrodzenia panelowe są doskonale stabilne, trwałe i estetyczne

Rodzaje ogrodzeń panelowych

Ze względu na rodzaj materiałów zastosowanych do budowy ogrodzenia panelowego, rozróżniamy ich trzy typy. Choć wszystkie zbudowane są tak samo, różnią się między sobą pod kilkoma względami. Który z wariantów wybrać?

Ogrodzenie betonowe

W całości wykonane zostało z betonu o wysokiej wytrzymałości. Zapewnia ono łatwość montażu, ale ma szereg równie istotnych zalet, które decydują o jego wciąż rosnącej popularności. Do zalet tych należą:

  • bardzo duża wytrzymałość zarówno na zmienne i ekstremalne warunki atmosferyczne jak mróz czy palące słońce, jak i na uszkodzenia mechaniczne;
  • panele ogrodzeniowe wykonane z betonu dostępne są w wielu różnorodnych wariantach – pełne, ażurowe, ze wzorem kamienia, piaskowca, deski drewnianej, kratki czy bardziej skomplikowanymi wzorami geometrycznymi. Dzięki dostępności dziesiątków różnych wariantów każdy z klientów bez problemu znajdzie taki, który będzie ładnie prezentował się na jego posesji;
  • pełne panele betonowe zapewniają maksymalny komfort przebywania na posesji – całkowicie zasłaniają przed wzrokiem przechodniów i bardzo dobrze tłumią dźwięki docierające z zewnątrz;
  • beton można z łatwością malować na dowolny kolor, dzięki czemu całość doskonale komponuje się zarówno z roślinnością obecną na posesji, jak i z elementami małej architektury ogrodowej;
  • betonowe panele ogrodzeniowe są łatwe w utrzymaniu w czystości – wystarczy w razie potrzeby umyć je myjką ciśnieniową z dodatkiem łagodnego detergentu.

Taki typ ogrodzenia sprawdzi się zarówno w dużym, zatłoczonym mieście, jak i na wsi. Pozwala zapewnić maksimum prywatności, jest wytrzymałe i łatwe w aranżacji. To doskonała opcja dla najbardziej wymagających inwestorów.

Ogrodzenie panelowe z elementów metalowych

W tym przypadku panel ogrodzeniowy wykonany został z elementów metalowych kratowych lub kratowo – przetłaczanych. Podtrzymują go, za pośrednictwem specjalnych obejm, słupki metalowe o kwadratowym przekroju. Dolną krawędź ogrodzenia stanowi betonowa podmurówka o wysokości około 20 – 25 cm. 

Ogrodzenia panelowe tego rodzaju nadają się do ogrodzenia każdego typu posesji – zarówno parków czy firm, jak i domków jednorodzinnych. Są bardzo proste w montażu, a ich elementy są lekkie. Wykazują sporą odporność na warunki atmosferyczne i przez długie lata prezentują się perfekcyjnie, nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Dają za to rozległe możliwości aranżacyjne – pięknie komponują się z roślinnością w ogrodzie. Doskonałym pomysłem jest obsadzenie pasa terenu znajdującego się przed ogrodzeniem kwitnącymi krzewami, ozdobnymi trawami lub żywopłotem. 

Takie ogrodzenie panelowe występuje w wariancie kratowym (cały panel jest prosty, bez tłoczeń) oraz w wersji kratowo – tłoczonej, która jest jeszcze bardziej wytrzymała i dekoracyjna. Dostępnych jest również kilka kolorów paneli i słupków – zielone, czarne, brązowe, grafitowe i srebrne. Również podmurówka występuje w kilku wariantach – gładka z ramką, tłoczona ze wzorem cegły lub piaskowca. 

Zaletą tego modelu jest fakt, iż brama wjazdowa i furtka wejściowa są wykonane dokładnie tak samo jak reszta konstrukcji, a więc tworzą z nią spójną całość. Efektu tego nie uzyskamy w przypadku konstrukcji betonowej – w jej przypadku konieczne jest zamówienie bramy i furtki na przykład z kutego metalu. 

ogrodzenie panelowe

Ogrodzenia panelowe drewniano – betonowe

Z pewnością najbardziej eleganckie rozwiązanie, które będzie jedną z największych ozdób każdej posesji i mieszczącego się na niej domu. Jej konstrukcję stanowią słupki ogrodzeniowe betonowe oraz podmurówka o dowolnej, zamówionej przez klienta wysokości. Wypełnieniem są natomiast przęsła wykonane z drewna, najczęściej modrzewia. Zaletą tego typu paneli ogrodzeniowych jest nie tylko ich niezaprzeczalna uroda, ale również możliwość regulacji przejrzystości ogrodzenia. 

To niezwykle estetyczne rozwiązanie sprawdzi się na posesjach urządzonych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Zapewnia dobry poziom izolacji od warunków zewnętrznych, choć nie tak dobry jak modele betonowe. Na co warto zwrócić uwagę wybierając ten właśnie typ ogrodzenia? Z pewnością na jakość materiałów, szczególnie samego drewna. Odpowiedni jego rodzaj oraz sposób zabezpieczenia przed działaniem czynników zewnętrznych będzie odgrywał kluczową rolę dla trwałości tych elementów konstrukcji. 

Drewniane panele ogrodzeniowe są, nawet przy zachowaniu zasad odpowiedniej konserwacji, najbardziej ze wszystkich wymienionych narażone na niszczący wpływ warunków atmosferycznych. Trzeba więc brać pod uwagę, że raz na parę lat konieczne będzie ich ponowne malowanie i impregnacja, a nawet wymiana.  

Który typ ogrodzenia wybrać?

Zanim dokonamy ostatecznej decyzji, warto przemyśleć, czego tak naprawdę od ogrodzenia oczekujemy, jakie są nasze najważniejsze wymagania? Z jednej strony każdy z wymienionych typów ma szereg zalet, z drugiej jednak – nawet doskonałej jakości produkt nie każdemu przypadnie do gustu. 

Jeśli priorytetem dla Ciebie jest niska cena – wybierz model o przęsłach z siatki. Jest ono tanie w porównaniu z pozostałymi modelami, lecz równie trwałe i estetyczne, a przy tym łatwiejsze w montażu. Jeśli natomiast szukasz rozwiązania, które zapewni Ci stworzenie oazy idealnej ciszy i poczucia odosobnienia – wybierz model betonowy lub betonowo – drewniany. A jeśli w dodatku interesuje Cię całkowita bezobsługowość konstrukcji – ogrodzenie betonowe będzie strzałem w dziesiątkę. 

Teraz już wiesz wszystko na temat konstrukcji ogrodzeniowych z paneli. Wybierz taki typ, który najlepiej spełni wszystkie Twoje oczekiwania – to inwestycja na lata, a więc nie warto oszczędzać na zakupie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here