Prawidłowa wentylacja wnętrz domu jest konieczna, by na ścianach czy meblach nie osadzała się wilgoć. To właśnie ona prowadzi do powstawania grzybów i pleśni. Nieprawidłowa wentylacja w oknach i nie tylko ma również kluczowe znaczenie w przypadku bezpieczeństwa – w szczególności, gdy stosujemy instalację gazową. To dlatego warto zdecydować się na nawiewniki okienne, które przeważnie wykorzystywane są w domach i mieszkaniach z wentylacją grawitacyjną lub mechaniczną wywiewną. Zadbaj aby Twój dom był bezpieczny a panujące w nim warunki w pełni komfortowe.
W tego rodzaju systemach ważna jest sprawna cyrkulacja. Powietrze wewnątrz musi być nieustannie wymieniane przez dopływ powietrza z zewnątrz. Za proces ten odpowiadają właśnie wyżej wspomniane urządzenia. Ważne jest jednak ich odpowiednie dopasowanie. Jakie nawiewniki okienne wybrać i dlaczego?
Okienne nawiewniki – co to takiego?
To mechanizmy posiadające specjalne otwory, które mogą być otwierane lub zamykane ręcznie bądź automatycznie. Montuje się je przeważnie w ramie ościeżnicy lub skrzydła okna – w górnej części.
Urządzenia te odpowiadają za prawidłową cyrkulację powietrza. Dzięki nim chronimy się przed rozwojem pleśni czy innych mikroorganizmów, które mogą atakować ściany, meble czy ubrania.
Dlaczego warto je stosować?
Co istotne, paradoksalnie problem ten dotyczy nowszych okien, które mogą pochwalić się bardzo wysoką szczelnością. W przypadku tych starych, pomocna jest nieszczelność, bowiem prowadzi do wymiany powietrza. Jeśli chcemy zapewnić sobie możliwość sterowania całym procesem cyrkulacji, warto rozważyć zastosowanie oddzielnych mechanizmów, czyli nawiewników.
To właśnie one będą pomocne w całym systemie wentylacji. Dostarczają świeże powietrze z zewnątrz, a jednocześnie nie wpływają na komfort domowników. Ogromnym plusem jest fakt, że dzięki nim pozbędziemy się problemu nadmiernej wilgotności i to bez konieczności uchylania okien – jest to wysoce problematyczne wtedy, gdy panują niskie temperatury.
Rodzaje nawiewników
Nawiewniki możesz znaleźć kilkoma postaciami. Wszystkie różnią się między sobą możliwościami. Przede wszystkim główna różnica tkwi w opcji sterowania dopływem powietrza lub w sposobie, w jaki odbywa się jego wymiana.
Urządzenia złożone z obudowy, specjalnej przesłony i mechanizmu sterującego, który występuje przeważnie w postaci pokrętła, to produkty ręczne. W tym przypadku dopływ powietrza jest regulowany przez dostosowanie pozycji przesłony
Stałe mechanizmy
Okienne stałe – to kolejny rodzaj nawiewników, w których wielkość otworu ustalona jest fabrycznie, nie ma tutaj żadnego mechanizmu regulacji. To tanie, ale niezbyt wygodne rozwiązanie. Można także zdecydować się na urządzenia ciśnieniowe, których działanie jest automatyczne.
Reagują one na zmiany poziomu ciśnienia wewnątrz pomieszczenia i na zewnątrz. Na tej podstawie regulują ilość wprowadzanego powietrza.
Modele działające samoczynnie
Nawiewniki termostatyczne to urządzenia, które działają samoczynnie. Reagują na zmiany temperatury, która panuje na zewnątrz. Jeśli osiąga ona poziom, który nie doprowadzi do wychłodzenia pomieszczenia, otwiera się przesłona. Z kolei, gdy temperatura się obniży, przesłona się zamyka.
Do tego rodzaju nawiewników należą także higrosterowane. Inaczej nazywa się je taśmą poliamidową, gdyż ona stanowi główny element roboczy urządzenia. Reaguje na poziom wilgotności wewnątrz mieszkania lub domu. Jeśli czujnik taśmy wykryje, że wilgotność jest zbyt duża, przesłona się otwiera w celu wpuszczenia powietrza z zewnątrz. Gdy poziom zostanie dostosowany, przesłona zamyka się.
Kiedy warto rozważyć montaż nawiewników?
Wiele osób zastanawia się nad tym, kiedy montaż nawiewników okiennych będzie uzasadniony. Warto rozważyć to zawsze wtedy, gdy w pomieszczeniu pojawi się problem nadmiernej wilgoci. Objawia się ona poprzez zaparowane szyby lub powstawanie grzyba na ścianie. W budownictwie nadal dominuje wentylacja grawitacyjna. Polega ona na dostarczaniu świeżego powietrza przy jednoczesnym usuwaniu z pomieszczeń powietrza zużytego. To niezbędny proces, by zapewnić sobie komfort przebywania w czterech kątach.
Ma ona także kluczowe znaczenie w kontekście zdrowia domowników i ich gości. Kiepska wentylacja sprawia, że mogą pojawić się wykwity na ścianach o charakterze pleśniowym czy grzybowym. We wnętrzach panuje wtedy zaduch, a mieszkańcy mogą narzekać na problemy zdrowotne, np. choroby układu oddechowego, migrenowe bóle głowy.
Sposoby montażu nawiewników
Urządzenia przeważnie montuje się w górnej części okna i ościeżnicy. Bardzo ważne jest, by wykonać otwory o średnicy, która będzie zgadzała się z zaleceniami producenta nawiewnika. Pełnią one rolę kanałów przelotowych. Jeśli posiadamy okna drewniane, wywiercamy je jedynie na przylgach lub ościeżnicy.
Trzeba także pamiętać o tym, by otwory były wykonane przy użyciu frezu tarczowego bądź palcowego. Kolejnym krokiem jest założenie mechanizmu, kierując się informacjami zamieszczonymi na opakowaniu. Jeśli będzie to dla nas zbyt dużym wyzwaniem, warto skorzystać z pomocy fachowców.
Przepisy prawne dotyczące wentylacji
Jeśli chodzi o przepisy prawne odnoszące się do wentylacji, warto sprawdzić „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.” (Dz. U. nr 75 poz. 609 z 2002 roku, z późniejszymi zmianami).
To właśnie one określają konkretne wytyczne dla każdego budynku. Koniecznie trzeba się z nimi zapoznać – wtedy dowiemy się, czy w naszym przypadku warto zastosować nawiewniki.
Prawidłowa wentylacja
Prawidłowa wentylacja to taka, która zapewnia doprowadzenie powietrza do kuchni z oknem zewnętrznym oraz do pokoi przy jednoczesnym usuwaniu powietrza zużytego z kuchni, łazienki czy ewentualnego pomocniczego pomieszczenia, w którym nie ma okien. Doskonałym wyborem będą właśnie nawiewniki.
Jak widać, montaż nawiewników ma sporo zalet. Zarówno w starym, jak i nowym budownictwie warto rozważyć ich zastosowanie, by zagwarantować sobie nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo.