kafelkowanie łazienki

Łazienka to miejsce, gdzie nadrzędną rolę odgrywają kafelki. Obecnie mamy ich na rynku bardzo duży wybór, dzięki czemu każdy może zaaranżować wnętrze w każdym możliwym stylu. Oczywiście, aby kafelki spełniały swoją rolę – chroniły ściany i podłogi przed wilgocią, muszą być odpowiednio dobrane oraz właściwie położone. Od czego zacząć wykładanie łazienki płytkami?

Jak kafelkuje się łazienkę?

Wykafelkowanie łazienki nie jest niestety aż tak proste, jak mogłoby się wydawać. Zakup płytek i ich położenie to za mało – trzeba jeszcze wiedzieć, co wybrać, jak przygotować podłoże, jakich zapraw i klejów użyć, czy to, jak po kolei należy wykonywać kolejne czynności. Okazuje się więc, że konieczna jest tu szersza wiedza, która pozwoli nam na właściwe działanie. Co warto wiedzieć o kafelkowaniu łazienki dowiesz się z poradnika madrex.pl/podstawowe-informacje-gdy-zamierzasz-kafelkowac-lazienke, gdzie wymieniono najpotrzebniejsze narzędzia oraz parametry, którymi powinno się kierować przy wyborze płytek.

Co przygotować do kafelkowania łazienki?

Jak wiadomo, wybór odpowiednich płytek to podstawa, ale nie tylko to będzie ważne. Przyda się wiele różnych narzędzi, które nam to zadanie ułatwią. Do niezbędnego przy kafelkowaniu sprzętu, należy wymienić poziomicę, obcęgi, kielnię, nożyk, młotek, klej, mieszadło, ścieraczkę, krzyżaki dystansowe, wiadro czy kubeł, a także przyrząd do cięcia płytek, aby móc je dostosować do potrzeb. Nie można też zapomnieć o szpachli, która będzie bardzo przydatna.

Jak wybrać kafelki do łazienki?

Na rynku do dyspozycji mamy wiele różnych rodzajów kafelek, które będą się między sobą różnić parametrami. Łazienka to specyficzne miejsce, które bardzo narażone jest na zwiększoną wilgotność oraz zmiany temperatury. Z tego też powodu najlepiej byłoby wybrać kafelki o odpowiedniej nasiąkliwości, a im niższa, tym lepiej. Najlepiej wybierać produkty, które posiadają wartość około 3%. Ważne jest także, aby płytki, zwłaszcza te kładzione na podłodze charakteryzowały się antypoślizgowością, w ten sposób będą one po prostu bezpieczniejsze.

Jak przygotować ściany i podłogę do kafelkowania?

Pierwszym krokiem jest przede wszystkim zdjęcie ze ścian i podłóg dotychczasowo znajdujących się na nich kafelek. Gdy już się to zrobi, przyjdzie kolej na odpowiednie przygotowanie tych powierzchni, jako że muszą być one równe i bez żadnych wypukłości. Najczęściej dokonuje się wyrównania za pomocą cementu lub płyt kartonowo-gipsowych. Ściany i podłogi muszą być oczyszczone i właściwie ugruntowane, dopiero wówczas można przejść do właściwego działania, czyli położenia kafelek.

Jak położyć kafelki na ścianach?

Gdy ściany są już przygotowane, konieczne będzie wykonanie odpowiedniego szablonu z pomocą krzyżaków dystansowych, a następnie trzeba je obrysować w ich pozycjach. Mając odpowiednie parametry, kolejnym krokiem jest naniesienie ich na ścianę, kreśląc linie poziome i pionowe, pamiętając przy tym, by zachować delikatne odstępy, zwłaszcza ponad wanną. Później nakłada się warstwę kleju mniej więcej grubości 5 mm i przykłada do niej płytki, tak by przylegały do dolnej i bocznej listwy. Gdy wszystkie kafle będą już na miejscu, wykonuje się fugowanie.

Jak położyć kafelki na podłodze?

Kładzenie kafelek na podłodze wygląda podobnie, a w dodatku jest prostsze o tyle, że wszystkie prace wykonuje się w pozycji poziomej. Wcześniej warto byłoby jednak zdecydować się na to, w jaki sposób będą płytki leżeć na podłodze, bowiem do dyspozycji mamy kilka możliwości – prosto, w zrąb, a także karo. Ma to o tyle znaczenie, że oprócz kwestii wizualnych, wiąże się też ze stratami materiałowymi (przycinanie płytek). Plus jest taki, że zanim przymocuje się je do podłoża, można je umiejscowić na sucho, by sprawdzić, jak będzie to wyglądało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here