Styl nadmorski we wnętrzach, nazywany także marynistycznym to świeża i wdzięczna propozycja, dla osób ceniących harmonijne wnętrza i spokojne kolory. Dzisiaj to nie tylko wszechobecny niebieski kolor i porozstawiane muszle, ale pewien koncept oparty na tej specyficznej stylistyce, niekoniecznie w sposób dosłowny.

To właśnie inspiracja, nie kopia tworzy stylowe wnętrza, inaczej wyglądają one pretensjonalnie, a wystrój wygląda niczym scenografia, a przecież nie o taki efekt chodzi. I tak, jak nasz salon wcale nie musi przypominać rybackiej tawerny, tak np. eklektyczny styl wnętrz willi w Hamptons może być ścieżką, którą warto podążać przy kreowaniu wnętrz.

Nowa odsłona marynistycznego stylu

źródło: http://www.homestolove.com.au/gallery-hamptons-style-comes-to-life-in-perth-2328

Mianem Hamptons określa się region Long Island składający się niegdyś z wiosek rybackich, zamieszkałych także przez wielorybników. Obecnie jest to ulubione letnisko finansowych elit nowego jorku oraz gwiazd. Zabudowa wzbogaciła się o luksusowe rezydencje ogrodzone wysokimi żywopłotami, co raczej nie jest typowe dla amerykańskich osiedli.

Wnętrza w stylu Hamptons są bardzo eklektyczne, to połączenie luksusu, do którego mieszkańcy przywykli na co dzień, z prostotą i akcentami marynistycznymi. To idealna równowaga pomiędzy elegancją a wakacyjnym luzem. Styl ten robi niemałą furorę nawet poza granicami Stanów Zjednoczonych, ten klimat pokochali Kanadyjczyki i Europejczycy.

Elementy charakterystyczne dla stylu Hamptons

Styl ten czerpie inspiracje z otoczenia, obejmują one zarówno elementy marynarskie takie jak plecione jutowe liny, motyw kotwicy i steru, jak i nawiązania nieco bardziej odległe, jak choćby kolorystyka.

Naturalne materiały

Wśród dominujących materiałów znajdziemy przede wszystkim naturalne drewno, które często występuje w formie surowej lub bielonej. Oprócz tego wiklina, naturalny kamień, marmur, mosiądz i miedź oraz tekstylia: len, bawełna.

Plażowe kolory

Paleta barw we wnętrzach w stylu Hamptons inspirowana jest pobliskimi plażami. Wybrzeże jest jakby wypłukane z kolorów za sprawą słonej wody Oceany i wiatru. Dominują więc pastele, naturalne barwy piasku i drewna, zieleń, granat i błękity.

Stylowe i wygodne meble

Niemal w każdym salonie w tym letnim kurorcie znajdziemy wygodny, elegancki zestaw wypoczynkowy z mnóstwem dekoracyjnych poduszek. Wygodna kanapa i fotele usytuowane często w sąsiedztwie kominka stanowią centrum pomieszczenia i strefę relaksu. Oprócz tego, modne są także meble w stylu kolonialnym, czasami przerabiane w stylu shabby chic, bielone lub pomalowane farba kredową.

źródło: http://sarfinger.pinger.pl/m/20054149

Proste wzornictwo

Dominuje prostota, desenie takie jak paski i kratka, często znajdziemy też motyw marokańskiej koniczyny. Wnętrza nie są jednak przeładowane wzorzystymi dodatkami, stanowią one jedynie uzupełnienie dość neutralnego tła, dzięki czemu są wspaniale wyeksponowane i nadają wnętrzu charakteru.

Klimatyczne detale

O ile sama architektura domów w Hamptons jest ozdobą samą w sobie, tak ich właściciele również dbają o stylowe detale wewnątrz. Począwszy od naturalnych podłóg wykonanych z naturalnego kamienia lub drewna, poprzez sztukaterię, na designerskich dodatkach kończąc. Wśród nich znajdziemy eleganckie lampy, jak i marynistyczne lampy oliwne, latarenki, wiklinowe kosze, dużo roślin, dywany plecione z juty i lniane poduszki. Całość pomimo swojej elegancji staje się miejscem przytulnym, świeżym i przyjaznym – idealnym na wakacje!

Artykuł powstał przy współpracy z pracownią Ejsmont
ejsmont.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here