Ochrona wzroku u seniorów

0
983

Starczowzroczność to przypadłość, która dotyka osoby już po ukończeniu 60 roku życia. Jest naturalnym procesem starzenia się organizmu, ale też wpływa mają na nią wieloletnie zaniedbania – albowiem o oczy, podobnie jak inne części ciała i cały organizm należy odpowiednio dbać. W jaki sposób to robić, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem, a tym samym lepszym komfortem życia? Warto pamiętać o regularnych wizytach u okulisty, dzięki którym można rozpoznać poważne choroby oczu w początkowym stadium oraz odpowiednio wcześnie podjąć niezbędne leczenie. Przedstawiamy 3 najpopularniejsze choroby, które często dotykają seniorów, więc warto poznać je nieco bliżej.

Jak dbać o wzrok wraz z upływem czasu?

U osób, które ukończyły 60 rok życia wzrasta ryzyko zachorowania na wiele dolegliwości, w tym poważnych chorób oczu. Według luźnych statystyk niemal 90% seniorów cierpi na zwyrodnienie plamki żółtej, jaskrę lub zaćmę. Co warto wiedzieć o tych chorobach?

Najczęściej spotykaną chorobą oczu jest zaćma, czyli zmętnienie soczewki. W przypadku tej dolegliwości niezbędne jest leczenie operacyjne, ponieważ stosowanie kropel do oczu nie rozwiąże problemu, a nawet może spowodować jego pogłębienie. Sam zabieg usunięcia zaćmy jest prosty i nieskomplikowany oraz pozwala w krótkim czasie poprawić jakość wzroku. Pacjent od razu po nim odzyskuje taką ostrość wzroku, jaką cieszył się przed rozwojem choroby.

Nieco bardziej skomplikowaną chorobą jest jaskra, nazywana cichym złodziejem wzroku. Polega na stopniowym zanikaniu włókien nerwowych, które zostają utracone bezpowrotnie i nie można już ich odbudować. To podstępna choroba, która przez wiele lat potrafi nie dawać żadnych objawów. O rozwoju jaskry, pacjentów może poinformować okulista Warszawa Mokotów podczas rutynowego badania lub dowiadują się oni o chorobie dopiero, gdy jest w tak zaawansowanym stopniu, że ogranicza widzenie. Na początku leczenie tej przypadłości polega głównie na aplikowaniu kropli do oczu, które regulują ciśnienie w gałce ocznej.

Jeszcze inną chorobą seniorów jest zwyrodnienie plamki żółtej – przebiega ona w dwóch formach, suchej lub wysiękowej, która jest poważniejsza. Polega na zaburzeniach widzenia w centralnej części siatkówki – obraz początkowo jest zniekształcony w środku polu widzenia, a następnie przechodzi w ciemną plamę. Chory ostatecznie widzi tylko jego kontury, co znacznie obniża jego komfort życia. Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej polega na przyjmowaniu specjalnych zastrzyków oraz stosowaniu preparatów poprawiających widzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here