Człowiek generuje codziennie miliony odpadów – pochodzą one zarówno z gospodarstw domowych, jak i z działalności przemysłowej czy wytwórczej zakładów. Do grupy odpadów najczęściej wytwarzanych w gospodarstwach domowych należą śmieci komunalne oraz odpady budowlane. Zastanawiasz się, co konkretnie można zaliczyć do tych grup? A może planujesz zamówić kontener do ich wywozu? Sprawdź nasz poradnik.

Odpady komunalne, czyli co?

Obowiązująca w Polsce jednolita klasyfikacja odpadów wyróżnia prawie 30 grup śmieci, do których zaliczyć można między innymi odpady komunalne (bytowo-gospodarcze), odpady budowlane, wydobywcze kopalin i ropy, chemiczne, zwierzęce, drzewne, odpady szkła, tekstyliów, a także wiele innych. Według najbardziej popularnej definicji, odpady komunalne to śmieci powstające w wyniku nieprzemysłowej działalności człowieka. Zaliczamy do nich zarówno śmieci w postaci płynnej, jak i stałej, z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także produkty niezawierające odpadów niebezpiecznych.

Grupę odpadów komunalnych można podzielić się na 4 podgrupy:

  • surowce wtórne niekonsumpcyjne (tworzywa sztuczne, szkło, papier, tekstylia),
  • odpady organiczne (biodegradowalne, np. resztki pożywienia),
  • odpady z ogrzewania budynków,
  • odpady o znikomej wartości surowca wtórnego.

W praktyce do odpadów komunalnych najczęściej wytwarzanych w gospodarstwach domowych zaliczamy m.in. gazety, słoiki, stłuczkę szklaną, plastikowe butelki, kartony, folia, reklamówki, puszki po napojach, kapsle i metale kolorowe. Chcesz zacząć segregować śmieci i planujesz zamówić odpowiednie pojemniki? Na rynku dostępne są kontenery na papier, plastik, szkło i metal.

Odpady budowlane – definicja

Z kolei do grupy odpadów budowlanych należą śmieci powstające przy budowie domu, wykonywaniu prac remontowo-wykończeniowych, demontażu instalacji, ocieplaniu budynków, burzeniu ścianek itd. Zaliczamy do nich resztki glazury i terakoty, gruz betonowy, ceramiczny oraz ceglany, pozostałości tapet, paneli podłogowych, wykładzin, resztki płyt gipsowo-kartonowych, styropian i inne pozostałości po budowie. Odpady budowlane możemy podzielić na dwie podstawowe grupy – nadające się do recyklingu oraz śmieci, które stanowią potencjalne zagrożenie dla środowiska i nie mogą być przetworzone w celu ponownego wykorzystania.

Wywóz odpadów budowlanych – jakie mamy możliwości?

Każda gmina umożliwia mieszkańcom bezpłatne zdanie określonej ilości odpadów budowlanych i komunalnych – w tym celu zostały powołane tzw. PSZOK-i, czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Można do nich zawozić pozostałości po drobnych remontach, a w przypadku poważniejszych prac budowlanych – skorzystać z usług firm zajmujących się wywozem odpadów budowlanych, jak krakowska DPR. Podmioty te udostępniają swoim klientom zarówno worki typu big-bag, do których można zapakować materiały pylące i sypkie (gruz, piasek), jak i różnego rodzaju kontenery na odpady budowlane – pojemniki z pokrywą oraz otwarte.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here