Najważniejsze elementy wnętrz urządzonych w stylu loftowym

Loft to nazwa nowoczesnego stylu miejskiego w aranżacji wnętrz, który wyróżnia się dużymi przestrzeniami otwartymi oraz elementami przemysłowymi znajdującymi się w pomieszczeniu, takimi jak: wysokie sufity, surowe ceglane ściany, odsłonięte belki czy rury. Poznaj najważniejsze elementy we wnętrzach urządzonych w stylu loftowym.

Obecnie styl loftowy jest jednym z głównych trendów we wnętrzach na całym świecie. Domy na poddaszu z dużą przestrzenią otwartą wybierane są przez kreatywnych, kochających wolność ludzi, którzy cenią minimalizm i praktyczność. Styl ten jest uważany za jeden z najdroższych stylów urządzania wnętrz.

Lofty to pomieszczenia o wielkości co najmniej 100 metrów kwadratowych z mnóstwem naturalnego światła słonecznego, które wdziera się przez wysokie i szerokie okna. Główną cechą charakterystyczną, poza wysokim sufitem, jest brak ścian dzielących przestrzeń. Jedynie łazienka, sypialnia i pomieszczenia gospodarcze są wydzielone od głównej przestrzeni. Niezbędnym elementem ich wyposażenia są stylowe i luksusowe meble.

Podstawową koncepcją tego stylu jest harmonijne połączenie różnych rozwiązań architektonicznych. Główne elementy stylu loftowego:

  • otwarty układ bez ścian wewnętrznych i działowych;
  • wysokie sufity połączone z drewnianymi lub metalowymi belkami, odsłoniętymi rurami lub wentylacjami;
  • mnóstwo betonu oraz odsłoniętej cegły, które podkreślają oryginalne elementy przemysłowe;
  • jasne kolory, które ułatwiają wnikanie naturalnego światła do wnętrz;
  • kominek;
  • schody drewniane lub metalowe, które umożliwiają dostęp do antresoli, na której najczęściej znajduje się miejsce do pracy lub sypialnia;
  • funkcjonalne meble, wśród których znajdziemy nowoczesne i designerskie meble luksusowe zestawione z detalami z ubiegłego wieku.

Typowe wnętrze loftowe to duża otwarta przestrzeń z ceglanymi ścianami oraz betonową podłogą. Dobrym pomysłem jest tutaj połączenie luksusowej sofy ze starymi, zadrapanymi, jakby przypadkowo znalezionymi elementami wyposażenia czy dziełami sztuki, które niekoniecznie powinny do siebie pasować. W loftowym wnętrzu doskonale sprawdzą się instrumenty muzyczne, ikebany, awangardowe rzeźby i obrazy. Choć można także połączyć styl loftowy i glamour, w którym pierwsze skrzypce grać będą szarobrązowe lub szaroliliowe kolory kontrastujące lustrami w barokowym stylu, dywanami na podłodze oraz dużymi roślinami w betonowych doniczkach.

Mimo iż wnętrza w stylu loftowym są idealne dla miłośników otwartej przestrzeni oraz naturalnego światła to wybrane elementy, można zastosować również w mieszkaniu i domu.

Oświetlenie we wnętrzu loftowym

Styl loftowy wyróżnia zastosowanie różnych elementów oświetleniowych. Połączenie dużej ilości lamp pomoże rozświetlić przestrzeń wieczorem, podkreślając każdą wydzieloną w nim strefę. Dobrym pomysłem, jeśli chodzi o oświetlenie, jest połączenie:

  • masywnego żyrandola sufitowego z metalową ramą i szklanym kloszem, który podkreśli urok loftowego wnętrza;
  • lamp wiszących w postaci swobodnie zwisających kabli z dużymi żarówkami – można je dowolnie obniżać i podnosić do pożądanej wysokości tworząc rodzaj girlandy;
  • masywnej lampy podłogowej, która pozwoli stworzyć atmosferę komfortu.

Meble w stylu loftowym

Loft to styl urządzania wnętrz, który tworzy się przy minimalnym użyciu mebli. W zależności od naszych upodobań pomieszczenie urządzone w tym stylu może być antyczne lub ultranowoczesne. Zasadnicze znaczenie odgrywa tutaj połączenie nowości ze starociami, tak aby całość prezentowała się harmonijnie. Stylowa sofa ze skóry w salonie może stać się centralnym punktem w połączeniu ze starym stołem oraz krzesłami obszytymi drogą tapicerką w jadalni.

Meble w stylu loftowym łączą w sobie funkcjonalność i minimalizm. Na przykład pufy, stoły, wieszaki czy fotele mogą znajdować się na kółkach, aby je swobodnie przemieszczać. Najlepiej wybierać tradycyjne materiały takie jak stal, drewno, aluminium, chrom i skóra.

Ważne jest, aby nie ustawiać mebli i sprzętu blisko ścian, gdyż może to doprowadzić do powstania opustoszałych wysepek w tej dużej przestrzeni. Wysoka szafka zakłóci loftowy styl, dlatego lepiej jest ją zastąpić wieszakami lub nie posiadać szafki, a niezbędne przedmioty przechowywać w szafach ukrytych pod schodami lub w pomieszczeniach gospodarczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here