Elementem krajobrazu wielu ogrodów są skarpy, które są na tyle wysokie, że grożą osuwaniem się tworzącej je ziemi. Walka z tym problemem za pomocą prowizorycznych metod najczęściej nie przynosi żadnych rezultatów. Prędzej czy później pojawia się więc pomysł, by wykonać zabezpieczenie w postaci murku oporowego. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zabierzemy się za jego tworzenie?
Kwestie praktyczne
Do budowy murku oporowego możemy wykorzystać różne materiały. Do najczęściej stosowanych należą: beton układany w szalunku, cegła klinkierowa i łupki. Wykonane z nich elementy oczywiście układa się na fundamencie i łączy zaprawą cementową. Zasady, których należy się trzymać przy wznoszeniu murku są takie same, jak przy budowie domu. To, czy ścianka ma być pochyła, zależy od jej wysokości. Jeśli przekracza ona osiemdziesiąt centymetrów, powinna zostać przechylona 10-15% w stronę umacnianej skarpy. W innym wypadku konstrukcja nie będzie spełniała swojej funkcji. Bardzo ważne jest wykonanie drenażu, który powinien odprowadzać wodę do studzienki.
Murki oporowe jako element małej architektury
Ścianka oporowa może stanowić bardzo estetyczny element ogrodu. Sam klinkier czy kamień użyty do jej powstania może znakomicie współgrać z innymi elementami otoczenia. To jednak tylko część wpływu murku na piękno naszej działki. Niebagatelne znaczenie ma również to, w jaki sposób może on nam pomóc w organizacji klombów. Przy okazji zapobiegania osunięciu się ziemi możemy nadać naszemu ogrodowi dodatkowego wymiaru i stworzyć wiele warstw, na których będą się rozwijać pielęgnowane przez nas rośliny.
Co o murkach oporowych mówi prawo budowlane?
Ustawa prawo budowlane traktuje strukturę oporową jako budowlę. Niestety nie ma znaczenia wielkość naszej konstrukcji. Mimo powyższego, wielu właścicieli zagrożonych osuwaniem się ziemi ogrodów ignoruje konieczność ubiegania się o pozwolenie na budowę. Twierdzą oni, że murki oporowe są elementami małej architektury. Do tej interpretacji nie przychylają się jednak sądy administracyjne. Nielegalnie postawiona ścianka może zostać ich decyzją rozebrana, co oczywiście wiąże się z kosztami. Ryzyko ich poniesienia jest zbyt duże, by warto było unikać kontaktu z urzędem.
Jeżeli postanowiliśmy uporać się z niebezpieczną skarpą za pomocą murku oporowego, do jego zaprojektowania i wykonania zatrudnijmy specjalistów. Tylko w ten sposób wykonamy konstrukcję mogącą przetrwać wiele lat, estetyczną i wykonującą swoje zadanie.