Moskitiera

Wiosna i lato to wspaniałe miesiące, jest ciepło więc okna i drzwi balkonowe pozostawiamy często otwarte. Wszystko byłoby cudownie, gdyby nie dokuczliwe owady. Na ich pozbycie się istnieje oczywiście wiele sposobów, jednak jednym z najskuteczniejszych jest zatrzymanie ich na zewnątrz – wystarczy zamontować moskitierę i po owadach w mieszkaniu nie będzie śladu.

Co to są moskitiery

Moskitiera stanowi mechaniczną barierę chroniącą przed owadami. Jest wykonana z gęsto plecionej siatki. Jej nazwa wywodzi się najprawdopodobniej od hiszpańskiego słowa mosquito, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza komara. Tego typu rozwiązania chroniące ludzi przed owadami znane były już od czasów starożytności, ale popularność zdobyły dopiero w XVIII wieku. Współcześnie są stosowane dość powszechnie, zwłaszcza w ciepłych krajach.

Do ich produkcji dawniej wykorzystywano bawełnę, nylon czy poliester. Współcześnie stosuje się o wiele wytrzymalsze materiały, takie jak włókno szklane czy PCV. Drobne oczka tkaniny nie pozwalają insektom na przedostanie się do wewnątrz pomieszczeń. Moskitiery mogą być również stosowane w formie zasłon czy baldachimów, jednak najczęściej zakłada się je na okna lub drzwi. Nie muszą być montowane na stałe, dlatego nie odcinają dostępu na zewnątrz.

Jakie są rodzaje moskitier

Moskitiery mogą mieć różne formy, na rynku wnętrzarskim można kupić materiałowe, miękkie płachty, które da się swobodnie zakładać na okna lub zawieszać nad łóżkiem. Jednakże najlepszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem są profesjonalne moskitiery siatkowe. Nie blokują dostępu na zewnątrz i są praktycznie nie widoczne.

Oprócz klasycznych moskitier okiennych na rynku dostępne są również teleskopowe ramy z moskitierą oraz moskitiery na rzep samoprzylepny. Tego typu rozwiązania można dopasować praktycznie do każdego okna. Podobnie jest w przypadku lamelowej moskitiery do drzwi, jest ona mocowana do ramy drzwiowej za pomocą rzepu samoprzylepnego. Rzep można bardzo łatwo usunąć z większości powierzchni, bez pozostawiania śladów.

Rodzaje montażu moskitier

Moskitiery można zakładać na dwa sposoby: inwazyjny i bezinwazyjny. Pierwsza metoda wymaga użycia wiertarki, dlatego mówi się o niej, że jest inwazyjna. Wykorzystując tą metodę ramkę moskitiery mocuje się do ramy czy wnęki okna, wiercąc w niej otwory. Przymocowana w ten sposób siatka jest bardzo stabilna i wytrzymała.

Drugi, bardzo nowoczesny i bezinwazyjny sposób umożliwia zamontowanie moskitiery na specjalne zaczepy. Można w każdej chwili je założyć i zdjąć, bez potrzeby ingerowania w ciągłość ramy czy innych elementów.

Moskitiery to niezwykle praktyczne udogodnienie. Gwarantuje nie tylko komfort, ale też pełne bezpieczeństwo. Warto założyć je w swoim domu, by w okresie wiosenno-letnim nie mieć żadnych problemów z komarami, muchami, osami oraz innymi owadami. Biorąc pod uwagę szeroką gamę produktów oraz różne możliwości montażu, z pewnością każdy znajdzie rozwiązanie najbardziej odpowiadające własnym potrzebom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here