Urządzanie wnętrz to bardzo trudne zadanie. Po pierwsze nie jest to czynność wykonywana zbyt często. Dlatego, jeżeli nie jesteś profesjonalnym architektem wnętrz, nie będziesz mieć okazji na zdobycie dużego doświadczenia. Po drugie urządzaniu wnętrz towarzyszą ogromne oczekiwania. W końcu każdy chce, żeby jego dom wyglądał pięknie.

Niezależnie od aktualnych trendów można wyróżnić kilka podstawowych zasad, którymi możesz się kierować podczas urządzania domu lub mieszkania. Warto je poznać i stosować.

Eksperymentuj z kolorami

Pokoje nie muszą być jednokolorowe. Nie musisz również stosować tradycyjnych połączeń kolorów. Eksperymentowanie z barwami pozwala na nadanie wnętrzom indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru.

Doskonałym przykładem zmian w trendach jest dezaktualizacja zasady mówiącej, że w małych pomieszczeniach nie należy stosować ciemnych kolorów. Miała ona zapobiegać optycznemu zmniejszaniu pomieszczeń. Jednak z czasem powiększanie pomieszczeń przestało być priorytetem, ustępując miejsca staraniom o nadanie wnętrzom indywidualnego charakteru. W efekcie projektach zaczęły się pojawiać coraz ciemniejsze i odważniejsze kolory.

Baw się światłem

Funkcję powiększającą przejęło stosowane oświetlenie, którym również warto się bawić.

Tradycyjnie stosowane pojedyncze lampy sufitowe sprawiają, że wnętrza stają się dwuwymiarowe. Dodanie lamp stojących i innych punktów świetlnych pozwoli Ci na uzyskanie efektu wielowymiarowości. Dobrze dobrane oświetlenie umożliwia także wyeksponowanie atrakcyjnych dodatków.

Dzięki temu zwiększysz także funkcjonalność pomieszczenia, na przykład poprzez doświetlenie ciemnych zakamarków. Pamiętaj również, że dodatkowe lampy sprawią, że możliwe będzie dostosowanie ilości światła do potrzeb lub nastroju.

Mniej oznacza więcej

„Zagracenie” pomieszczenia to jeden z najczęściej popełnianych błędów. W efekcie wnętrza tracą przestrzeń i staja się mało funkcjonalne. Dlatego przez kupnem kolejnego mebla warto zastanowić się czy jego gabaryty będą pasowały do urządzanego wnętrza.

Ogromne i ciężkie meble w małych pomieszczeniach nigdy nie będą dobrym pomysłem. Będą dominować, przytłaczać wnętrza i koncentrować uwagę. Sprawią, że stosowane dodatki będą niewidoczne, a przecież nie na takim efekcie Ci zależy.

Pamiętaj, że duże meble mogą sprawić, że pomieszczenia stracą swoja wartość użytkową. W najgorszym wypadku mogą sprawić, że poruszanie się po domu stanie się prawdziwym problemem. W najlepszym natomiast powodować uciążliwości podczas prac domowych.

Podążaj za własnym stylem

Obserwacja trendów jest bardzo przydatna. Katalogi i inne materiały branżowe mogą być źródłem inspiracji. Jednak nie należy ślepo podążać za aktualną modą.

Pomieszczenie powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Mają sprawiać, że domownicy będą czuli się dobrze, umożliwiać odpoczynek i ułatwiać prace domowe. Nie warto rezygnować z własnego stylu tylko po to, żeby wystrój pomieszczeń był modny. W końcu trendy nie są trwałe.

Źródło: Concept Space – Aranżacja wnętrz Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here