Najmodniejsze rośliny doniczkowe

Jeszcze kilka lat temu w aranżacjach wnętrz na próżno było szukać roślin doniczkowych, które ustąpiły miejsca nowoczesnym i minimalistycznym dekoracjom. Moda na żywe kwiaty powróciła jednak ze zdwojoną siłą – wiele z naszych mieszkań zaczyna przypominać swego rodzaju oranżerie, co dodaje wnętrzom intrygującego charakteru. Świat roślin doniczkowych nie kończy się jednak na zwykłych paprotkach czy kaktusach – w najnowszych trendach wnętrzarskich można znaleźć kilka ciekawych gatunków roślin, które każdy miłośnik designu w stylu eco powinien posiadać.

Modne kwiaty doniczkowe – monstera dziurawa

Jednym z największych hitów aranżacji roślin jest monstera dziurawa, która zachwyca swoim nietuzinkowym wyglądem. Doskonale sprawdza się jako dekoracja nowoczesnych wnętrz, choć i w pomieszczeniach urządzonych w klasycznym stylu również prezentuje się niezwykle majestatycznie. Monstera dziurawa, którą można zakupić u jednej z polskich marek z branży home designu – Plants & Pots, to niezawodny sposób na ożywienie każdego wnętrza, a wszystko za sprawą oryginalnych liści z charakterystycznymi wcięciami. Ogromnym plusem roślin doniczkowych z gatunku Monstera deliciosa jest stosunkowo niewymagająca pielęgnacja. Monstera lubi wilgotne środowisko, dlatego warto pamiętać o jej regularnym zraszaniu, przynajmniej 2 razy w tygodniu latem, choć zimą wystarczy raz na tydzień. Monstera posiada korzenie powietrzne, dlatego podlewanie rośliny można ograniczyć do 2-3 razy na miesiąc.

Modne rośliny doniczkowe – pilea peperomioides

Kolejnym z ciekawszych okazów roślinnych, które świetnie odnajdują się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz jest Pilea Peperomioides, czyli popularny „pieniążek”. Skąd taka nazwa? Kształt liści rośliny doniczkowej rodem z Chin do złudzenia przypomina monetę, przez co pilea świetnie sprawdza się jako drzewko dekoracyjne do domu czy mieszkania. Jedna z obecnie najmodniejszych roślin doniczkowych posiada jeszcze jedną, dość ważną cechę charakterystyczną, a mianowicie – długie ogonki, które dodają „pieniążkowi” pożądanej lekkości. Jak powinna wyglądać pielęgnacja pilei, aby jak najdłużej cieszyć się z jej zdrowego i atrakcyjnego wyglądu? Drzewko najlepiej rozwija się przy dobrym naświetleniu, w umiarkowanej, pokojowej temperaturze. Jeśli chodzi o częstotliwość podlewania Pilei Peperomiowatej – wystarczy 1-2 razy w tygodniu, choć nawet w przypadku lekkiego przesuszenia nie powinna stracić swoich właściwości.

Modne kwiaty doniczkowe – figowiec sprężysty

Figowiec sprężysty, lepiej znany jako fikus, to bardzo wdzięczna roślina doniczkowa, która w określonych warunkach może osiągać wysokość nawet do 2 metrów. Idealna do przestronnych pomieszczeń, w których nie brakuje dostępu do światła słonecznego, bo właśnie w takim otoczeniu figowce czują się najlepiej. Duże, woskowane liście ozdobne fikusa to coś, obok czego nie można przejść obojętnie, zwłaszcza urządzając nowoczesne wnętrza. Jak dbać o drzewko pochodzące z tropikalnych terenów Półwyspu Indyjskiego? Ficus Elastica lubi nie tylko światło, ale i umiarkowaną temperaturę – od 18 do 22 oC. Ponadto, warto regularnie przecierać jego liście i podlewać 1-2 razy w tygodniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here