naczynia emaliowane

Odpowiednio dobrane garnki i naczynia to must have wygodnej kuchni. Najpowszechniej stosuje się garnki emaliowane oraz ze stali nierdzewnej. Te pierwsze mają kilka wielkich zalet – stosunkowo niska cena, barwny dekor oraz klasyczny design. Nie bez powodu można je spotkać w większości polskich domów. Co trzeba wiedzieć o garnkach emaliowanych? Garnki kuchenne z barwnym dekorem to tradycyjne naczynia, które są tanie, łatwo dostępne i pasują do bardziej klasycznego wnętrza. Jak każde inne, garnki emaliowane mają swoje wady i zalety. Jednak odpowiednio użytkowane mogą posłużyć przez lata.

Emalia – historia tego niezwykłego tworzywa

Emaliowanie jest techniką rzemieślniczą i zdobniczą, która ma bardzo długą tradycję. Polega na tym, że powierzchnie metalowe pokrywa się szklistą powłoką (czyli emalią) składającą się ze sproszkowanych minerałów, topników (czyli substancji ułatwiających lutowanie) oraz barwników – pigmentów. Ta technika rozwijała się już we wczesnym średniowieczu zarówno w Europie Zachodniej, jak i w Bizancjum. Emaliowano najczęściej przedmioty ze złota i miedzi. Dzięki temu zyskiwały piękną warstwę ochronną. Współcześnie oprócz garnków spotkamy też emaliowane na przykład umywalki, zlewy czy wanny. Pełna połysku emalia wymaga jednak specjalnej ochrony. W przypadku garnków emaliowanych nie należy używać żrących środków czyszczących ani szorstkich gąbek. Porysowana emalia traci swoją trwałość, a garnki emaliowane, które mają uszkodzoną powierzchnię, są niebezpieczne dla zdrowia.

Naczynia emaliowane

Naczynia emaliowane przeżywają swoją drugą młodość i z triumfem powracają do centrum domowych wnętrz. Każdy przedmiot emaliowany posiada unikatowy charakter, dzięki czemu stanowi ozdobę jedyną w swoim rodzaju. Emaliowany urok naczyń w tylu vintage pozwoli stworzyć aranżacje z duszą, które zachwycą wszystkich odwiedzających nasz dom. Naczynia emaliowane pięknie zaprezentują się w kuchni, jadalni, a także łazience i innych pomieszczeniach. Proponujemy wybór niepowtarzalnych naczyń, wśród których znaleźć można m.in. emaliowane dzbanki, imbryki, kafejniki, kubki, talerze, funkcjonalne garnki, rondle, kanki na mleko, wiadra, miski i wiele innych. Obecnie przynajmniej jeden garnek emaliowany można znaleźć w większości polskich domów. Skąd popularność takich naczyń? Po pierwsze, są łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Po drugie, często urzekają pięknym dekorem. Garnki emaliowane pokryte są między innymi pełnymi kolorów motywami kwiatowymi. Łatwo także znaleźć naczynia w ulubionym kolorze.

garnki emaliowane nie tracą na popularności

Tak jak w przypadku wszystkich akcesoriów kuchennych warto zadbać o spójność stylistyczną. Dlatego najlepiej kupować od razu komplet garnków. Wbrew pozorom garnki emaliowane zadowolą także miłośników nowoczesnego designu. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka – można wybierać spośród modeli jednokolorowych i minimalistycznych. Zamiast klasycznej metalowej pokrywki producenci proponują szklaną transparentną. To wszystko sprawia, że naczynia emaliowane nie tracą na swojej atrakcyjności z biegiem lat i ze zmieniającymi się trendami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here