Salon, czyli pokój gościnny, to pomieszczenie wielofunkcyjne — służy zarówno wypoczynkowi, jak i spotkaniom z przyjaciółmi. W związku z tym jego najważniejszym punktem będzie wygodny mebel do siedzenia. I tutaj rodzi się dylemat — zdecydować się na sofę, czy jednak narożnik? Poniższy tekst powinien pomóc w jego rozwiązaniu.

Dobór mebli a dostępna przestrzeń

Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń, dobór mebli do salonu uzależniony jest od jego wielkości i kształtu. Wbrew pozorom, oba omawiane typy mebli można z sukcesem wykorzystać zarówno w małym, jak i dużym salonie — wszystko zależy od koncepcji. Poniżej kilka możliwości urządzenia z wykorzystaniem zarówno sofy, jak i narożnika.

narożnik w salonie

Aranżacja małego salonu

Małe pokoje zazwyczaj pozwalają na wstawienie tylko jednego mebla wypoczynkowego. Jeśli chcemy zachować więcej przestrzeni na środku pomieszczenia, doskonałym rozwiązaniem będzie narożnik — można go z powodzeniem wkomponować we wnętrze, optymalnie wykorzystując dostępną przestrzeń. Występują one w różnych stylach i rozmiarach, dzięki czemu łatwo jest je dopasować zarówno pod kątem wielkości, jak i walorów wizualnych. Narożniki często mają też funkcję rozkładania i miejsca do przechowywania pościeli, dzięki czemu mogą z powodzeniem odgrywać rolę dodatkowego miejsca do spania. Ponadto dostawienie stolika kawowego nie będzie dużym problemem.

Jeśli jednak chcemy mieć w salonie więcej niż jeden mebel, warto zdecydować się na mniejszą sofę. Można ją bez problemu postawić na środku pomieszczenia oraz zapewnić dodatkowe miejsca do siedzenia fotelami lub wygodnymi krzesłami i ustawić wszystko wokół stolika kawowego.

Aranżacja dużego salonu

Do dużego salonu można z powodzeniem wstawić dwie sofy, ustawiając je obok lub naprzeciwko siebie. Dzięki temu stworzy się idealne miejsce do wspólnego spędzania czasu np. przy filiżance kawy. Taki układ można też w prosty sposób modyfikować, przesuwając sofy i dostosowując ich ustawienie do aktualnych potrzeb. Daje to możliwość płynnego przejścia z aranżacji służącej spotkaniom towarzyskim do np. wypoczynkowej.

Duża przestrzeń to także możliwość wyeksponowania eleganckiego narożnika — większe modele prezentują się naprawdę dostojnie. Zależnie od preferencji można wybrać taki w kształcie litery „L” lub „U” albo kolekcję modułową, którą można modyfikować w miarę potrzeb. Trzeba przy tym pamiętać, że narożnik wygląda lepiej bez dodatkowych mebli wypoczynkowych jak fotele. Jednak już wspomniany parokrotnie stolik kawowy oraz niewielkie pufy świetnie dopełnią aranżacji.

Oczekiwania i funkcjonalność a dobór mebli

Ostateczna decyzja odnośnie do mebla wypoczynkowego powinna także brać pod uwagę oczekiwania domowników. Trzeba dokładnie przemyśleć, jakie funkcje pełnić będzie dla nas salon i pod tym kątem dobierać meble — jeśli pomieszczenie takie ma być wielofunkcyjne, powinno znaleźć to odzwierciedlenie w meblach wypoczynkowych. Przykładowo, jeśli potrzebujemy tylko miejsca do siedzenia, wystarczą fotele (lub inne siedziska) i niewielka sofa bez funkcji rozkładania.

Kiedy wybrać sofę, a kiedy narożnik

Wybór między tymi dwoma meblami to w dużej mierze kwestia indywidualnych upodobań. Oto kilka wskazówek, które pomogą podjąć decyzję.

Sofa

Dzięki stosunkowo małym rozmiarom łatwo jest zmieniać jej ustawienie, przez co nadaje się świetnie dla osób, które lubią często zmieniać aranżację wnętrz. Sprawdzi się także jako umowna granica między strefą wypoczynkową a obszarem roboczym przy salonach otwartych na kuchnię. Łatwiej też jest ją dopasować do ciasnych wnętrz (mowa tu oczywiście o mniejszych modelach), a modele z funkcją rozkładania idealnie nadają się do kawalerek. Poza tym mogą z powodzeniem stanowić dopełnienie kolekcji mebli.

wygodna sofa

Narożnik

Jak wcześniej wspomniano, narożniki do salonu dodają stylu i często wyglądają wręcz luksusowo. Stanowią zawsze główny punkt pokoju i to do nich dobiera się pozostałe meble i dodatki. Najlepiej prezentują się w dużych przestrzeniach z wysokimi sufitami, choć można nimi oczywiście zagospodarować także mniejszy pokój (o czym zresztą już wspominano). Dzięki funkcji rozkładania świetnie nadają się dla osób, które oprócz miejsca do siedzenia potrzebują także dodatkowych miejsc noclegowych — większe modele z powodzeniem pomieszczą nawet kilka osób.

Podsumowanie

Niezależnie od typu, mebel wypoczynkowy powinien być przede wszystkim wygodny i dobrze się prezentować. Ostateczny wybór między sofą a narożnikiem jest właściwie kwestią indywidualną, zależną od wielu czynników — głównie będą to metraż, preferencje domowników i ogólna stylistyka wnętrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here