Wybierając określony typ kabiny prysznicowej, warto zwrócić uwagę również na rodzaj zainstalowanych w niej drzwi. Wbrew pozorom rodzaj drzwi prysznicowych będzie miał znaczący wpływ na wygodę korzystania z prysznica, na czystość w łazience i na wystrój jej wnętrza. Niektóre rodzaje drzwi prysznicowych wpływać będą również na nasze bezpieczeństwo podczas wchodzenia i wychodzenia z kabiny, co w przypadku osób o ograniczonej sprawności ruchowej może być niezwykle ważną kwestią. Jaki zatem rodzaj drzwi prysznicowych powinniśmy wybrać? Jaka jest charakterystyka poszczególnych ich rodzajów i które z nich najlepiej sprawdzą się w łazienkach o określonych kształtach i rozmiarach?

Rodzaje drzwi prysznicowych

W ofercie firmy Radaway – jednego z popularnych producentów nowoczesnego wyposażenia łazienkowego – znajdziemy pięć różnych typów drzwi prysznicowych. Są to drzwi uchylne, otwierane na zewnątrz lub do wewnątrz kabiny prysznicowej, drzwi wahadłowe, które otwierają się w obu kierunkach, drzwi przesuwane oraz składane. Sporą popularnością wśród kupujących cieszą się również kabiny prysznicowe typu Walk In, które w ogóle pozbawione są drzwi prysznicowych – popularne rozwiązanie stosowane w nowocześnie urządzonych łazienkach, w kabinach prysznicowych pozbawionych brodzika.

Drzwi uchylne – to klasyczne drzwi na zawiasach, które otwierają się na zewnątrz lub do środka kabiny prysznicowej. Kabiny prysznicowe z drzwiami otwieranymi do środka powinny mieć nieco większe wymiary, tak by po wejściu do kabiny, można było bez problemu je zamknąć. Ich zaletą jest oszczędność miejsca we wnętrzu łazienki – przy kabinie można ustawić inne elementy wyposażenia łazienkowego. Kabiny z drzwiami otwieranymi na zewnątrz mogą mieć mniejsze rozmiary, musimy jednak pamiętać, by pozostawić we wnętrzu łazienki odpowiednią ilość wolnego miejsca, umożliwiającego wygodne otwieranie drzwi i wchodzenie pod prysznic.

Drzwi wahadłowe – to bardziej uniwersalne rozwiązanie znajdujące się w ofercie wielu producentów nowoczesnego wyposażenia łazienkowego, takich jak firma Radaway, zapewniające większy komfort korzystania z kabiny. Podczas kąpieli należy jednak uważać, by się o takie drzwi nie oprzeć i przez przypadek ich nie otworzyć.

Drzwi składane – to idealny wybór w przypadku małych łazienek i niewielkich, wąskich kabin prysznicowych. Dzięki składanej konstrukcji drzwi prysznicowe podczas ich otwierania/zamykania nie zajmują miejsca wewnątrz prysznica i na zewnątrz łazienki, i nie ma ryzyka ich przypadkowego uchylenia w trakcie kąpieli. Wadą tego rozwiązanie jest bardziej złożona konstrukcja takich drzwi, a przez to nieco wyższa ich cena, zwłaszcza w porównaniu z klasycznymi drzwiami uchylnymi.

Drzwi przesuwane – alternatywa dla drzwi składanych. Najczęściej instaluje się je w większych kabinach, z przynajmniej jedną, dłuższą ścianą. Mają takie same zalety jak drzwi składane, jednak ich konstrukcja jest prostsza

Kabiny prysznicowe Walk In – to nowoczesne rozwiązanie znajdujące się w ofertach wielu producentów kabin prysznicowych, w tym w ofercie firmy Radaway, pozwala ominąć problem wyboru drzwi prysznicowych. Kabina składa się z dłuższej, zwykle szklanej ściany, która izoluje pozostałą część łazienki od wody. Dzięki temu kabina może być pozbawiona drzwi. Takie rozwiązanie wydaje się niezwykle nowoczesne, sprawdzi się również w przypadku starszych lub niepełnosprawnych osób, które mają problem z użytkowaniem kabin wyposażonych w tradycyjny brodzik. Jego wadą jest możliwość zachlapania łazienki i związana z nią konieczność wycierania podłogi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here